Ana Sayfa Bilgi Bankası İstihdam Nedir? İstihdam Çeşitleri Nelerdir?

İstihdam Nedir? İstihdam Çeşitleri Nelerdir?

2,381
personel

İstihdam Nedir? İstihdam, ülkedeki mevcut iş gücünün ekonomik faaliyetler içerisinde sürekli biçimde çalıştırılmasıdır. Ekonomiye ilgi duyan veya haberleri takip eden kişiler düzenli olarak “istihdam” sözcüğünü duymaktadırlar.  İstihdam kelimesinin sözcük anlamı, kullanım, çalışma veya çalıştırma olarak özetlenebilmektedir. Kamuda yani devlete bağlı olarak faaliyet gösteren kurumlarda veya özel sektörde istihdam edilinebilir.

İstihdam Etmek Nedir?

Bir işte veya bir görevde kullanmaya istihdam etmek denilmektedir. Bir iş yerinde yeni bir pozisyon açıldığında bir kişilik istihdam yaratılmış ve bu pozisyona da bir personel yerleştirildiğinde bir kişi istihdam edilmiş yani iş gücüne kazandırılmış olur.

İstihdam Çeşitleri Nelerdir?

İstihdam, tam istihdam, eksik istihdam ve aşırı istihdam olmak üzere üç çeşit başlık altında incelenir.

 • Tam İstihdam : Ekonominin sahip olduğu üretim ögelerinin tamamının kullanılması halidir. Şayet bir ekonomide, ekonomik faktörlerin hepsi üretime katılıyorsa söz konusu ekonomi tam istihdama ulaşmıştır.
 • Eksik İstihdam : Bir ekonomide üretim ögelerinin tam ve en etkin bir biçimde kullanılmaması durumuna eksik istihdam denilmektedir. Mevcut nüfusun bir kısmı sürekli olarak geçerli ücretlerde iş bulamazlar.
 • Aşırı İstihdam : Bir ekonomide mevcut üretim faktörlerinin tümü çalıştığı halde üretilen mal ve hizmet miktarlarının, toplam talebi karşılayamaması durumudur.

Bir ekonomide istihdam ne kadar artarsa işsizlik de o denli azalmaktadır. İstihdam oranları ve işsizlik oranları birbirleriyle ters orantılıdır. İstihdam ne demektir detaylı bilgiler sunduk. İstihdam kelimesi hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

3 Comments

 1. Söylemesem

  5 Mayıs 2017 at 18:59

  Birşey merak ediyorum , açık , tam vs istihdam şekilleri her ülkede aynı anlamamı sahip?

  Reply

 2. Zeynep

  23 Ağustos 2017 at 12:48

  İstihtamın artması ne demek

  Reply

 3. Aysenı akdaş

  23 Temmuz 2020 at 10:30

  Ak parti uyesim universte bitir dim iş bulmamda yardımcı olurmusunuz

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…