Ana Sayfa Meslekler Futbol Antrenörü (Teknik Direktör) Nasıl Olunur?

Futbol Antrenörü (Teknik Direktör) Nasıl Olunur?

2,140
Futbol antrenörü, teknik direktör

Futbol sadece ülkemizde oynanan bir spor dalı değil, dünyanın her noktasında oynanan, oldukça geniş kitlelerce takip edilen bir spor dalıdır. Futbol sektörüne yapılan yatırımlar her geçen gün daha da artmakta, furbolculara, teknik ekibe veya antrenörlere milyonlarca lira gibi muazzam rakamlarda ücretler ödenmektedir. Piyasanın büyüklüğü ve ödenen ücretlerin cazip olması insanları bu alana yöneltmektedir. Bu yazımızda futbolun bir parçası olan antrenörlük hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Antrenör Kime Denir?  Antrenörler Ne İş Yaparlar?

Antrenör, sporcunun başarısı için spor becerileri ve strateji ile gelişimini sağlayan kişi. Boks, futbol, basketbol, atletizm gibi branşlarda oyuncuları yapılacak müsabakalara ve turnuvalara hazırlayan kimsedir. Antrenmanlarda amatör veya profesyonel tüm sporcuların, zaman, mekan, donanım, teknik, taktik gibi değişkenleri de göz önüne alarak yeterli düzeye çıkarmakla yükümlüdür. Peki antrenör nasıl olunur? Antrenör olma şartları nelerdir?

Futbol Antrenörü Nasıl Olunur?

Öncelikle yanlış bilinen bir konudan bahsetmek istiyorum. Sanılanın aksine teknik direktör ya da futbol antrenörü olmak için daha önce profesyonel olarak futbol oynamış olmanıza gerek yoktur. Genellikle dünya futbolunda teknik direktörler, eski futbolculardan oluşmuş olsa da bunun aksine çok sayıda futbolculuk yapmamış futbol antrenörü de bulunmaktadır. Futbol antrenörü olmak istiyorum diyenler için Türkiye Futbol Federasyonu yani TFF, her sene belirli dönemlerde antrenörlük kursu açmaktadır. Bu kurslara başvuruda bulunarak antrenörlük lisansı alabilmeniz mümkündür. Ancak antrenör olarak doğrudan profesyonel maçlara çıkarılmazsınız. Önce TFF Grassroots C lisansı alır ve bu doğrultuda 2 sene çalışırsınız. Daha önce UEFA B lisansı almaya hak kazanırsınız. Bu süreç aşağıdaki gibi işlemektedir.

 • TFF Grassroots C
 • UEFA B
 • UEFA A
 • UEFA PRO

Daha önce veya profesyonel olarak futbol oynamışsanız doğrudan UEFA B lisansı almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Aynı şekilde beden eğitimi öğretmenleri de TFF Grassroots C lisansı ile başlamaktadırlar. TFF yukarıdakiler hariç UEFA Elit A, TFF Grassroots Gönüllü Liderlik, UEFA A Kaleci Antrenör, B Kaleci Antrenör, Atletik Performans, Maç ve Performans Analiz Sertifikasyon Programı, Scoutin Sertifikasyon Programı gibi çeşitli antrenörlük kursları da açmaktadır.

TFF Antrenörlük Kursu Ücretleri

Peki bu kurslara başvuru yapmak istiyorsanız ancak ücretleri bilmiyorsunuz. Güncel ücretler aşağıda yer verdiğimiz gibidir. Görüldüğü üzere antrenör olmak pek de ucuz bir işlem değildir.

Lisans Kursu
TOPLAM ÜCRET
TFF Hesabına
TÜFAD Hesabına
UEFA PRO
30.000 TL.
25.000 TL.
5.000 TL.
UEFA PRO Gün.
7.500 TL.
6.250 TL.
1.250 TL.
UEFA A
5.000 TL.
4.500 TL.
500 TL.
UEFA A Gün.
1.250 TL.
1.100 TL.
150 TL.
UEFA B
3.000 TL.
2.500 TL.
500 TL.
UEFA B Gün.
750 TL.
650 TL.
100 TL.
TFF Grassroots C
1.000 TL.
250 TL.
750 TL.
TFF Grassroots Gönüllü Liderlik
200TL.
120 TL
80 TL
TFF Profesyonel Kaleci
2500 TL.
2.000 TL.
500 TL.
TFF Amatör Kaleci
1000 TL.
750 TL.
250 TL.

TFF Antrenörlük Kursu Başvurusu

Antrenörlük kursları TFF bünyesinde açılmaktadır. Bu kurslara Türkiye Futbol Federasyonu web adresi üzerinden başvuru yapılabilinmektedir. Kurslar açıldığı vakit aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı sayesine başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu yazımızda teknik direktör olmak, antrenör nasıl olunur detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca Teknik Direktör Maaşları konumuzu da okumanızı öneriyoruz.

TFF Antrenörlük Kursu Başvuru Formu İçin [link url=”http://www.tff.org/default.aspx?pageId=1014″]TIKLAYIN[/link]

2 Comments

 1. Salih Sağlam

  11 Eylül 2017 at 19:14

  Benim futbolculuk kariyerim yok ama antrenör olabilir miyim bilgili biri bana ulaşsın lutfeeeen 0545 763 5761

  Reply

 2. Taylan

  12 Şubat 2018 at 12:30

  Hocam benim hic futbolculuk kariyerim yok antrenör olurmuyum

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…