Ana Sayfa Meslekler Beden Eğitimi Öğretmenliği Nedir?

Beden Eğitimi Öğretmenliği Nedir?

232
Beden Eğitimi Öğretmenliği

Eğitim dalları içinde ve öğretmenlik sınıfları içinde bulunan beden eğitimi öğretmenlikleri, ilköğretim, orta öğretim gibi kademelerde bulunan öğrencilere bunun yanı sıra, yüksekokul ve enstitülerde bulunan öğrencilere spor hareketleri bazında eğiterek bedenen çalışmalar yaptırır.

Beden eğitimi öğretmenleri, kendi alanında normalde aldıkları eğitimin yanı sıra eğitim görmüş ve uzmanlık derecesinde geniş bilgi donanımına sahip kişilerdir. Milli eğitim bakanlığı bünyesinde yer alan kurumlarca eğitilir ve görevleri için yetiştirilirler. Sağlıklı ve dengeli hayat içinde gerekli olan spor, okul çağında ve devamında da beden eğitimi öğretmenleri tarafından verilmekte ve kişilere oldukça fayda sağlamaktadır. Beden eğitimi öğretmenliği nedir? Sorusuna verdiğimiz cevapların akabinde, beden eğitimi öğretmenlerinin yapmış olduğu işler ve sorumluluklarıyla yazımıza devam ederek, meslek hakkında oldukça bilgilenmenizi sağlayabiliriz.

Beden Eğitimi Öğretmeni Ne İş Yapar?

Beden Eğitimi Öğretmenleri, okullarda bulunan öğrencilerin, spor konusunda bilgilenmeleri bedensel olarak kendilerini nasıl daha elverişli hale getirebilecekleri ve sağlığa etkileri konusunda bilgilendirmede bulunurlar. Bunun yanı sıra, okullarda bulunan spor salonlarında ya da okulların bahçelerinde sıçrama, koşma, atlama gibi hareketleri koordineli bir şekilde öğrencilerine göstererek eğitimi bu şekilde vermektedirler. Beden eğitimi öğretmenlerini yapacağı işler ve günlük olarak sorumlu olduğu bilgi, beceri ve hangi yaş grubunda çocuk için hangi öğrenciye uygulanacak eğitim gibi kıstaslar, MEB tarafından belirlenmiş olan program ve mevzuata göre belirlenmektedir. Beden eğitimi öğretmenleri de buna göre gün içerisinde ki çalışmalarına ve eğitim metoduna yön vermektedirler. Uygulanan mevzuat dışına çıkılması, bütün öğretmenlik dallarında olduğu gibi, beden eğitimi öğretmenliğinde de mümkün değildir. Mevzuatta ve müfredatta yer aldığı şekilde, eğitim vermek zorunda ve herhangi başka bir yöntem deneme ihtimalleri olmamaktadır.

Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Beden Eğitimi Öğretmeni olabilmek için alınması gereken eğitimler alınmalı ve devamında, bu eğitimlerden başarı sağlanabilmelidir. Lise eğitiminden sonra, üniversitelerin ilgili bölümlerine sınavda alınan yeterli puanla ile giriş yapabilme hakkı kazanılmalı akabinde üniversite eğitim hayatına başlanılmalıdır. Devamında uygulanacak çeşitli prosedürler vardır bunlara da aynı şekilde uygunluk ve gereken başarı puanlarına erişilmelidir.  Diğer bölümlere göre beden eğitimi öğretmenliği bölümünde üniversiteden alınan eğitim ve erişilmesi gereken puanlar haricinde, verilen eğitimler ve değerlendirmelerden de başarı sağlamalı bu aşamaları da sorunsuz geçebilmelidir. Beden eğitimi öğretmeni adayları için farklı farklı sınıf ve konuya göre yetenek sınavları uygulanmaktadır. Uygulanan yetenek sınavları sonucunda, adaylardan seçim yapılmaktadır. Spor bilimleri fakültelerinde, beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü, eğitimin alındığı bölümlerin içinde yer almaktadır. Bunun dışında, beden eğitimi öğretmeni olabilmek için okunması gereken bölümler; Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Bilimleri, Egzersiz ve Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği örnek olarak verilebilmektedir.

Bu yazımızda Beden Eğitimi Öğretmenliği Nedir? Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur? Soruları hakkında genel bilgiler aktardık, konu hakkında sormak istediğiniz soru, görüş ve önerileriniz olursa yorum bölümümüzden bizlere iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…