Ana Sayfa Bilgi Bankası İstihdam Nedir? İstihdam Çeşitleri Nelerdir?

İstihdam Nedir? İstihdam Çeşitleri Nelerdir?

İstihdam nedir, ne demektir? İstihdamın kelime anlamı nedir? İstihdam çeşitleri nelerdir? Özel sektörde ve kamuda istihdam ne demektir? Tam istihdam, aşırı istihdam ve eksik istihdam nedir? İstihdam türleri nelerdir? İstihdam kelimesi hakkında detaylı bilgi haberimiz devamında.

personel

İstihdam Nedir? İstihdam, ülkedeki mevcut iş gücünün ekonomik faaliyetler içerisinde sürekli biçimde çalıştırılmasıdır. Ekonomiye ilgi duyan veya haberleri takip eden kişiler düzenli olarak “istihdam” sözcüğünü duymaktadırlar.  İstihdam kelimesinin sözcük anlamı, kullanım, çalışma veya çalıştırma olarak özetlenebilmektedir. Kamuda yani devlete bağlı olarak faaliyet gösteren kurumlarda veya özel sektörde istihdam edilinebilir.

İstihdam Etmek Nedir?

Bir işte veya bir görevde kullanmaya istihdam etmek denilmektedir. Bir iş yerinde yeni bir pozisyon açıldığında bir kişilik istihdam yaratılmış ve bu pozisyona da bir personel yerleştirildiğinde bir kişi istihdam edilmiş yani iş gücüne kazandırılmış olur.

İstihdam Çeşitleri Nelerdir?

İstihdam, tam istihdam, eksik istihdam ve aşırı istihdam olmak üzere üç çeşit başlık altında incelenir.

 • Tam İstihdam : Ekonominin sahip olduğu üretim ögelerinin tamamının kullanılması halidir. Şayet bir ekonomide, ekonomik faktörlerin hepsi üretime katılıyorsa söz konusu ekonomi tam istihdama ulaşmıştır.
 • Eksik İstihdam : Bir ekonomide üretim ögelerinin tam ve en etkin bir biçimde kullanılmaması durumuna eksik istihdam denilmektedir. Mevcut nüfusun bir kısmı sürekli olarak geçerli ücretlerde iş bulamazlar.
 • Aşırı İstihdam : Bir ekonomide mevcut üretim faktörlerinin tümü çalıştığı halde üretilen mal ve hizmet miktarlarının, toplam talebi karşılayamaması durumudur.

Bir ekonomide istihdam ne kadar artarsa işsizlik de o denli azalmaktadır. İstihdam oranları ve işsizlik oranları birbirleriyle ters orantılıdır. İstihdam ne demektir detaylı bilgiler sunduk. İstihdam kelimesi hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İSTİHDAM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

ElemanUzman.com, istihdam konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.com'dan yapılan istihdam duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazın :

2 Comments

 1. Söylemesem

  5 Mayıs 2017 at 18:59

  Birşey merak ediyorum , açık , tam vs istihdam şekilleri her ülkede aynı anlamamı sahip?

  Reply

 2. Zeynep

  23 Ağustos 2017 at 12:48

  İstihtamın artması ne demek

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir