Ana Sayfa Meslekler Arabulucu Nasıl Olunur? Arabulucu Olma Şartları Nelerdir?

Arabulucu Nasıl Olunur? Arabulucu Olma Şartları Nelerdir?

Arabulucu nasıl olunur? Arabulucu olma şartları nelerdir? Kimler arabulucu olabilir? Arabulucu olmak istiyorum, nasıl olurum? Nasıl arabulucu olunur? Arabulucu olmak için hangi okuldan, hangi bölümden mezun olmak gerekir? Arabuluculuk belgesi nasıl alınır?

Arabulucu

Arabulucuk sistemine genel itibariyle gelişmiş ülkelerde rastlamaktadır. Ülkemizde de uzun yıllardır süregelen araştırmalar neticesinde nihayet arabuculuk sistemine geçiş yapmış durumda. Arabulucuk kelime anlamının çağrıştırdığı gibi, bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Arabulucular, aralarında hukuksal sorunlar bulunan kişilerin uzlaşmalarında etkin rol alan kişilere denilmektedir. Bir önceki yazımızda arabulucu nedir detaylı olarak anlatmıştık. Bu yazımızda da kimler arabulucu olabilir, arabulucu nasıl olunur anlatacağız. Öncelikle bu işi yapma hevesinde olan kişiler için olma şartlarını verelim.

Arabulucu Olma Şartları Nelerdir?

Ülkemizde kimler arabulucu olabilir “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu” kapsamında belirlenmiş durumdadır. Buna göre aşağıdaki şartları sağlayan her birey arabulucu olarak görev alabilmektedir.

  • Türk vatandaşı olmak,
  • Mesleğinde en az beş yıllık kıdeme sahip hukuk fakültesi mezunu olmak,
  • Tam ehliyetli olmak,
  • Kasten işlenmiş bir suçtan mahkum olmamak

Arabulucu Nasıl Olunur?

Arabulucu olmak istiyorum, nasıl olurum diye merak eden kişiler için yukarıdaki şartları sağlamak tek çözüm yolu değildir. Bunun akabinde arabulucu olmak için Adalet Bakanlığı tarafından yapılmakta olan yazılı ve uygulamalı sınav sonunda başarılı olmanız gerekmektedir. Yazılı sınav Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliğinin 23. maddesi uyarınca yılda iki kez, uygulamalı sınav ise yazılı sınav sonuçları açıklandıktan sonra yapılmaktadır.

Dolayısı ile mesleğinizde en az 5 sene tecrübe sahibi iseniz Adalet Bakanlığı’nca yayınlanmakta olan arabulucu ilanlarını takip etmeli ve bunlara başvuruda bulunmalısınız. Akabinde başvuru şartlarına haiz olduğunuz görülürse sınavlara katılma hakkı kazanırsınız. Bu süreci de başarı ile atlatırsanız da arabulucu olarak görev alabilirsiniz.

Ülkemizde son yıllarda arabulucu başvurusu yapan kişi sayısında bir hayli artış gözlemlendi. Kuşkusuz bu durumda mesleklerine ek olarak yapılan bu işin getirmiş olduğu kazanç da önemli bir faktör olmaktadır. Diğer bir yazımızda bahsetmiş olduğumuz arabuluculuk maaşları yazımızı da detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Arabulucu nasıl olunur konusunda da soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

DİĞER ARABULUCU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

ElemanUzman.com, arabulucu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.com'dan yapılan arabulucu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Perfüzyonist Nedir? Nasıl Olunur?

Perfüzyonist Kimdir sorusuna cevaben kalp ameliyatları ile damar operasyonları sırasında, …