Ana Sayfa Meslekler Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

2,542
Ambulans Şoförü

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okuması gerekir. 2022 yılı Ambulans Şoförü olmak isteyen adaylar için her zamankinden daha fazla şans ver çünkü Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Ambulans Şöförü ihtiyacının arttığı ve 2022 yılı 2. çeyreğinden alımlara başlanacağı söylendi. Her geçen gün sağlık sektörünün gelişimi personel ihtiyacını arttırmaya devam ediyor. En önemli meslekler arasında yer alan ve oldukça önemli olan Sağlık sektörü git gide gelişmekte ve büyümektedir. Çoğu üniversitenin öğrencileri sağlık alanına yöneltmesi bunun en önemli kanıtıdır. Çünkü sağlık sektörünü okuyan bir öğrencinin iş bulması oldukça kolaydır ve maaşıda dolgundur. Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

ambulans şöförü olmak
Ambulans Şöförü Nasıl Olunur

Aynı zamanda Ambulans şoförü azlığı ülkemizde sıkıntı yaratmaktadır. Bizde sizin için bu konu hakkında bilgi vermek istedik. Şimdi beraber ambulans şoförü nasıl olunur ve Güncel Ambulans Şoförü Maaşları konusunu detayları ile inceleyelim.

Ambulans Şoförü Maaşları 2022

2022 yılında Ambulans Şoförü Maaşları ; Özel Hastanelerde Ambulans şoförü maaşı ortalama 5750 TL olarak verilirken Devlet Hastanesi ambulans şoförlerin maaşı ise ortalama 4750 TL den başlamaktadır.

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? 2022

Ambulans şoförü genelde hastane olmakla birlikte sağlık sektörlerinde çalışmaktadır. Günümüzün popüler mesleklerinden olan ambulans şoförü olabilmek için üniversitelerin sağlık bölümünde bulunan ” Acil Tıp Teknisyenliği ” alanını okumaları gerekmektedir. Bu alanı bitirmekle birlikte ehliyet ve ilk yardım sertifikaları ambulans şoföründe aranan özelliklerdendir.

2022 Ambulans Şoförü Olma Şartları Nelerdir?

Ambulans Şoförü olmak için adaylarda aranılan başlıca başvuru şartları arasında;

 • İyi derecede araç kullanabiliyor olmak
 • Gerekli sağlık eğitimlerini almış olmak
 • Özel Hastaneler için en az 1 yıl deneyim sahibi olmak
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak genel başvuru şartları arasında yer almaktadır.

2022 Devlet Hastanesi ve Özel Hastane Ambulans Şoförü Maaşları

Acil Tıp Teknisyenliği’ni bitirdiği takdirde göreve atanan sağlık personelleri, Devlet Hastanesi Ambulans Şoförü Maaşları ortalama 5 Bin – 6 Bin Tl arası maaş almaktadır. Tabi ki bu maaş çalıştığı yıl süreçlerinde değişiklik göstermektedir. Bulunduğu kademe, çalışma durumu ve yeteneğine göre maaşları değişmektedir. Özel Hastane Ambulans Şoförü Maaşları elbetteki devlet kurumlarına ataması yapılanlar kadar yüksek deildir. Özel hastanelerde ortalama Ambulans Şoförü Maaşları 3.000 ile 4.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Sağlık bakanlığı ambulans şoförü alımı için sağlık bakanlığının sitelerini takip etmeniz gerekmektedir. Eğer sizde bu konu hakkında yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız ve ambulans şoförü olmak istiyorsanız, yakınınızda bulunan Devlet ve Özel Hastanelerinin İnsan Kaynakları departmanı ile görüşebilir yada buraya tıklayarak Ambulans şoför alımlarını inceleyebilirsiniz.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Gerekli Belgeler 2022

Ambulans Şoförü olabilmek için aşağıda listelediğimizi tüm belgelerin tam ve eksiksiz olarak başvuru yaptığınız yere ulaşmasının zaruri olduğunu belirtmemiz gerekir. Ambulans şoförlüğü yapmak için gerekli başvuru belgeleri şunlardır;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı fotokopisi (1 Adet)
 • Sürücü belgesi (en az 5 yıllık sürücü olmalısınız.)
 • Sabıka kaydınız. (E-Devlet üzerinden çıktısını almalısınız.)
 • GBT Formu (Sürücü belgeler için geçerli ve güncel olmalıdır.)
 • Ambulans şoförlüğü başvuru belgesi
 • İleri Sürüş Eğitim Belgesi (AST)
 • İlk yardım sertifikası alınmalıdır.

Ambulans Şoförü Sertifikası Nedir? Nereden Alınır?

Ambulans Şoförü olabilmenin en önemli şartlarından biri de istenen sertifika ve belgeleri eksiksiz almaya hak kazanmaktır. Özellikle İlk yardım eğitimi ambulans şoförlerinden istenen ilk sertifikadır. Ambulans Şöförlerinin Anayasamızda yer alan İş Kanunu kapsamında ilk yardım eğitimi alması mecburidir. 2022 itibariyle ambulans şoförlerine zorunlu tutulan ilk yardım sertifikası geçerlilik süresi 3 yıldır. Bu sürenin sonunda ilk yardım eğitimi yenilenmeli yani tekrarlanmalıdır.

İlk yardım eğitiminin sonunda alacağınız İlk yardım sertifikası ile birlikte Ambulans Şoförlüğü işine başvuru yapabilirsiniz. İlk yardım sertifikasını İSMEK veya MEB’in düzenlediği kurslardan belli bir ücret karşılığında edinebilirsiniz. Sertifika için kurum belli şartları kursiyerlerden zorunlu olarak istemektedir. İlk Yardım Sertifikası Alma Şartları Nelerdir?

 • İş kanunu kapsamında bulunan personellerin sayısı 10 kişi ve üzerinde olan çalışma alanlarında ilk yardım sertifikalı personel çalıştırma zorunluluğu vardır.
 • Gerekli tüm evrakın tamamlanıp, İsmek veya Meb gibi eğitimin verildiği ve sertifikanın alınacağı gerekli birimlere teslim edilmesi.

Ambulans Şoförü nasıl olurum? derseniz edinmek istediğiniz konu hakkındaki bilgi, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere iletebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı (Facebook) ve (instagram) takip ederek güncel personel, memur, işçi alımlarını takip edebilir ayrıca kamu ve özel sektör firmalarına nasıl iş başvurusunda bulunacağınızı detayları ile öğrenebilirsiniz. Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? sorusunun tüm detaylarını okuduğumuz yazımız sizler için sürekli yenilenen bilgiler ile güncellenecektir.

2 Comments

 1. Kuddusi akgumüş

  15 Aralık 2019 at 18:28

  Bugsaş bünyesinde ego şöförü olarak çalışmak istiyorum tüm gerekli belgerim mevcuttur siz değerli büyüklerimin bana bu konuda yardımcı olmanızı talep ediyorum saygılarımla

  Reply

 2. tahsin gümüş

  1 Ocak 2021 at 13:25

  ben ambulasşöförüyüm 27 yıldan beri özel sökterde yapım heryerri bütün hemen hemen hastanelerini yerlerini biliyorum d sınıfı ehliyetim var 5352289678 cep

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Sayısal Meslekler, Sayısal Bölümü Meslekleri

Ortaöğrenimini sayısal bölümde okumuş olan öğrenciler, üniversite sınav sonucuna göre sayı…