Ana Sayfa Bilgi Bankası Mesai Saatleri Anıtkabir Açılış, Kapanış ve Ziyaret Saatleri

Anıtkabir Açılış, Kapanış ve Ziyaret Saatleri

645
Anıtkabir

Anıtkabir Çalışma ve Mesai Saatleri 2021

Anıtkabir, Ankara ilimizde yer alan ve ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının yer aldığı anıt mezardır. Ankara ilimizde Anıttepe’de yani eski adıyla Rasattepe’de yer almaktadır. Anıttepe, Ankara Kalesi’ni en iyi görebilen hakim bir konumda yer almaktadır. Aynı zamanda İsmet İnönü’nün de kabri Anıtkabir içerisinde yer almaktadır. Ata’mıza saygılarını sunmak ve ebedi istirahathanesini görmek isteyen milyonlarca vatandaşımız her sene Anıtkabir’i ziyaret etmektedir. Anıtkabir yerli ve yabancı milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bunun sebebi Atatürk’ün sadece ülkemizde saygı duyulan birisi olmadığı ve tüm dünyada en saygın devlet adamlarından bir tanesi, bir deha olarak kabul edilmesinden dolayıdır. Peki Anıtkabir sabah saat kaçta açılıyor, akşam saat kaçta kapanıyor, saat kaça kadar açık? Anıtkabir çalışma saatleri, mesai saatleri,ziyaret saatleri ile çalışma günleri yani hangi günler açık, hangi günler kapalı yazımız devamındadır.

Anıtkabir Saat Kaçta Açılıyor, Kapanıyor?

Anıtkabir ziyaret saatleri yılın 360 günü aynı değildir. Bazı özel günlerde ve tarihlerde ziyaret saatleri ile çalışma saatleri farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak Anıtkabir sabah saat 09:00’da ziyaretlere açılır ve akşamları da saat 16:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaretlere kapanır.

Tarih Aralığı Açılış Saati Kapanış Saati
01 Şubat – 14 Mayıs 09:00 16:30
15 Mayıs – 31 Ekim 09:00 17:00
01 Kasım – 31 Ocak 09:00 16:00

Anıtkabir Hafta Sonu Açık Mı, Kapalı Mı?

Anıtkabir sadece hafta içi ( Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ) değil aynı zamanda Cumartesi ve Pazar günleri yani hafta sonu da tüm ziyaretçilere açıktır. Hafta sonları da Ata’mızı ziyaret edebilirsiniz.

Anıtkabir Bayramda Açık Mı, Kapalı Mı?

Anıtkabir Ramazan Bayramı ( Şeker Bayramı ), Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda da ziyaretlere açıktır. Bayramlarda saat kaçta açılıp, kapandığına ise yukarıdaki tablodan öğrenebilirsiniz. Bunun dışında ise 1 Ocak, 1 Mayıs, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde de Anıtkabir açık durumdadır.

Bunun dışında aşağıda vermiş olduğumuz özel tarihlerde de Anıtkabir ziyaret saatleri farklılık göstermektedir.

23 Nisan Anıtkabir Ziyaret Saatleri : Her sene 23 Nisan tarihinde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanmaktadır. Tüm okullarımızda ve yurdumuzda büyük bir coşkuyla kutlanan ve çeşitli etkinlikler yapılan 23 Nisan’da Anıtkabir’de de çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu sebepten dolayı Anıtkabir sabah saat 09:00’da açılır ve akşam saat 21:00’de kapanır.

19 Mayıs Anıtkabir Ziyaret Saatleri : Anıtkabir’e en çok bayramlarda ve diğer resmi tatil günlerinde ziyaretçi gelmektedir. 19 Mayıs tarihinin kuşkusuz Atatürk için yeri başkadır. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebi ile Anıtkabir sabah saat 09:00’da açılırken, akşam saat 22:00’a kadar açık durumda kalacaktır.

29 Ekim Anıtkabir Ziyaret Saatleri : Cumhuriyet Bayramı Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet rejimini ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir milli bayramdır. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir. Atatürk ayrıca 29 Ekim tarihini en büyük bayram olarak nitelemiştir. Bu tarihte çok sayıda ziyaretçi kabul eden Anıtkabir, etkinlikler sebebi ile sabah saat 09:00’da açılmakta ve akşam saat 19:30’da kapanmaktadır.

10 Kasım Anıtkabir Ziyaret Saatleri : Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 tarihinde ebediyete intikal etti. Gazi Atatürk’ün ölümünün ardından her yıl 10 Kasım, Atatürk’ü Anma Günü olarak kabul edilmiştir. 10 Kasım anlam ve önemi açısından Ata’yı anma, anlama, hafızaları tazeleme günüdür. Bugün Atamızın naaşını binlerce kişi ziyaret edecektir. Bu tarihte Anıtkabir sabah saat 09:00’da açılacak ve akşam da saat 22:00’a kadar açık durumda bulunacaktır.

Bu yazımızda sizlere Anıtkabir çalışma ve ziyaret saatleri yani açılış saatleri ve kapanış saatleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere iletebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı (Facebook) takip ederek güncel personel, memur, işçi alımlarını takip edebilir ayrıca kamu ve özel sektör firmalarına nasıl iş başvurusunda bulunacağınızı detayları ile öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Tüvtürk Çalışma Saatleri ve Günleri

Tüvtürk Çalışma Saatleri ve Günleri ile alakalı konumuza hoş geldiniz. Konumuz içeriğinde …