Ana Sayfa Meslekler Güncel Zabıt Katibi Maaşları Ne Kadar?

Güncel Zabıt Katibi Maaşları Ne Kadar?

Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışmakta olan en kalabalık kadrolardan bir tanesi Zabıt Katibliğidir. Adliye ve Ysk Zabıt Katibi alımları ile bakanlık bünyesinde ataması yapılmış olan kadrolu ve sözleşmeli Zabıt Katibleri ne kadar maaş almaktalar?

Zabıt Katibi

Zabıt Katibi Kimdir Nedir?

Zabıt Katibi taşra ve şehir merkezlerindeki adliyeler ile, bölge idare mahkemelerinde, seçim kurullarında, icra dairelerinde kalem işleri, yazışma ve dosyalamanın yapılmasından, duruşma tutanakların düzenlenmesinden, sekretarya hizmetlerinin verilmesiyle ilgili işlerden sorumlu kişilere verilen isimdir. Peki Adliye Zabıt Katibi Maaşları ve Ysk Zabıt Katibi Maaşları ne kadar? Yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Zabıt Katibi’nin Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir?

Zabıt Katibi nin görev ve sorumlulukları arasında; icra takip işlemlerini yapar, karar ve tutanakları usulüne uygun yazar,  davalara ait müzekkereleri yazarak ilgili yerlere zamanında gönderir, gelen cevap yazılarında istenen bilgiler olmadığını tespit ettiğinde ilgili makama haber verir, duruşma gününden önce gerekli yazıları yazar, serbest bırakma ve tutuklama yazılarıyla hüküm özetlerini vaktinde yazar ve ilgili makama verir, acele işlerden sayılan nafaka takdiri, nüfus kayıtlarının düzeltilmesi ve mirasçılık belgesi verilmesi gibi davalara ilişkin kararları diğerlerinden önce ve çabuk yazar, mahkeme dışında hâkim veya naip huzuruyla yapılacak tüm işlemlerde hazır bulunur, ayrıca kanun ve yönetmelikle yüklenmiş diğer görevleri yürütür.

Güncel Kadrolu ve Sözleşmeli Zabıt Katibi Maaşları Ne Kadar?

Zabıt katipleri yeni yıl öncesi 2 bin 500 liradan başlayan ve derecesine göre 3 bin 300 liraya kadar yükselen maaşlar almaktadır. Yeni yılla birlikte maaşların 3 bin 500 ile 4 bin seviyelerine yükselmesi beklenmektedir. Maaşlar kadro ve dereceye göre aynı zamanda evli, çocuklu olmak ile hizmet yılına göre değişkenlik göstermektedir. Memuriyet süresi artan Zabıt Katipleri göreve yeni başlayan bir memurdan daha yüksek ücret almaktadırlar.

Bu yazımızda sizlere Zabıt Katibi Kimdir, Görevleri Nelerdir ve Maaşları Ne Kadar konusu hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere iletebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı (Facebook) takip ederek güncel personel, memur, işçi alımlarını takip edebilir ayrıca kamu ve özel sektör firmalarına nasıl iş başvurusunda bulunacağınızı detayları ile öğrenebilirsiniz.


DİĞER GÜNCEL MAAŞLAR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

ElemanUzman.com, güncel maaşlar konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.com'dan yapılan güncel maaşlar duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazın :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir