Ana Sayfa Bilgi Bankası Gemi Adamı Cüzdanı Nedir?

Gemi Adamı Cüzdanı Nedir?

2,371
Gemi Adamı Cüzdanı

Gemi adamı cüzdanı, gemi personelleri tarafından alınabilen gemiye çıkmak için zorunlu olan bir cüzdandır. Gemi adamı cüzdanı liman başkanlıklarına başvurularak çıkartılabilir. Gemi personelleri tarafından kullanılabilen gemilerde çalışabilmenize olanak sağlayan pasaport benzeri bir belge türüdür. Gemi adamı cüzdanı nereden alınır, ücretleri ne kadar detayları yazımızın devamında.

Gemi Adamı Cüzdanı

Gemi Adamı Cüzdanı ne işe yarar?

Gemi adamı cüzdanı ile uluslararası ya da yurtiçi çalışan gemilerde iş bulabilirsiniz. Gemi personeli olabilmek için gemi adamı cüzdanına sahip olmanız zorunludur. Bazı ülkelere vizesiz girebilmenize imkan verir vizesiz giriş için gemi personeli olduğunuzu kanıtlamanız ve o ülkede bulunan bir gemide işe başlayacağınızı kanıtlamanız gerekmektedir.

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl ve Nereden Alınır?

Gemi adamı cüzdanı bağlı bulunan liman başkanlıklarında çıkartılabilir.

 • Nüfus cüzdanı,
 • ikametgah belgesi,
 • sabıka kaydı,
 • sağlık raporu,
 • askerlik durum belgesi,
 • diploma ve fotoğraf ile ilgili liman başkanlığına başvurulması gerekmektedir.

Sağlık raporu belirli hastanelerden ya da sahil sağlık denetleme merkezlerinden alınabilmektedir ve gemi adamı olabilir raporu almanız gerekmektedir.  Fotoğraflar ise 20 adet olmalı ve arka fonu beyaz olmalıdır. Gerekli belgeleri tamamlayıp liman başkanlığına başvurduktan sonra belgelerini incelenerek gemi adamı olmanıza herhangi bir engel teşkil eden bir durumun olmaması halinde gemi adamı cüzdanınızı başvuru yaptığınız liman başkanlığından teslim alabilirsiniz.

Gemi Adamı Cüzdanı Ücretleri Ne Kadar?

Gemi adamı cüzdanı almak için bir takım ücretler ödemeniz gerekmektedir ve bunlar belirli dönemlerde gelen zamlar ve kişisel isteklerinize göre değişiklikler göstermektedir. Hastaneden rapor için ücret ödemeniz gerekir. Gerekli olduğu takdirde pasaport çıkartmanız ve bu pasaportu ne kadar sürelik çıkarttığınıza bağlı olarak ödemeniz gereken toplam ücret değişmektedir. Son olarak ilgili liman başkanlığına ödemeniz gereken harç ücreti vardır. Ödemeni gereken miktarı güncel olarak başvuru yapacağınız liman başkanlığından öğrenebilirsiniz.

3 Comments

 1. metinayaz

  18 Ekim 2019 at 17:46

  gemici olmak istiyorsanız öncelikle kursa gitmelisiniz. piyasada çok fazla dolandırıcı firma bulunmakta ulaştırma bakanlığı ve milli eğitime bağlı çalışmayan size kurs bitimi kesin iş imkanı vaadi veren firmalara inanmayınız. Avrupa denizciliği öneriyorum hem milli eğitime hemde ulaştırma bakanlığına bağlı çalışıyor tavsiye ederim

  Reply

  • Yunus KARASOY

   7 Haziran 2020 at 10:28

   @metin ayaz bey, instagram ya sa Facebook hesabınız varsa sizinle görüşüp biraz bilgi almak isterim.

   Reply

 2. metinayaz

  26 Ekim 2019 at 15:08

  merhaba ben de gemi adamı belgesi aldım ama etrafta o kadar çok dolandırıcı firma var ki 1 ay boyunca güvenilir bir yer aradım sonra liman başkanlığındaki listeden hem ulaştırma bakanlığına hem milli eğitime bağlı çalışan bir kurs buldum adı avrupa denizcilik güvenilir kaliteli hizmet veriyor güvenilir bir yer arıyorsanız tavsiye ederim.

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…