Ana Sayfa Meslekler Forklift Operatörü Kimdir? Forklift Operatörü Ne İş Yapar?

Forklift Operatörü Kimdir? Forklift Operatörü Ne İş Yapar?

282
Forklift operatörü

Forklift Nedir?

İş hayatında genellikle ağır yüklerin kaldırılması, istenilen başka bir noktaya götürülmesi konularında eksik kalması durumlarında kullanılan, limanlarda, fabrikalarda ve çeşitli depolarda bulunan, önünde iki uzun demirle paletli yükleri kaldırmaya yarayan iş makinesine forklift denilmektedir.

Forklift Nerelerde Kullanılır?

Forklift, depolama, gümrük, stoklama, ambarlama gibi iş yerlerinde iş yapan makinelerdir. Forklift ile malzemelerin yükleme, boşaltma ve taşıma hizmetleri yapılmaktadır. Yandan ve önden yükleme yapılabilen olmak üzere iki çeşit forklift bulunmaktadır.

Forklift Operatörü Kimdir?

Forklift Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, forklift kullanarak, çeşitli yükleri emniyetli bir şekilde yükleme, boşaltma ve forkliftin bakım ve kontrolünü yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Forklift Operatörünün Görevleri Nelerdir? Ne İş Yaparlar?

 • İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemleri alır,
 • İş talimatını inceler,
 • Çalışma yapacağı alanın zemin kontrolünü yapar.
 • Forklift’i çalıştırmadan önce günlük kontrollerini yapar, (Motorun yağını, suyunu, aküsünü, lastiklerini, asansör zincirlerini vb.)
 • Çalışmış olduğu alanı düzenli bir şekilde kullanarak taşınacak malları kontrollü bir şekilde almak, taşımak, yüklemek, boşalmak ve istiflemek gibi işleri yapar.
 • Forklift’in periyodik bakımının zamanında yapılmasını sağlar

Forklift Operatörlerinin Çalışma Olanakları

Forklift operatörleri çalışmış olduğu iş yerine göre açık veya kapalı alanlarda çalışabilirler. Soğuk ortamlarda da çalışmaları gerekebilir. Açık alanda çalıştığında tozlu ortam olabilir. Çalışma saatleri genelde düzenli olmakla beraber vardiyalı çalışma söz konusu olabilir. Çalışırken işverenle, meslektaşlarıyla ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler. Forklift operatörü kimdir? Forklift operatörü ne iş yapar bu yazımızda detaylı olarak anlattık. Forklift şoförü nasıl olunur  ve forklift operatörü maaşları yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.

One Comment

 1. Ahmet

  5 Temmuz 2019 at 23:01

  Forklift operatörü olmak istiyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…