Ana Sayfa Bilgi Bankası Başarılı İş Kadını Nasıl Olunur?

Başarılı İş Kadını Nasıl Olunur?

295
Başarılı İş Kadını

Başarılı İş Kadını Nasıl Olunur?

İş hayatında başarı sağlayabilmek için, özel sektör veya kamu herhangi bir fark arz etmemektedir. Cinsiyet olarak ayırdığımız zaman iş hayatında günümüzde, önceki dönem ve yıllara göre kadın istihdam ve başarı oranı yapılan araştırma ve anket sonuçlarına göre daha fazladır. Hal böyle olunca kadın girişimcilere ve mevcutta çalışanlara çeşitli haklar ve kolaylıklar tanınmaktadır. Bahsi geçen bu kolaylıklar ve haklara rağmen çalışan bir kadın olmanın kendi içinde çeşitli zorlukları vardır. Bu zorluklarla başa çıkabilme, zorluklara rağmen başarı elde edebilmek için sizlere tavsiye ve önerilerimiz. Başarılı iş kadını nasıl olunur sorusunun cevabını bulmanızı sağlayabilir. Başarılı iş kadını olabilmek konusunda öncelikle kadınların karşılaştığı zorluklara ne yapması gerektiği konusunu yazımızda ele alacağız.

Başarılı İş Kadını Olmanın Zorlukları Nelerdir?

Başarılı kadınlar hakkında bilgi edinin

Sektörünüze ait yada iş haricinde, kendi içinde başarı sahibi olan kadın sayısı oldukça fazladır. Başarı sahibi olan kadınlar hakkında doğru analizler yapmanız, hikayelerini dinleyerek, kariyer anlamında ki yolculuklarını gözlemlemeniz, karşılaşabileceğiniz zorluklar hakkında sizlere bilgi verecek ve daha hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda, karşılaşılan zorluklarla mücadele etmeniz gerektiğini, böyle yaptığınızda başarıya ulaşabilmenizin kaçınılmaz olacağını görebileceksiniz.

 Az Rağbet Olan Alanlara Yönelin

Kadınlar genel anlamda, yıllar boyunca mühendislik, bilim, matematik, bilgisayar ve teknoloji alanlarında yüzdesel olarak daha az faaliyet ve başarı göstermiştir. Bahsi geçen bu alanların herhangi birine yönelmek kadınların başarı sağlaması için daha avantajlı olabilir. Aynı zamanda hemcinslerinin de bu alanlara yönelmesini sağlayabilecek şekilde, örnek teşkil edebilirler.

İş Hayatı Ve Aileyi Dengeleyin

İş hayatına yönelmek isteyen kadınlar, yada iş hayatının içinde olan kadınların en büyük problemle mi genellikle aile ve iş hayatı arasında ki dengeyi koruyabilmek bu dengeyi oluşturabilmektir. Eş, çocuk, ev yönetimi bir tarafta iş hayatı bir tarafta bu unsurları, aksatmayacak şekilde ayarlayabilmeli bunun içinde, gerekli olan en önemli şeylerin, eş desteği ve anlayış sahibi yöneticilerin olması gerektiği unutulmamalıdır. Tabi ki çalışma ve aile hakkında planlama yapılması da büyük kolaylık sağlayacaktır.

Ücret Dağılımında Pasif Olmayın

Kadınlar  yönetimde ve idari mevkide bulunsalar dahi, erkeklere nazaran çoğu zaman daha az ücret almaktadırlar. Bunun sebebi kadınların ücret konusunda yaptıkları görüşmelerde,  fazla etkili olamaması pasif durmalarıdır. Bu durumun önüne geçebilmek için;

  • Yaptığınız işe dair, diğer çalışanların pazar payını ne kadar ücret aldığını araştırın.
  • Pazarlık yapmayı ve yaptığınız işin niteliklerini öğrenin. Başarılarınızı ve firmaya getirilerinizi göz önünde bulundurarak kendinizi hafife aldırmayın.
  • Sizin için ön görülen ücreti hemen kabul etmeyip, yeterli olup olmadığı noktasını geniş çaplıca düşünün.
  • Zam isteyebileceğinizi unutmayın, yaptığınız işin karşılığını alamadığınızı düşünüyorsanız zam istemekten geri durmayın. Zam nasıl istenir yazımızdan konu hakkında bilgilendirmeye ulaşabilirsiniz. Yazımıza BURADAN tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güveniniz Tam Olsun

İş hayatında başarı sağlayabilmek istiyorsanız, ilk adımlardan birinin kendinize güvenmeniz olduğunu unutmayın. Kişiler sizi, tasvir ettiğiniz şekilde bilecektir. Kendinden emin ve işinize hakim olmanız, duruşunuzu ve kişilerin değerlendirmesini etkileyecektir.

İddanız Olsun

Kadınların genellikle iş hayatında ki profili, daha duygusal ve daha zayıf olduğu yönündedir. Bu sebepten yaklaşımlar ona göre olmaktadır. Bu durumun aksini kanıtlayabilmek konusunda iddialı olmalı, saygın bir iş kadını olarak anlaşılmayı sağlamayı amaç edinmelisiniz.

Eleştirileri Mantık Dahilinde Cevaplayın

İş hayatında, yaptığınız işler yada kişisel anlamda, çeşitli eleştirilere maruz kalabilirsiniz. Yapılan eleştirileri mantık dahilinde cevaplarla uzaklaştırmanız gerekmekte, yapıcı veya yıkıcı eleştiri mi bunu dikkate alarak değerlendirebilmeli ona göre, tutum sergilemelisiniz.

Başarılı iş kadını olmanın zorlukları, anlatıldığı şekilde genellikle karşılaşabileceğiniz zorlukların içerdiği şekilde aktarılmıştır. Başarılı İş Kadını Nasıl Olunur konusunda ipuçlarına madde madde yer verelim.

basarili-is-kadini-nasil-olunur3

Sevdiğiniz İşi Bulun Ve Çalışmaya Başlayın

İş hayatında başarıya ulaşabilmek için temel adım, yaptığınız işi sevmekten geçmektedir. İşinizi severek yapmanız motivasyonunuzun artmasına, işinizle ilgili en üst noktaya erişmenizi sağlayacaktır. Başarı kolaylıkla ulaşılabilen bir olgu değildir, çoğu zaman uzun bir yolculuktur. Sevdiğiniz işi yapıyor olmanız, zorluklarla daha kolay mücadele etmenize olanak sağlayacaktır.

Planlı Çalışın

Çalışmalarınıza günlük, haftalık, aylık hedefler belirleyerek uygulamaya koyun ve hedefler hakkında ölçümlemeler yaparak stratejiler belirleyin planlı çalışmak başarıya ulaşmak için oldukça önemli bir faktördür.

Profesyonellerle Bağlantıda Olun

İşiniz hakkında fayda sağlayabileceğiniz düşündüğünüz, örnek aldığınız firmalar yada rol model olan kişiler ile, iletişim halinde olun. Sağlıklı iletişimler kurmanız kariyer anlamında katkı sağlayacak ve iş fırsatları yakalamanıza olanak sağlayacaktır. Bunun yanı sıra karşılaştığınız, herhangi bir sorun ile çözümü daha erken bulmanız konusunda, yararlı olacaktır.

Yaratıcı Çözümler Getirin

Çalışma hayatında, genellikle üst birimlerin beklentisi, yaratıcı düşünce ve yeniliktir. Herhangi bir sorun veya mevcutta var olan çalışma düzeni hakkında yeni öneri  ve çözümler, firma içinde fayda sağlayıcı olabilir bu sayede başarıya ulaşabilir bir takım kalıpların dışına çıkmış olabilirsiniz.

Eğitim Çok Önemli

Yaptığınız iş hakkında, yeterince bilgi sahibi olmanız eğitimini almış olmanız, başarıya ulaşma konusunda önde gitmenize olanak sağlayacaktır. Bilgi birikiminiz, karşılaşabileceğiniz sorun ve başarılara rehberlik edecek, ona göre devamlılığını getirmenize yardımcı olacaktır.

Yeni Bilgilere Açık Olun

İşiniz hakkında, her konuyu biliyor olamazsınız mutlaka atladığınız veya bilgi sahibi olmadığınız bir nokta olabileceğini kabul ederek çalışmalarınızı şekillendirin. Kendinizi yenilemekten ve geliştirmekten asla geri durmayın. Çevrenizden veya meslektaşlarınızdan sürekli bir şeyler öğrenebilme çabası içinde olun, deneyim ve tecrübeleri dinleyin, kitaplar okuyarak araştırmalar yapın. Başarıya ulaşabilmenizi önemli ölçüde etkileyeceğini unutmayın.

Cesaretiniz Olsun

Başarılar iş kadını olmanın en önemli adımlarından bir diğeri de cesur olmanızdır. Karşılaşabileceğiniz zorluklara karşı yılmadan, aynı istek ve arzuyla çalışmalarınızı sürdürebilmeniz gereklidir. Kendinizden emin ve güçlü olmanız olumsuzluğu sağlıklı bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır. İşleriniz tamamıyla bozulsa dahi inancınızı kaybetmemeli, cesur olduktan sonra tekrar başarabileceğinizi unutmamalısınız.

Başarılı İş Kadını Nasıl Olunur? ve Başarılı İş Kadını Olmanın Zorlukları hakkında ayrıntılı bilgi ve öneriler sizler için araştırılmış ve aktarılmıştır. Verilen bilgilerin uygulanması halinde başarıya ulaşmanız olası bir sonuç olabilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…