Ana Sayfa İşte Haberler Bilirkişilik Mesleğine Düzenleme Yapılması Gündemde

Bilirkişilik Mesleğine Düzenleme Yapılması Gündemde

56
Bilirkişi

Mesleğinde uzman olanların için ek gelir şansı olan bilirkişilik mesleği son dönemde oldukça fazla ilgi çekiyor. Bizde bu ilgili ve alakaya sessiz kalmamış bilirkişilik mesleği hakkında www.elemanuzman.com olarak detaylı bilgilere yer vermiştik. Hakim ve savcıların hukuk bilgisi dışında çözüm gerektiren, uzmanlık gerektiren konularda bilgisine ve görüşüne başvurdukları bilirkişiler ayda 10 bin TL’ye varan ciddi bir gelir elde edebilmektedirler. Başbakan Binali Yıldırım, bu gelir ve mesleğe olan ilginin farkında olarak bilirkişilik mesleğinde bazı önemli değişiklikler yapılacağını belirtti.

Bilirkişilik sorunu yıllardır yargı sistemimizin kanayan yarası olmaya devam ettiğini söyleyen Binali Yıldırım, “Şimdi vatandaş mahkemeye gidiyor. Mahkeme açılıyor, hakim bilirkişi tayin ediyor. Bilirkişi alıyor dosyayı inceliyor, bir rapor veriyor. Karşı taraf buna itiraz ediyor bilirkişi taraflıdır, yanlıştır falan diye. Bu sefer bir bilirkişi daha tayin ediyor, o da bir rapor hazırlıyor, getiriyor. Bu sefer beriki tekrar harekete geçiyor, bu rapor olmaz diyor, üçüncü bilirkişiye gidiyor. Üçüncü bilirkişi de rapor getiriyor, bu da ikisi birden reddediyor. Dördüncü bilirkişiye gidiyor, 10 yıl geçiyor, bilirkişiler geliyor-gidiyor, herkes işini görüyor, fatura büyüyor dava sonuçlanmıyor. Sadece bilirkişiye emanet edilmiş bir yargı sistemiyle biz bir yere varamayız. Bilirkişi ana unsur değil, yargılamada bir destek unsuru olarak düşünülecek ve buna göre kanun zaten Meclis’te, Meclis’teki kanun geçecek, böylece yargılamada ciddi bir hızlanma, yargılama süreleri kısalmış olacak.” dedi.

Bilirkişilik mesleği hakkında tüm gelişmeleri sizlerle anında paylaşıyor olacağız. Konu hakkında her türlü soru, sorun ya da görüşünüzü yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca bilirkişi nasıl olunur öğrenmek için hemen TIKLAYIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kanada İşçi Alımı, İş İlanları ve Göçmenlik Başvurusu

Kanada kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde yer alan çağdaş ve teknolojik olarak ilerlemiş…