Ana Sayfa Meslekler Biyolog Maaşları Ne Kadar? Biyologlar Ne Kadar Maaş Alır?

Biyolog Maaşları Ne Kadar? Biyologlar Ne Kadar Maaş Alır?

2,429
Biyolog mesleği

Biyologlar Ne Kadar Maaş Alır?

Biyologlar canlı türleri üzerinde araştırmalar yapan ve canlı türlerinin tanımlanması, sınıflandırılması gibi faktör üzerinde çalışan meslek grubuna mensup kişilere denilmektedir.  Biyologların oldukça geniş bir çalışma alanları bulunmaktadır. Gümrüklerde ülkemize giriş çıkış yapan maddelerin analizinden tutun da, gıda sektöründe hizmet veren şirketlere kadar farklı dallarda iş bulabilmektedirler.

Biyolog mesleği halen ülkemizde çok fazla tanınmayan mesleklerden bir tanesidir.  Biyolog mesleği gelecekte de popülaritesini koruyacak meslek dalları arasında yer almaktadır. Her sene çok sayıda kişi biyolog mesleğini icra etmek için yükseköğretim kurumlarından mezun olmaktadır. Bu mesleği olan ilgi, biyologların çalışma koşulları ve elde ettikleri gelir ile doğru orantılı olarak yükselmektedir.  Peki 2021 yılında bir biyolog maaşı ne kadardır?

2021 Güncel Biyolog Maaşları

Biyologlar kamu kurum ve kuruluşlarında sağlık hizmetlerini sınıfına dahildir. Biyolog unvanına sahip kamu çalışanları devlet memuriyetine 8. Derecenin 1. Kademesinden başlamakta ve 1. Derecede 3600 ek göstergeden yararlanabilmektedirler. Sekizinci derecenin birinci kademesindeki bir devlet memuru ise 2021 yılı Ocak ayında 5.418 TL maaş almaktadır. Bu rakam yapılacak olan zam ile beraber Temmuz ayında yani 2021 yılının ikinci çeyreğinde 5.942 TL olacaktır. Vermiş olduğumuz maaş aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar ve çocuksuz personele göre belirtilmiştir.

Bu yardımlar da hesaba katıldığında memurun maaşında artış gözlemlenecektir. Ayrıca çalışılan bölge ve yerden kaynaklı ödeme farklılıkları da dikkate alınmamıştır. Tarım BakanlığıSağlık Bakanlığı gibi kurumlarda kadrolu olarak çalışan biyolog 2021 yılı itibariyle belirttiğimiz tutarda gelir elde eder. Buna karşın özel hastanelerde, laboratuvarlarda gibi yerlerde çalışan biyologların özel sektörde almış oldukları maaşlar daha değişkendir. Özel sektörde biyolog maaşları 3.500 TL ile 4.000 TL arasında değişmektedir. Biyolog nasıl olunur yazımızı da okumayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…