Ana Sayfa Ek İş İlanları Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir? Kültür Mantarı Kazançları Ne Kadar?

Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir? Kültür Mantarı Kazançları Ne Kadar?

134
Kültür Mantarı

Kültür mantarı yetiştiriciliğine başlamak için öncelikle kendi mantarınızı nasıl yetiştirebileceğiniz konusunda uzmanlaşmalısınız. Bunun için küçükten başlayarak kademe kademe işinizi büyütebilirsiniz. Kendi mantarlarınızı yetiştirmek düşündüğünüzden de kolaydır ve lezzetli yemekler veya favori tarifler için taze mantarlar elde etmenizi sağlar. Bu lezzetli kültür mantarları büyümelerinin ilk evrelerinde müthiştirler ve aynı süpermarketlerden aldıklarınıza benzerler. Ancak tamamen doğal oldukları için daha lezzetlidirler. İşte sizlere kültür mantarının nasıl yetiştirileceği konusunda pratik bilgiler:

Mantar Yetiştiriciliği için İhtiyacınız olanlar;

  • Yetiştirme kabı
  • Mantar sporu

Kültür Mantarı Nasıl yetiştirilir?

1 – En az 15-20 santim derinlikte olan yetiştirme kapları seçin. Uygun bir kabınız yoksa tahtalardan basit bir kap yapabilirsiniz.

2 – Yetiştirme kabını iyi küflenmiş gübre (bitki artıklarından yapılan gübre ) ve suyla doldurun. Gübre sıkıştırıldığında top şeklini almalıdır ancak dokunduğunuzda da kolaylıkla ufalanmalıdır. Burada önemli olan çamur gibi toprak elde etmek değil nemli bir toprak elde etmektir.

3 – Gübreye 1 – 2 kup kuru spor ( yumurta ) tanesi ekleyin. Karışımı gevşetin ve yığın halinde bir gece bekletin. Bir tahta parçası yardımıyla gübreyi ve spor ( yumurta ) karışımını yetiştirme kabının içine doğru sıkıştırın.

4 – Sıcaklığı 18-20 derece arasında ayarlayın ve ılık suyla günde iki defa buğulandırın. Karışımın içine doğrudan su koymayın çünkü bu büyüme sürecini kesintiye uğratır. Su tabakası oluşturmak için sprey şişelerinden kullanabilirsiniz. Bu süreci toprağın yüzeyinde beyaz ağlar oluşana kadar iki ve üç hafta boyunca uygulamaya devam edin.

5 – Beyaz ağların üzerine 1,5 santimlik nemli turf yosunu tabakası uygulayın. Mantarlarınızın büyümesini istiyorsanız turf yosununun yeteri kadar nemli olduğundan emin olmasınız. Nemli turf yosununu birkaç gazete kağıdıyla kaplayın ve gazetelerin nemli kalması için günde iki defa spreyle su püskürtün. Bozulmadan büyümelerini istiyorsanız on gün boyunca 12 derece sıcaklıkta tutun.

6 – Gazeteyi kaldırın ve günde iki defa buğulandırmaya devam edin. Beyaz toplu iğne başları birkaç gün içinde çıkmaya başlayacaktır. Arzuladığınız ölçüye ulaşmaları için büyümelerini bekleyin. Mantarları gençken toplarsanız sert olurlar ancak olgunlaşmalarını beklerseniz mantarın alt kısımları daha da genişleyecektir ve daha sağlıklı bir lezzet elde etmiş olacaksınız.

7 – Mantarları istediğiniz evre de toplayabilirsiniz. Yeni mantarlar üç ve altı boyunca her 10 ve 14 günde filizlenecektir. Daha fazla mantar yetiştirmek istiyorsanız bu süreci tekrarlayın.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kazançları Nasıl?

Kazançlar genel olarak yetiştirdiğiniz miktara göre farklılık göstermektedir. Pazarlarda kilo fiyat aralığı 5 tl ile 10 tl arasında değişmektedir. Toptancılarda bu rakam 3 tl ile 7 tl arasında olmaktadır. İster kendiniz pazarda satabilir isterseniz de toptancılara toplu halde satım yapabilirsiniz. Yorum kısmına iletisim bilgilerinizi bırakarak (tel no yazmayın) mantar yetişricisi firmaların dikkatini çekebilir ve konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Trendyol Express Kuryesi Nasıl Olunur? Trendyol Express Taşıyıcı Ücretleri

Trendyol ekspress kuryeliği, Türkiye’nin en büyük sanal mağazalarından olan Trendyol bünye…