Ana Sayfa İşte Haberler İşsizlik Parası Almak İçin Yapılan Başvurusu Sayısı Arttı

İşsizlik Parası Almak İçin Yapılan Başvurusu Sayısı Arttı

2016 yılında işsizlik sigortası, işsizlik ödeneği, işsizlik parası almak için İŞKUR'a yapılan başvuru sayısı rekor seviyeye ulaştı. İşsizlik parası hakkında son dakika gelişmelerine haberimiz devamından ulaşabilirsiniz.

İşsizlik

İşsizlik sigortasından faydalanmak isteyen bireylerin sayısı her geçen gün artış gösteriyor. İlk kez 2002 senesinde uygulamaya koyulan işsizlik parası uygulaması,  bireylerin işten çıkartılmalarının ardından mağduriyet yaşamalarını engellemek için oluşturulmuş bir sistemdir.

İşsizlik ödeneği alabilmek için 2016 yılının ilk yarısında İŞKUR’a başvuranların sayısı 730 bin 771 kişi oldu. İşsizlik sigortası başvurusu yapılmasının ardından, işsizlik sigortası almaya 2013 yılında 422 bin kişi, 2014 yılında 501 bin kişi ve 2016 yılında da 386 bin kişi hak kazandı. 2016 yılı ilk yarısında işsizlik sigortası alan kişilere toplamda 1 milyar 593 milyon 233 bin TL ödeme yapıldı. İşsizlik parası almak için başvuru yapanlar detaylı olarak incelendiğinde işsizlik parası almak için başvuran kişilerin her meslekten var olduğu gözlemlendi.  Bilgi ve iletişim, eğitim, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı, finans ve sigorta faaliyetleri, gayrimenkul faaliyetleri, imalat, insan sağlığı ve sosyal hizmetler faaliyetleri, inşaat ve diğer hizmet faaliyetleri bu meslekler arasında yer aldı.

  • 9
    Shares

DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

ElemanUzman.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazın :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir