Ana Sayfa Bilgi Bankası Gazi nedir? Gazi Maaşları Ne Kadar?

Gazi nedir? Gazi Maaşları Ne Kadar?

310
Gazi Olmak Nedir

Gazi; İslam-i olarak savaşa katılan kişidir. Bir kişi, bir savaşa katılır ve bu savaşlardan sağ ya da yaralı olarak dönerse bu kişiye; Gazi denir.

Gazi kime denir?

Gazi olan kişinin bir savaşa katılmış olması ya da düşman ile birebir bir çatışma içerisinde bulunmuş olması gereklidir. Bir kişinin, sadece savaşta ya da çatışmada bulunması yeterli değildir aynı zamanda bu kişilerin savaş ya da çatışma anında yarar sağlaması da gereklidir.

Gazi sadece kişilere verilen bir unvan olarak da ele alınmamalıdır. Herhangi bir savaş ya da çatışma anında yarar sağlayan ve bu süreçlerden hasarla ya da hasarsız çıkan her şey için Gazi unvanı kullanılabilir.

Örneğin; Gaziantep, Gazi meclis gibi…

Gaziler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Kıbrıs ve Kore gazilerinin şeref aylığının herhangi bir sosyal güvenlik kurumunda geliri varsa 1500 lira, geliri yoksa 1850 lira olduğunu belirtti. Terör şehitleri er ve erbaşlar için Anne ve babaya 800’er lira olmak üzere toplam 1600 lira, gazi maaşlarının 2450 lira, 15 Temmuz şehit ve gazi maaşlarının ise 3250 lira ücret almaktadırlar.

Kimler gazi olur?

Gazi olmak için illaki polis ya da asker olmanız gerekmez, savaşa ya da çatışmaya direkt olarak katılmanız şart değildir.

3 çeşit gazi vardır.

  1. Savaş ya da çatışma sırasında yaralanan ve savaştan dönen kişi: Bu kişiler direkt olarak Gazi unvanına sahip olurlar. Herhangi bir çatışma ya da patlama sonucu yaralanan kişiler gazidir.
  2. Savaştan ya da çatışmadan sağlam ve yararlar sağlayarak dönen kişi: Çatışma ya da savaş esnasında herhangi bir fayda sağladıysanız ya da kısa süreli dahi olsa bu süreçte yer aldıysanız sağlam döndüğünüz için Gazi unvanına sahip olursunuz.
  3. Savaş ve çatışma sırasında fayda sağlayan kişi ya da zarar gören ancak sağlam çıkan şeyler: Son dönemde yaşanan darbe girişimi sırasında sokağa çıkan halk ve bombalanan Meclis binası Gazi unvanına sahip olmuştur.

Gazi nasıl olunur?

Gazi olmanın en temel kuralı; savaş ya da çatışma içerisinde olan kişi olarak elinizden geleni yapmak ve sağlam ya da yaralı bir şekilde görevinizi başarı ile tamamlayıp dönmek ya da savaş veya çatışma esnasında kişilere yarar sağlamaktır. Bu durumlara ek olarak bir de herhangi bir saldırıdan ya da savaştan sağ çıkmanız halinde; Gazi unvanı verilmesi mümkündür.

Bu yazımızda sizlere gazi nedir, kime gazi denir, nasıl gazi olunur, gazi olmanın şartları nelerdir, kimler gazi sayılır gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Diğer yazılarımıza bilgi bankası veya arama bölümümüzden ulaşabilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…