Ana Sayfa Çalışma Saatleri İŞKUR Nedir? – İŞKUR Çalışma Saatleri 2022

İŞKUR Nedir? – İŞKUR Çalışma Saatleri 2022

158
İŞKUR Nedir

İŞKUR nedir ile alakalı sizleri bilgilendirmek amacıyla açmış olduğumuz konumuza hoş geldiniz. İŞKUR kurumunun asıl amacı işsizliği önlemek, aynı zamanda istihdamı muhafaza ederek geliştirmeye ve yayınlamaya hizmet eden bir hizmettir. 4 Ekim 2000 tarihinden itibaren iş ve istihdam bürosunun kapatılmasının ardından İŞKUR kurulmuştur. Bunun ile birlikte son senelerde birçok işçi alım süreçlerinde etkili olan bu kurum, binlerce insana iş olanağı sağladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının bir parçası olarak, çalışmalarını yürütme görevinin organizasyonu genişletilmiştir. İŞKUR yalnızca iş ve işçi bulmanın yanı sıra, bünyesinde birçok farklı hizmeti vardır.

İŞKUR Nedir – İŞKUR Hizmetleri

Günümüzde işsizliğin önlenmesi adına gerçekleşen faaliyetler, istihdam politikaları, istihdamın geliştirilmesi ve korunmasına katkıda bulunma, iş arama ve çalışan organizasyon faaliyetleri, işgücü analizi, araştırma ve iş politikalarını belirleme gücü birçok hizmeti sağlamaktadır.

Günümüz çağında İŞKUR hakkında günlük yaşamda en çok duyduğumuz şeylerden biri işsizlik sigortasıdır. İşsizlik sigortası, devlet tarafından vatandaşın kolaylık olanağı sağlaması adına kurulmuş, zorunlu olan bir sigorta koludur. İşsizlik sigortası, sigorta teknikleri kullanılarak çalışır.

Bir çalışanın kusuru yokken işten çıkarılması söz konusu oldu ise ve işini kendi iradesine bağlı olmadan kaybederse, gelir kaybı yaşanır. Bu olay ile kendisi ve ailesi zor bir durumda kalacaktır. Bunun ile birlikte İŞKUR sigortası kısmen bu durumu telafi edecektir.

Burada olması gereken tek şey, hizmet sözleşmesinin sona ermesinden sonraki otuz gün içinde işten çıkarılma bildirimi ile İŞKUR’a başlamaktır. İlk işsizlik ödemesi ise başlangıçtan itibaren bir ayın sonunda ödenir. Böylelikle işten çıkarılma bildirimi ile İŞKUR’a başlayacak olan kişinin, zamanı olduğuna önem gösterilmelidir.

İŞKUR Programlarının Ana Faaliyetleri

İŞKUR’un işgücü programI temel faaliyetleri şu şekildedir; Mesleki Eğitim Kursları, Girişimci Eğitim Programı, Toplum Yararına Programlar. Bunun dışında İŞKUR çalışma saatleri sıklıkla sorulmaktadır. Bu yazımızda İŞKUR çalışma saatlerinden bahsedeceğiz.

işkur
İşkur İnternet Sitesi

İŞKUR Çalışma Saatleri 2022 Güncel

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri İŞKUR’un çalışma günleridir. İŞKUR çalışma saatleri ise; sabah 08: 30 arasında başlar ve mesaisini akşam 17: 00’de sona erer. Cumartesi ve pazar günleri İŞKUR diğer kurumlar gibi olmayarak, hizmet vermemektedir.

Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, arife, 1 Mayıs İşçi Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

İŞKUR Kaçta Açılıyor 2022?

İŞKUR‘un çalışma saatleri, 2022 yılında şu şekilde sabitlenmiştir;

  1. Sabah Saat 08.30’den 17.30’a kadar İŞKUR çalışanlarının çalışma saatleri olarak belirlenmiştir.
  2. Öğlen  Saat 12.30’den 13.30’a kadar İŞKUR çalışanları 1 saat öğle molası hakkına sahiptir.

İŞKUR günde kaç saat çalışır?

İşkur yönetmeliğinde yer alan 4857 sayılı İş Kanunu’nun 63 üncü maddesi gereğince resmi tatiller dışında işkur çalışanlarının günde en fazla 8 saat haftada ise en fazla 46 saat çalışılması kararlaştırılmıştır.

İŞKUR çalışma saatleri değişti mi?

İşkur çalışanlarının öğle arası mola vakitleri olan  12.30 ile 13.30 arasında İŞKUR merkezleri işlem yapmıyor. İŞKUR Şubeleri Kaçta Açılıyor? İŞKUR Şubeleri Kaçta Kapanıyor? sorularına en güncel cevap 2022 yılı itibari ile sabah 08.30’dan öğlen 12.30’a kadar ve 13.30’dan akşam üzeri 17.00’a kadar merkez çalışanları mesaisine devam ediyor.

İşkur Bayramda Çalışıyor Mu?

İşkur çalışanları kendilerine verilen hafta tatilleri ve resmi tatil günlerinde merkez’e bağlı olarak çalışmamaktadırlar.

İşkurdan İşe Giren Kaç Saat Çalışır?

İşkur İnternet sitesi, Kurum Merkezi veya İşkur İl Müdürlüklerinden İşbaşı Eğitim Programı dahilinde işe alınmış çalışanlar, günde en az 5 en fazla 8 saat, haftada 6 gün ve 46 saat olarak yönetmelikte çalışma gün ve saatleri bu şekilde belirlenmiştir. İşkur vasıtası ile işe giren kursiyerin 5 gün rapor hakkı ve kurs süresinin %10’u kadar devamsızlık hakkı yine yönetmelik tarafından yazılı olarak

One Comment

  1. Rukiye

    20 Haziran 2021 at 12:46

    S aleykum temizlik departmanında çalışmaya ihtiyacım var (Hastane) (AVM )

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

E Bebek Çalışma Saatleri 2022 (Kaçta Açılıyor? Kaçta Kapanıyor?)

E Bebek çalışma saatleri, mağaza saat kaçta açılıyor? 2022 yılı pandemi sonrası değişen ça…