Ana Sayfa Meslekler Forklift Operatörü Kimdir? Forklift Operatörü Ne İş Yapar?

Forklift Operatörü Kimdir? Forklift Operatörü Ne İş Yapar?

Forklift operatörü kimdir? Forklift operatörü ne iş yapar? Forklift operatörü nedir? Forklit operatürnün çalışma alanları ve görevleri nelerdir? Forklift operatörlüğü mesleği hakkında detaylı bilgi haberimiz devamında yer almaktadır.

Forklift operatörü

Forklift Nedir?

İş hayatında genellikle ağır yüklerin kaldırılması, istenilen başka bir noktaya götürülmesi konularında eksik kalması durumlarında kullanılan, limanlarda, fabrikalarda ve çeşitli depolarda bulunan, önünde iki uzun demirle paletli yükleri kaldırmaya yarayan iş makinesine forklift denilmektedir.

Forklift Nerelerde Kullanılır?

Forklift, depolama, gümrük, stoklama, ambarlama gibi iş yerlerinde iş yapan makinelerdir. Forklift ile malzemelerin yükleme, boşaltma ve taşıma hizmetleri yapılmaktadır. Yandan ve önden yükleme yapılabilen olmak üzere iki çeşit forklift bulunmaktadır.

Forklift Operatörü Kimdir?

Forklift Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, forklift kullanarak, çeşitli yükleri emniyetli bir şekilde yükleme, boşaltma ve forkliftin bakım ve kontrolünü yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Forklift Operatörünün Görevleri Nelerdir? Ne İş Yaparlar?

 • İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemleri alır,
 • İş talimatını inceler,
 • Çalışma yapacağı alanın zemin kontrolünü yapar.
 • Forklift’i çalıştırmadan önce günlük kontrollerini yapar, (Motorun yağını, suyunu, aküsünü, lastiklerini, asansör zincirlerini vb.)
 • Çalışmış olduğu alanı düzenli bir şekilde kullanarak taşınacak malları kontrollü bir şekilde almak, taşımak, yüklemek, boşalmak ve istiflemek gibi işleri yapar.
 • Forklift’in periyodik bakımının zamanında yapılmasını sağlar

Forklift Operatörlerinin Çalışma Olanakları

Forklift operatörleri çalışmış olduğu iş yerine göre açık veya kapalı alanlarda çalışabilirler. Soğuk ortamlarda da çalışmaları gerekebilir. Açık alanda çalıştığında tozlu ortam olabilir. Çalışma saatleri genelde düzenli olmakla beraber vardiyalı çalışma söz konusu olabilir. Çalışırken işverenle, meslektaşlarıyla ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler. Forklift operatörü kimdir? Forklift operatörü ne iş yapar bu yazımızda detaylı olarak anlattık. Forklift şoförü nasıl olunur  ve forklift operatörü maaşları yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.

DİĞER FORKLİFT OPERATÖRÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

ElemanUzman.com, forklift operatörü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.com'dan yapılan forklift operatörü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

One Comment

 1. Ahmet

  5 Temmuz 2019 at 23:01

  Forklift operatörü olmak istiyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Perfüzyonist Nedir? Nasıl Olunur?

Perfüzyonist Kimdir sorusuna cevaben kalp ameliyatları ile damar operasyonları sırasında, …