Ana Sayfa Bilgi Bankası Mevzuat ve Yönetmelikler Lise ( Ortaöğretim ) Düzeyindeki İşçi Alımlarında KPSS Şartı Kaldırıldı!

Lise ( Ortaöğretim ) Düzeyindeki İşçi Alımlarında KPSS Şartı Kaldırıldı!

82
Kamu İşçisi Kpss Şartı

Bilindiği gibi Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşlarında işçi alımlarında lise, önlisans ve lisans düzeyindeki işçi talepleri KPSS puanıyla karşılanmaktaydı. Aynı eğitim düzeyindeki münhasıran engelli işçi talepleri EKPSS puanıyla alım yapılmaktaydı. İşçi alım yönetmeliğinde, 9 Kasım 2018 tarihinde yapılan düzenleme ile köklü bir değişikliğe gidildi

  • Türkiye Geneli Kamu Kurumları Güncel Personel Alım Duyuruları için TIKLAYIN
  • Türkiye Geneli Özel Şirketler Personel Alım Duyuruları için TIKLAYIN

Yapılan yeni düzenlemeye ile birlikte;

  • 1- Sadece önlisans ve lisans düzeyinde eğitim gereken kadrolarda KPSS puanı şartı aranacak.
  • 2- Ortaöğretim ve daha alt düzeyde eğitim şartı arayan kadrolar için ise KPSS puan şartı aranmayacak. İstenen niteliklere haiz adaylar kurayla belirlenecek, sonrasında ise sözlü sınava tabi tutulacak. Bu durum aynı şekilde EKPSS için de geçerlidir.
  • 3- Kurayla alım yapılacak kadro sayısı artırıldı. Temizlik hizmetlerinde, güvenlik ve koruma hizmetlerinde, bakım ve onarım hizmetlerindeki alımlarda bundan sonra noter huzurunda kurayla yapılacak.

Ancak işçi alım süreçleri sadece kurayla belirlenmeyecek. Kurayla açık ilan edilen kadro sayısında eskiden 3 katı olan adayın çağırılması kuralıda 4 katı aday olarak belirlenecek ve bu dört katı aday kamu kurumunca sözlü sınava alınacak. Yapılan sözlü mülakat sonucunda belirlenen adaylar kurumlarda iş başı yapacak.

Kamuda İşçi Alım Süreci Nasıl Yapılır

Kamu kurum ve kuruluşları işe yerleştirilecek kişileri, Kurum tarafından gönderilen listelerdeki adaylar arasında yapacağı sınav ile belirler. Sınav; yazılı veya sözlü yöntemlerden biri veya ikisi kullanılarak, mesleki bilgi ve becerilere ilişkin konulardan yapılır. Ancak temizlik hizmetleri, güvenlik ve korama hizmetleri, bakım ve onanm hizmetleri için yapılacak alımlarda kura sonrası sadece sözlü yöntem kullanılarak sınav yapılır.

İşe alım sürecinin; kamu kurum ve kuruluşlarınca, Kurum tarafından gönderilen listelerin ulaşmasını müteakip yirmi gün içinde tamamlanması beklenir.

Sınavların gerçekleştirilmesi ile işe alım sürecinde uygulanacak diğer usul ve esaslar yönetmelikte düzenlenen genel çerçeveye aykırı olmamak kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlenir. Belirlenen usul ve esaslar; adayların daveti, sınavın yöntemi ve sonuçların değerlendirilmesi, asil ve yedek adayların belirlenmesi, yedeklerden yerleştirme yapılması ile adaylara sonuçlarının duyurulması şeklinde tamamlanır.

Bu yazımızda sizlere kamu kurumlarında işçi alımlarında yapılan yeni düzenleme hakkında bilgilendirmede bulunduk. Konu ile ilgili soru, sorun ve görüşlerinizi bizlere yorum bölümünden dile getirebilir ayrıca facebook sayfamızı ( ElemanUzman ) beğenerek kamu ve özel sektörden en son personel – eleman alım duyurularını takip edebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

3600 Ek Gösterge (2022) Ne Zaman Çıkacak?

3600 ek gösterge nedir? 3600 Ek gösterge ne zaman çıkacak? 3600 Ek göstergeden kimler yara…