Ana Sayfa Meslekler Apron Memuru Nedir? Kimdir? Apron Memurları Ne İş Yaparlar?

Apron Memuru Nedir? Kimdir? Apron Memurları Ne İş Yaparlar?

Apron memuru nedir? Apron memuru kimdir? Apron memuru ne demektir? Apron memurları ne iş yaparlar? Apron memurlarının görevleri ve sorumlulukları nelerdir? Apron memurlarının çalışma saatleri ve ortamları ile apron memurluğu mesleği hakkında detaylı bilgi.

Apron memuru

Apron Memuru Kimdir?

Apron memuru, Devlet Hava Meydanları İşletmesi yani DHMİ bünyesinde idari hizmet sınıfında yer alan bir memurluk unvanıdır. Apron memuru genel olarak uçakların pistlerdeki park planlaması ve havaalanlarında hava trafik kontrolünü saplamaktadır. Apron memurları havaalanlarının düzen içerisinde işleyebilmesi adına önemli bir yere sahiptirler. Apron memurları gezdikleri araç ve rengi sebebi ile halk arasında sarı taksi diye de bilinirler. Apron memurları ise kendilerini, havalimanlarının trafik polisi gibi tasvir etmektedirler. Peki apron memurları tam olarak ne iş yaparlar?

Apron Memurları Ne İş Yaparlar? Görevleri Nelerdir?

Apron Memuru işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:

  • Uçak park sahasını, uçak tiplerine ve alanda kalacak süreye göre tahsis etmek,
  • Alana inen uçaklara fallomi aracı ile yaklaşıp uçağın kendisini takip etmesini işaretle sağlamak,
  • Uçakları park sahasına götürüp, uçağın kimliğini, alanda kalacağı süreyi, yapılan hizmet formunu doldurarak apron şefine teslim etmek,
  • Yük ve yolcu indirmek veya ikmal yapmak için alana inen uçaklara fallomi ile yaklaşıp, ikmal yerine veya park yerine götürülmesini sağlamak,
  • Pist taksi yolu ve apronlar üzerinde bulunan işaret ve emniyet çizelgelerinin kontrolünü yapıp, bozulmuş alanları garaj amirine bildirerek, yeniden yapılmasına nezaret etmek,
  • Alanın süpürülmesi ve temizlenmesi için garaj amirliği ile koordineli çalışmak, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Yukarıda da bazı görevlerden bahsettiğimiz gibi özetle Apron memuru havaalanına inen uçakların park pozisyonlarını düzenleyen gerekli kurallara uymayanlara ceza kesebilen bir kontrol mesleğidir.

Apron Memuru Çalışma Saatleri

Apron memurlarının çalışma saatleri, görevli bulundukları havaalanlarına göre değişiklik göstermektedir. Bazı havaalanlarında normal mesai sistemi bulunsa da, bazı havaalanlarında 12 saat çalışma ve 24 saat dinlenme şeklinde vardiyalı çalışma mevcuttur. Apron memuru nasıl olunur haberimize de göz gezdirebilirsiniz.

Bu yazımızda apron memuru nedir, apron memurlarının görevleri nelerdir gibi konularda bilgiler sunduk. Apron memurluğu mesleği hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Bir diğer yazımızda apron memuru maaşları hakkında bilgiler verdik.


DİĞER APRON MEMURU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

ElemanUzman.com, apron memuru konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.com'dan yapılan apron memuru duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazın :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir