Ana Sayfa Meslekler Kobi danışmanı nedir, kimdir, ne iş yapar?

Kobi danışmanı nedir, kimdir, ne iş yapar?

165
Kobi danışmanlığı mesleği

Kobi Danışmanı Nedir?

KOBİ danışmanı; küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerine sunulan danışmanlık hizmetlerinin tüm süreçleri ile ilgilenen ve işletmelerin durumlarını analiz ederek; işletmenin hangi bölümlerde sorun yaşadığını ve bu sorunlar ile ilgili neler yapılması gerektiğini işletme sahibine sunan görevlidir.

KOBİ danışmanı; aynı zamanda verdiği her hizmetin sürdürülmesini sağlamak ile de görevlidir. Müşteri ile ilişkileri ve çalışmaların tüm detaylarını gerekli önlemleri alarak; müşterinin büyümesini sağlayacak tüm faaliyetleri bu danışmanlar verir. KOBİ danışmanları birçok kanuna hakim kişilerdir.

Bir ülkenin kalkınması için en önemli faaliyetlerden biri küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyümesidir. Bu sayede bir ülkede hem işsizlik oranı azalır hem de yerli gelir kaynakları artar. Ülkelerin gelişmişlik oranında etkisi olan büyük ölçekli işletmelerden biri olabilmek için de işletmelerin eksiklerini net bir şekilde bilmesi gereklidir. İşletmelerin sahiplerinin bu konuda eksik kalması halinde büyümeleri ve çeşitli imkanlardan yararlanabilmesi için mutlaka bir KOBİ danışmanı ile çalışması gereklidir.

Her işletme için izlenecek olan KOBİ danışmanlık süreci farklıdır çünkü her işletmenin sorunları ve yeterli olmadığı, kendini geliştirmesi gereken alan farklıdır.

KOBİ danışmanı ne iş yapar?

  1. İSG ile Çevre güvenliğini sağlamak
  2. Firmanın verdiği hizmetleri baz alarak uygulama sırasında kontroller gerçekleştirmek,
  3. İşletmenin o andaki durumunun ve ilerleyen zamanlardaki durumunun değerlendirmelerini yapmak,
  4. İşletmenin verdiği hizmetlerin nasıl değerlendirilmesi gerektiğine dair çalışmalar yapmak,
  5. İşletmenin verdiği hizmetin bütün olarak uygulama sürecini takip etmek ve başında bulunmak,
  6. Şirketin tüm hizmet aktivitelerini sürekli bir şekilde sürdürülür hale getirmek ve firmanın büyüme adımlarını atmak gibi işlemleri KOBİ danışmanı, şirket sahibi ile birlikte gerçekleştirir.

Firma tam randımanlı bir şekilde çalışmaya başladıktan hemen sonra KOBİ danışmanı birebir firma içinde olan faaliyetlerine son verir ve oldukça kısa zamanlarda işletme ziyaretlerinde bulunur. İşletme ziyaretleri genel olarak analizler sonucunda gerçekleştirilmektedir. Yapılan analizlere göre firma yükselişte ise KOBİ rutin olarak ziyaretlerde bulunur, firmanın gelişmesi için faaliyetlerde yer almaya başlar.

KOBİ danışmanları genel olarak bankalarda görev yapmaktadırlar. Bankalara gelen ticari müşterilerin kredi talepleri üzerine iş yerleri ile ilgilenmeye başlarlar. KOBİ danışmanlarının belirli eğitimlerden geçen ve iş analizini detaylı bir şekilde yapabilen kişiler olduğunu unutmamak gerekmektedir. Hangi banka olursa olsun; KOBİ danışmanı olan kişilerin eğitimlerini tamamladıklarına dair sertifikalarını görmenizde fayda vardır.

Bankalar; kendilerine iş büyütmek için başvuru yapan küçük ve orta büyüklükte işletme sahiplerine, talep ettikleri kredileri verirken bir de KOBİ danışmanı vererek hem paralarını geri almayı hem de ekonomiye katkıda bulunmayı amaçlamaktadırlar. KOBİ danışmanı; işletme için tüm işlemleri kendi bankası sayesinde yürüttüğü için hem banka hem de işletme sahibi kazanmaktadır. Bu yazımızda kobi danışmanı kimdir, kobi danışmanı nedir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca kobi danışmanı nasıl olunur konumuza da göz gezdirmenizi öneriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…