Ana Sayfa Meslekler Banko Asistanı Nedir? Banko Asistanı Nasıl Olunur?

Banko Asistanı Nedir? Banko Asistanı Nasıl Olunur?

1,051
Banko asistanı, banko görevlisi

Banko Asistanı Kimdir?

Banko asistanı bankacılık hizmetlerini takip eden kişilerin yakından bildiği bir tabirdir. Bankaların gişe bölümlerinde yer alan ve hesap açma, hesap kapatma, EFT, para çekme, para yatırma, çek ve senet işlemleri gibi çok sayıda işlemi gerçekleştirmekle yetkili kimselere banko asistanı denilmektedir. Günümüzde bankalarda görevli müdür, müdür yardımcısı gibi çok sayıda kişi banko asistanı olarak görev almış kişilerdir.  Bankalarda görevli olan gişe memuru bankacılık sektöründe banko asistanı olarak bilinmektedir.

Son zamanlarda finans alanında yaşanan olumlu gelişmeler, finans sektörünün yapı taşları konumunda bulunan bankaların hızla yükselmesine sebep oldu. Çoğu banka her il ve ilçede şubelere ulaştı. Bu artan şube sayısı ve yükselen bankacılık sektörünün bir ürünü olarak da banko asistanları son dönemde oldukça fazla aranır duruma geldiler.  Peki bankalarda en çok aranan eleman durumunda bulunan banko asistanı nasıl olunur?

Banko Asistanı Nasıl Olunur?

Banko asistanı olmak için aşmanız gereken süreç her banka için farklılık göstermektedir. Ziraat Bankası ve Halk Bankası gibi bankalar bunun için sınav yapmaktadırlar. Ancak İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank gibi bankalar ise ihtiyaç duyduklarında ilan yayınlayarak sınavsız olarak banko asistanı alımı gerçekleştirirler. Sınavla alım yapan veya sınavsız alım yapan bankaların ilanlarını takip etmenizin ardından bu ilanlara başvuru yapmanız gerekmektedir. Banko asistanı alan bankaları www.elemanuzman.com adresimiz üzerinde yer alan ilanlarda belirtmekteyiz. Ayrıca banko asistanı olmak isteyen vatandaşların sağlaması gereken şartlar aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Sınav tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Üniversitelerin veya yüksek okulların sadece 2 yıllık eğitim veren bölümlerinin herhangi birinden mezun olmak veya işe başlama tarihinde mezun olabilecek durumda olmak, (Mülakat sırasında öğrenci belgesi /diploma kontrolü yapılacaktır.)
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
  • Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi çerçevesinde belirtilen haklardan mahrum olmamak,
  • Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affedilmiş olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, kara para aklama, Devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına teşebbüs ya da iştirak suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak,
  • Yurt içinde ve yurt dışında devamlı görev yapmasına engel olabilecek beden veya akıl hastalığı bulunmadığını resmi sağlık kurulu raporu ile belgelemek, (Başarılı olan adaylardan işe başlama öncesinde istenecektir.)
  • Erkek adaylar için işe alım tarihi itibariyle askerlik görevini tamamlamış veya erteletmiş olmak ya da askerlik yükümlülüğünden muaf tutulmuş olmak.

Banko asistanları, bankalarda en çok çalışan, en çok yorulan elemanların başında yer almaktadır. Göründüğünün aksine banko asistanlığı oldukça zor ve meşakkatli bir meslektir. Bu sebepten dolayı bu mesleği tercih etmek isteyen bireylerin iyice düşünerek karar vermelerini öneririz. Ayrıca banko asistanı maaşları konumuza göz gezdirmenizi öneriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…