Ana Sayfa Meslekler Hangi Mesleği Tercih Etmeliyim? Doğru Meslek Seçimi Rehberi

Hangi Mesleği Tercih Etmeliyim? Doğru Meslek Seçimi Rehberi

425
Hangi Mesleği Seçmeliyim

Hangi mesleği seçmeliyim, Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir, Kendime Uygun Meslek Nasıl Bulabilirim, Meslek Seçim Testleri Nedir ne İşe Yararlar, Hangi Meslek Bana Daha Uygun sorularına aradığınız cevapları bu yazımızda bulabilir, meslek seçimi konusunda fikir edinebilirsiniz..

1- Hangi Mesleği Seçmeliyim? Hangi Meslek Bana Daha Uygun?

Öncelikle seçtiğiniz mesleği hayatınız boyunca yapacağınızı aklınızdan kesinlikle çıkarmayın. Meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken aşagıda belirttiğimiz kuralları mutlaka göz önünde bulundurun. Doğru meslek seçimi için en önemli kural, tercih edeceğiniz mesleklerin araştırmasını iyi yapmakla başlar.Kişinin kendini tanıması meslek seçiminde doğru karar vermesinde oldukça önemlidir. Her insan azda olsa kendini mutlaka tanımaktadır. Neleri yapabiliceği ve neleri yapamayacağı konusunda fikir sahibir.

2- Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir?

– Kişinin öncelikle kendini tanıması en önemli kuraldır. Kendinizi keşfedin. Nelerden hoşlanırsınız, günde kaç saat çalışabilirsiniz, kalabalık ofis ortamlarını severmisiniz, hobileriniz , fobileriniz nelerdir vb.

– İlgi alanlarınızı belirlemelisiniz. İlgi alanınız dışındaki bir mesleği yapmayı asla istemezsiniz!

– Seçeceğiniz mesleği mutlaka inceleyin. Çalışma koşullarını, çalışma saatlerini, iş olanaklarını, gelir düzeyini , sosyal imkanlarını vb araştırmayı ihmal etmeyin.

– Aklınızdaki mesleklerde çalışan insanlar ile mutlaka birebir görüşüp fikirlerini almanızı tavsiye ederim. Bir mesleği en iyi o mesleği yapan kişi bilir.

– İş hayatına atılmadan önce mutlaka kısa süreli iş tecrübeleri edinin. İleriki hayatınızda daha önceki yapmış olduğunuz farklı mesleklerin size önemli katkıları olacaktır.

– Meslek Seçimi yaparken sadece tek bir açıdan bakmayın ( Maaşının Yüksek Olması vs ). İleride mutsuz olabiliceğiniz bir işi sırf yüksek getirisi nedeniyle tercih etmeyin.

– Bir insanın iş hayatının yaklaşık 30 – 40 senelik bir süreyi kapsadığı göz önüne alındığında, seçim yapacağınız mesleğin geleceğinin olup olmadığını iyi araştırın. 10 sene sonra bir işe yaramayacak meslekleri tercih etmeyin.

– Seveceğiniz işi tercih edin. Sevmediğiniz işi yapmak hem sizi hemde yakın çevrenizi mutsuz edecektir. Unutmayın sevdiği işi yapan insan mutlu insandır.

Hangi mesleği seçeceğimi bilmiyorum sorusunu kafanızdan atamıyorsanız uzman bir kişiden mutlaka yardım almalısınız.

3- Meslek Seçim Testleri Nedir Ne İşe Yarıyorlar?

Meslek Seçimi bir insanın hayatında vereceği en önemli kararlardan biridir. Günümüzün büyük bir kısmını iş hayatı içerisinde tercih etmiş olduğunuz mesleğinizle geçirdiğinizi unutmayın. Seveceğimiz, sıkılmadan zaman geçirebileceğimiz, kendimize uygun bir meslek seçmezsek iş hayatımız içinden çıkılmaz bir hal alacaktır..Bu testler sizlerin kendisini daha yakından tanıması amacıyla uzman kişiler tarafından hazırlanmış kişilik analizlerini içermekte ve size doğru meslek seçimi yapmakta yardımcı olmaktadır. Bu testlerin güvenilir kişiler tarafından hazırlanmış olması oldukça önemli. İnternet sitelerinde bulunan, güvenilirliği kanıtlanmamış testlerin hayatınıza yön vermesine izin vermeyin. Zira bütün bir hayatınızın bu meslek ile şekilleneceğini unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…