Ana Sayfa Meslekler Afad Gönüllüsü Kimdir, Nedir? Nasıl Olunur?

Afad Gönüllüsü Kimdir, Nedir? Nasıl Olunur?

7,582
Afad Gönüllüsü

Afad Gönüllüsü Kimdir, Nedir?

Afad Gönüllüleri tamamen kendi isteği ile, dayanışma ve yardımlaşma maksatlı, kişisel çıkarlarını gözetmeksizin hiçbir maddi beklentisi olmadan sadece topluma faydalı olmak arzusuyla fiziksel gücünü, zamanını, bilgi birikimini, yeteneğini ve deneyimini kullanarak afet ve acil durum öncesinde, sırasında ve sonrasında toplum hizmeti çalışmalarına katkı sağlayan kişilere verilen isimdir.

Afad Gönüllüleri afet öncesinde, afet esnasında ve afet sonrasında ihtiyaç duyulan alanlarda (sağlık, beslenme, psikososyal destek, barınma, arama kurtarma, vb.) yetiştirilerek afetin her evresinde etkin şekilde çalışmasını sağlamak maksatlı ve böylece toplum afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirilmesini amaçlayan yardım gönüllüleridir.

Afad Gönüllüsü Olmak için Başvuru Şartları Nelerdir?

Afad gönüllüsü olmak için aranılan başvuru şartları AFAD Genel Müdürlüğü tarafından aşağıdaki şekilde belirtilmiştir. Başvuru şartlarını taşıyan adaylar aşağıda vermiş olduğumuz link aracılığı ile başvurularını gerçekleştirebilirler.

 • 18 yaş ve üzeri T.C. Vatandaşı olan herkes gönüllü olabilir.
 • AFAD Gönüllüsü adaylarının eğitim ve çalışma programlarını aksatmayacak zaman opsiyonlarına sahip olması gereklidir.
 • AFAD görevlerine katılacak olan AFAD Gönüllüsü adaylarının sağlık durumlarının alan çalışmalarına ve seyahate uygun olması gereklidir.

Afad Gönüllüleri Maaş veya Ücret Alıyormu?

Afad birimlerinde gönüllü olarak çalışan kişiler, bilgi, birikim ve becerilerini tamamen kendi istekleri dahilinde, toplum yararına kullandıkları için herhangi bir ücret veya maaş almamaktadırlar. Gönüllülük ilkesi dahilinde yapılan işlerde ücret ödemesi yapılmamaktadır.

Afad Gönüllüsü Nasıl Olunur?

Afad gönüllü başvurusu ve takibi E-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Gönüllü adayları gönüllülük sistemi kapsamındaki eğitim, faaliyet ve görevleri gönüllülük portalı üzerinden takip edebilecektir. Başvurusu kabul edilen adaylar gönüllülük sistemi bünyesinde çevrimiçi eğitimler, yüz yüze eğitimler ve saha eğitimleri olmak üzere birçok eğitime tabii tutulmaktalar.

Afad Gönüllü Başvurusu Formu ve Takibi için TIKLAYIN!

Afad İş İlanları ve İş Başvurusunda Bulunmak için TIKLAYIN!

2 Comments

 1. Selim şener

  1 Ekim 2021 at 00:18

  Katılmak istiyorum.

  Reply

 2. Kolay Aile Hekimi Değişikliği Nasıl Yapılır? - Aktif Siteler

  15 Kasım 2021 at 13:11

  […] elemanuzman.com sitesinde çok sayıda faydalı bilgiye ulaşmak da mümkündür. Örneğin afad gönüllü kimdir, nasıl afad gönüllüsü olunur gibi? Aktif olarak bir iş arayışı içerisindeyseniz, […]

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…