Ana Sayfa Meslekler Biyolog Nedir? Biyologlar Ne İş Yaparlar?

Biyolog Nedir? Biyologlar Ne İş Yaparlar?

1,021
Biyolog mesleği

Biyolog Nedir?

Tüm canlıları; tüm gezegeni kaplayan küresel boyuttan, hücre ve molekülleri kapsayan mikroskobik boyuta kadar onları etkileyen önemli dinamik olaylarla birlikte inceleyen, biyoloji bilimiyle uğraşan kişilere biyolog denir.  Bir başka deyişle, biyologlar canlıların yapısını inceleyerek, bu incelemeler sonucunda canlıları sınıflara ayıran, canlı yaşamı için araştırmalar gerçekleştiren kişilerdir. Biyolog mesleği ülkemizde az bilinen ve tanıtılmaya ihtiyaç duyulan meslek gruplarından bir tanesidir. Bu sebepten dolayı biyolog mesleği hakkında detaylı açıklamalar yapmayı www.elemanuzman.com olarak kendimize borç bildik. Bu yazımızda biyolog kimdir, biyolog ne iş yapar, biyolog nerelerde çalışır detaylı olarak ele alacağız.

Biyolog Ne İş Yapar?

Biyologların görevleri araştırma alanında çalışmaları veya uygulama alanlarında çalışmalarına göre değişiklik göstermektedir. Araştırma alanında çalışan biyolog;

 • Canlıların yapılarını inceleyerek, bunları belirli sınıflara ayırır.
 • Çeşitli canlı türlerinin evrime etki eden etmenlerini inceler.
 • Canlıların en iyi yaşayabilecekleri ortamlar hakkında araştırmalar yapar.

Uygulama alanında çalışmakta olan bir biyolog ise;

 • Radyoaktif, kimyasal, biyolojik kaynaklı bütün kirleticilerin organizmalar üzerindeki zararlı (toksite) etkilerini, suların, toprağın kirlilik düzeylerini araştırır,
 • Biyolojik arıtmada ve kirletilmiş ortamlarda biyolojik dengenin yeniden kurulması için gerekli olan çalışmaları yürütür.
 • Kan, idrar, gaita gibi çeşitli maddeleri tahlil ederek yapılarını incelemeye dönük araştırmalar yürütür.
 • Bakteri, virüs ve parazitler üzerinde çalışmalar yürütür.
 • İçme sularının ve tarım alanlarında kullanılmakta olan suların üzerinde bakretiyolojik araştırmalar yürütür.
 • Yerel yönetimlerde, şehir ve bölge planlamalarında, turizm işletmelerinde ve sanayi kuruluşlarının çevre ve ekolojik değerlendirmesi alanlarında, araştırmacı, bilirkişi, teknik eleman ve danışman olarak gözlem, inceleme, araştırma, teşhis ve saptamalar yaparak rapor düzenler,
 • Biyolojik zenginliklerimizin (yani flora ve fauna saptaması) araştırılması, doğa tarihi ve müzeleri oluşturulması için yetkili kurumlarla işbirliği yapar.

Biyologlar Nerelerde Çalışır? Biyologların Çalışma Alanları Nelerdir?

Sağlık kurum ve kuruluşlarında hematoloji, endokrinoloji, immünoloji, mikrobiyoloji, biyokimya, bakteriyoloji, parazitoloji, genetik, moleküler biyoloji, anatomi, patoloji, histoloji, sitoloji, embriyoloji, morfoloji, toksikoloji, metabolizma, biyoistatistik, tıbbi biyoloji, kan ve kan ürünleri, biyolojik ürünler, infertilite laboratuvarları gibi alanlarda görev alır. Canlı organizmalar hakkında bilgiyi artırmak, yeni bilgiler ortaya koymak, yeni ürünler, işlemler ve teknikler geliştirmek amacıyla yapılan bilimsel araştırmalar ve araştırma-geliştirme çalışmalarında görev alır. Biyoteknolojik araştırma-geliştirme çalışmalarında görev alır. Bilimsel araştırmalarda; problemin tanımlanması, amacın belirlenmesi, hipotezin geliştirilmesi, deney ve testlerin tasarlanması ve yürütülmesi ile elde edilen verilerin analiz edilerek sonuçlarının yorumlanması, bu doğrultuda tıbbi alanda uygulanmasına yönelik öneriler geliştirilmesi ve raporlanmasında görev alır.

Biyologların İş İmkanları Nelerdir?

Kısaca biyologlar, kamu ve özel sektörde çeşitli şirketlerde veya devlet kurumlarında çalışma olanakları elde ederler. Biyologlar tıp, eczacılık, çevre, gıda, ziraat, orman, fen fakülteleri, araştırma merkezleri, tarım, orman, Çevre ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan kuruluşlarda veya özel sektörde ilaç ve besin endüstrisi üzerine kurulmuş olan şirketlerde çalışma imkanı elde ederler.

Biyologların Çalışma Olanakları : Biyologlar genel olarak lavaratuvarlarda çalışmaktadırlar. Ancak bazen araştırma yapmak için sahaya da inebilirler ve doğada da çeşitli araştırmalarda bulunabilirler.

 • İngilizce’de Biyolog ne demek? : n. biologist, one who studies life, one who works in biology
 • Fransızca’da Biyolog : biologiste [le]
 • Almanca’da Biyolog : n. Biologe
 • Rusça’da Biyolog : n. биолог (M)

Hala geçmişimiz hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Hayatın gizemleri halen araştırmacıları oldukça meraklandırıyor. İnsanlık tarihi hakkında daha fazla bilgi toplamak ve geçmişimizi öğrenebilmek adına her sene bu çalışmalara milyarlarca dolar para aktarılıyor. Ancak ülkemizde biyologlara yeteri değer verilmemekte ve bu çalışmalara yeteri kadar kaynak aktarılmamaktadır. Dileriz gelecekte bu eksiklik giderilir ve bizler de modern ülkeler gibi bilimsel çalışmalara daha fazla ağırlık verebiliriz. Bu yazımızda biyolog mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca biyolog nasıl olunur ve biyolog maaşları konularımızı da okumayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…