Ana Sayfa Bilgi Bankası Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

91
Başarılı İş Görüşmesi

İŞ GÖRÜŞMESİ HAZIRLIĞINDA NELER YAPMAK GEREKİR?

Hayatınızı idame ettirebilmek için, bir işe ihtiyacınız vardır. Bu işe alınabilmeyi başarabilmek içinse, yapılması  gerekenleri  harfiyen uygulamak gereklidir. Bu yapılması gerekenlerin en başında olanlardan bir tanesi de başarılı bir iş görüşmesidir. Başarılı bir iş görüşmesinin yolu, bu işe ciddi bir şekilde hazırlanmaktan geçmektedir. Bu iş görüşmesi hazırlığında neler yapmak gerekir, sizlere bunu maddeler halinde sunacağız. Devamında  İş görüşmelerinde işveren neler dikkat eder  konusu hakkında bilgiler bulunan yazımız size, iş görüşmesi hakkında referans olacak bilgiler sunacaktır. İş görüşmelerinde işveren nelere dikkat eder adlı yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

BAŞARILI BİR İŞ GÖRÜŞMESİ Öncesi;

 • Uykunuzu almaya özen gösterin. Yeterli uyku sayesinde,  daha zinde  olacak ve muhakkak ki daha iyi görüneceksiniz.
  Size moral olabilecek bir aktivite yaparak, bedeninizi pozitif enerji ile oldurmaya çalışın.
 • Farklı bir yemek yemeyin, yemek alışkanlığınızı bozmayın ki, ertesi gün, iş görüşmesi sırasında, sizin görüşmede ki motivasyonunuzu bozabilecek bir sindirim ağrısı sıkıntısı yaşamayın.
 • Arkadaş veya akrabalarınızla , bir temsili iş görüşmesi yaparak, buna ne kadar hazır olduğunuzu saptayın. Saptadığınız bu eksiklikleri bir kağıda yazarak, somutlaştırın ve çözmeye çalışmak için gerekli gayreti gösterin.
 • Size ayrılan zaman ile ilgili bilginiz bulunmadığı için, kendinizi yeterli bir şekilde ifade edebilmek adına, en kısa zaman dilimini baz alarak hareket etmeye çalışmanın provasını yapın.
 • İş görüşmesine gideceğiniz firma ile ilgili, elinizden geldiği kadar bilgi toplamaya çalışın.
 • İş görüşmelerinde işveren nelere dikkat eder konusunu, arkadaşlarınıza da sorarak , onlardan gelen değişik yorumları da göz önünde bulundurmaya çalışın.

İş görüşmesine gittiğiniz  gün;

 • Sabah erken kalkın, duşunuzu aldıktan sonra, güzel bir kahvaltı yapın.
 • Bayan iseniz, koyu ve uçuk bir makyaj yerine, bakımlı görünmenizi sağlayacak, daha hafif bir tarzda makyaj yapmayı tercih etmelisiniz.
 • Erkekseniz koyu renkli takım elbise , bayansanız pantolon, ceket ya da etek ceket giymeyi tercih edebilirsiniz. Koyu renkler daha ciddi ve ağır görünmenizi sağlayacaktır.
 • Akşamdan ayarladığınız kıyafetlerinizi, evden çıkmadan giymeye özen gösterin. Üzerine bir şey dökülme ya da buruşma ihtimaline karşı hazırlıklı olmuş olursunuz.
 • İşvereni ve işyerindeki diğer insanları rahatsız etmeyecek, hafif bir koku kullanmaya özen gösterin.
 • Görüşme saatinden on beş dakika evvel , orada olmaya çalışın ki, kafanızdakileri toparlamaya zamanınız olsun.
 • İş görüşmesine yalnız gidin. İş görüşmesi ve buna benzer toplantılar, yanınızda biri ile gitmeye uygun zaman dilimleri değildir, bunu sakın unutmayın.
 • Yanınıza mutlaka yedek bir özgeçmiş almasınız. İhtiyaç halinde çok işinize yarayacaktır. Tedbirli davranmış olmanız, işverenin gözünden kaçmayacaktır.

İş görüşmesi hazırlığında neler yapmak gerekir, konusunda verilen bilgiler kişisel tercihleriniz ve yaşam tarzınıza göre değişiklik gösterebilir, sizlerde mevcutta var olan durumunuza göre verilen maddeleri kendinize göre uyarlayarak uygulamaya geçirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…