Ana Sayfa Meslekler İtfaiye Şoförü Nasıl Olunur? İtfaiye Şoförü Olma Şartları Nelerdir?

İtfaiye Şoförü Nasıl Olunur? İtfaiye Şoförü Olma Şartları Nelerdir?

6,107
İtfaiyeci

Yangın söndürmek ile yükümlü olan personellere itfaiyeci denilmektedir. İtfaiyecilik oldukça zor bir meslektir. Ancak kurtardıkları hayatlar sebebiyle çok sayıda çocuğun hayalindeki mesleklerden bir tanesi olmayı başarmıştır. Bu yazımızda itfaiye şoförlüğü hakkında bilgi vereceğiz. Kimler itfaiye şoförü olabilir? İtfaiye şoförü olma şartları nelerdir? İtfaiye şoförü nasıl olunur? Detaylı bir şekilde yazımız devamında anlattık.

İtfaiye Şoförü Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Yangınların yanında deprem, sel gibi doğal afetlerde, her türlü patlama, çökme vb. olağanüstü durumlarda, mahsur kalma olaylarında, arama kurtarma çalışmalarında itfaiyeciler görev yapar. İtfaiyecilerin genel olarak görevleri hayat kurtarmaktır. İtfaiyeciler de kendi içerisinde görevlerine göre ayrılmışlardır. Olay yerine hızlı bir şekilde ulaştırmakla görevli olan itfaiye şoförleridir. Peki itfaiye şoförü olma şartları nelerdir?

  • Türk Vatandaşı olmak,
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
  • Erkek, Kadın olmak, (E/K)
  • Sağlık açısından kapalı mekan, dar alan ve yükseklik gibi fobisi olmamak kaydıyla İtfaiye teşkilatının çalışma şartlarına uygun olmak,
  • Görevini devamlı yapmasına engel olacak bir engeli bulunmamak,

İtfaiye Şoförü Nasıl Olunur?

Her sene çok sayıda belediye ve kurum itfaiye şoförü alımı gerçekleştirmektedir. Elemanuzman.com olarak bu ilanları detaylı olarak paylaşmaktayız. İlanlarda genel itibariyle psikoteknik belgesi sahibi olunması, E sınıfı sürücü belgesi sahibi olunması ve en az lise veya dengi bir okuldan mezun olunması gibi şartlar bulunmaktadır.  Her belediyenin ilanında farklı başvuru şartları yer almaktadır.  İtfaiye şoförü olmak için aşağıda en son yayınlanmış iş ilanlarına göz gezdirebilirsiniz.

Sitemiz üzerinde yayınlanan itfaiye şoförü alımı ilanlarına ulaşmak için TIKLAYIN

İlgili ilanlarda genel itibariyle mülakat ve yazılı sınav şartı bulunmaktadır. Başvuru şartlarını sağlamanız durumunda bu sınavlara katılmanız gerekmektedir. Ancak bazı belediyeler sınavsız olarak alım da yapmaktadırlar. Bu yazımızda itfaiye şoförü nasıl olunur konusunda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…