Ana Sayfa Meslekler Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Kimdir? Ne İş Yaparlar?

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Kimdir? Ne İş Yaparlar?

269
Acil tıp teknisyeni

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Kimdir?

Tolumdaki birey yada bireylerin yaralanması durumunda ilk yardım ve acil bakım hizmetlerini uygulayan, hasta veya yaralıların sağlık merkezlerine ulaşmasını sağlayan, Sağlık Bakanlığınca tescil edilmiş bir okuldan mezun olan sağlık meslek mensuplarına Acil Tıp Teknisyeni yada bilinen kısa adıyla ATT denilmektedir. Daha basit bir tanıma ambulans içinde hastaneye ulaşana kadar hastalara acil müdahale yapan sağlık personelleri olarak da tanımlanabilir. Acil tıp teknisyenlerine ambulans teknisyeni de denilmektedir.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Görevleri Nelerdir?

Acil tıp teknisyenleri yaraları tedavi etmek ve sarmak ile şiddetli kanamaları önlemek ile, solunumun durması durumunda suni teneffüs yapmak ile zehirli maddeleri vücuttan temizlemek ile deriyi yıpratan maddeleri temizlemek ile şoka giren hastaları şoktan çıkarmaya çalışmakla, tansiyon ölçmek ve iğne yapmak gibi çeşitli görevleri bulunmaktadır.

Acil Tıp Teknisyenlerinin İş Bulma Olanakları

Acil Tıp Teknisyenleri genellikle kamu ve özel hastaneler ile polikliniklerde çalışırlar. Meslekte iş bulma olanağı ise cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kamu sektöründe az, özel sektörde ise yetenek ve bilgiye bağlıdır.

Kimler Acil Tıp Teknisyeni Olabilirler?

Her mesleğin kendisine göre zorlukları bulunmaktadır. Ancak sağlık hizmetlerinde görevli olan acil tıp teknisyenleri mesleki icabı ilk müdahalelerde oldukça zor durumlar ve vakalar ile karşılaşabilmektedirler. Bu sebeplerden dolayı bu mesleği icra etmek isteyen soğukkanlı kişiler olması özellikle önemlidir. Ayrıca sağlık personeli olmaları sebebiyle dikkatli, temiz ve titiz kişiler olmalıdırlar. Bunların haricinde insanlara yardım etmeyi seven, acil durumlarda hızlı ve doğru kararlar verebilen, bedence sağlam ve güçlü kişiler olmaları gerekmektedir.

Günümüzde nüfusun hızlı artmasından dolayı bireyler meslek seçimlerinde farklı meslek dallarına yönelmekte ve ileride iş bulma sıkıntısı çekmemeyi hedeflemektedirler. Bu bağlamda sağlık sektörü içerisinde yer alan mesleklerin güncelliğini ve popülaritesini koruyacağını söylemek de yanlış olmaz. Bireyler bu yüzden sağlık sektöründe bulunan acil tıp teknisyenliği mesleğini tercih etmeye devam etmektedirler.  Acil tıp teknisyenliği mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Bu meslek hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca acil tıp teknisyeni nasıl olunur öğrenmek için hemen TIKLAYIN. Güncel acil tıp teknisyeni ATT maaşları hakkında bilgi almak için TIKLAYIN.

One Comment

  1. Ocean

    15 Ocak 2018 at 14:36

    Epilepsi hastalari att olarak memuriyet yapabilirler mi

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…