Ana Sayfa Meslekler Fahri Trafik Müfettişi Nasıl Olunur? Kimler Fahri Trafik Müfettişi Olabilir?

Fahri Trafik Müfettişi Nasıl Olunur? Kimler Fahri Trafik Müfettişi Olabilir?

443
Fahri Trafik Müfettişi

Fahri trafik müfettişleri gönüllü trafik denetçileridir. Fahri trafik müfettişleri araç sürücüleri ile muhatap olmadan denetleyerek, trafik suçu tespit tutanağını düzenlemekle yükümlüdürler. Yani trafikte kural ihlali yapan sürücüleri tespit ederler ve hiç sürücü ile konuşmadan, yanlarında yer alan trafik tespit tutanağını düzenleyerek ceza yazarlar. Fahri trafik müfettişliği günümüzde oldukça popülerlik kazanmıştır. Fahri trafik müfettişi nedir, ne iş yaparlar bir önceki yazımızda detayları ile anlattık. İlgili yazıya ulaşmak için hemen TIKLAYIN. Peki fahri trafik müfettişi olmak için gereken başvuru şartlar nelerdir? Kimler fahri trafik müfettişi olabilir? Fahri trafik müfettişi nasıl olunur? Tüm merak edilenlere haberimiz devamında yer verdik.

Kimler Fahri Trafik Müfettişi Olabilir?

Fahri trafik müfettişi olmak için sağlamanız gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Aşağıda maddeler halinde vermiş olduğumuz şartları sağlamayan kimseler fahri trafik müfettişi olarak görev alamamaktadırlar.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az kırk yaşında olmak,
  • En az yüksekokul mezunu olmak,
  • En az on yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,
  • Asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak,
  • Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,
  • Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
  • Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

Fahri trafik müfettişi olmak için öncelikle saymış olduğumuz bu şartları sağlamanız gerekmektedir. Peki nasıl fahri trafik müfettişi olunur?

Fahri Trafik Müfettişi Nasıl Olunur?

Yukarıda vermiş olduğumuz şartları sağlayan ve fahri trafik müfettişi olmak isteyen kimseler, 2 adet vesikalık fotoğraf, ikametgah belgesi, sabıka kaydı belgesi, sürücü belgesi ve öğrenim durumunu gösteren bir belgenin kopyasını dilekçelerine ekleyerek bulundukları il valiliğine bizzat müracaat ederler. Ancak fahri trafik müfettişi alımı için Ankara’da Trafik Yüksek Kurulu’nun toplanması şarttır. Fahri trafik müfettişi olmak isteyen bireylerin yapmış oldukları müracaatlar havuzda birikir ve daha sonra Başbakan’ın başkanlığında toplanan kurulda, yeni fahri trafik müfettişi alımı yapılması öngörülürse, başvuran kişiler fahri trafik müfettişi olarak göreve başlatılır. Fahri trafik müfettişi sayısı, kanunda açıkça belirtildiği üzere o ildeki araç sayısının binde birini geçemez.

Fahri trafik müfettişleri, görevlerine başlamadan önce toplamda 20 saatlik bir eğitime tabi tutulmaktadırlar. Bu eğitim sürecinde fahri trafik müfettişlerinin görevleri, yapacakları işlemler gibi önemli şeyler anlatılır. Bu programa katılım zorunlu kılınmıştır. Bu 20 saatlik eğitimi almayan kimseler fahri trafik müfettişi olamazlar.

Bir süredir fahri trafik müfettişi olma yaşı ile ilgili tartışmalar bulunmaktadır. Yakın zamanda 40 olan yaş sınırının azaltılması gündeme gelecektir. Bu yazımızda fahri trafik müfettişi olmak istiyorum, nasıl olabilirim, nasıl fahri trafik müfettişi olunur, fahri trafik müfettişi olma şartları nelerdir gibi önemli detaylardan bahsettik. Fahri trafik müfettişliği hakkında her türlü soru, sorun ya da görüşünüzü yorum bölümünden dile getirebilir. Ayrıca fahri trafik müfettişlerinin kazanmış oldukları para ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için hemen TIKLAYIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…