Ana Sayfa Çalışma Saatleri Market Çalışma Saatleri

Market Çalışma Saatleri

91
market çalışma saatleri 2021

Koronavirüs’ün hayatımıza girmesiyle birlikte tüm hayatımız bu virüse göre şekillenmeye başladı. Maskelere mahkûm bırakıldığımız bu dönemler, maskesiz alınan havanın ne kadar değerli olduğunu hatırlattı. Günlük yaşantımızda hayatımızın bir parçası olan işlerden bile mahrum olmak zorunda kaldık. Başlarda ufak ufak alınan tedbirler ardından yasaklara dönüştü. Alınan tedbirler, hayatımızın bir bölümünü değiştirmeye başladı.

Kısıtlamaların hatta yasakların ardı arkası kesilmedi. Vaka sayılarının artmasıyla birlikte son olarak 29 Nisan tarihinde İç İşleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeyle tam kapanma gerçekleşti. 17 günlük tam kapanma boyunca sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlamaları uygulandı. Alışveriş merkezleri, mağazalar, bakkallar, marketler hatta sokaklar bile tam kapanmaya tabii tutuldu. 17 Nisan Pazartesi günü tam kapanmanın son bulmasıyla vatandaşların aklında birçok soru oluştu. Peki, marketler hangi günler ve hangi saatlerde açık ve markete gitmek serbest?

Kısmi kapanma ile tam kapanma döneminde uygulanan birçok yasak kaldırıldı. Hafta içi uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla marketlerin açılış ve kapanış saatlerinde değişikliğe gidildi.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu gün ve saatlerde sadece ekmek üretimi yapan yerler kısıtlamadan muaf tutulmaktadır. Lokantalar ise sadece gel al servisi verebilmektedir. Yemek sipariş firmaları ve online marketler hafta içi ve hafta sonu sabah 7’den akşam 24.00’a kadar evlere ve iş yerlerine servis yapabilmektedirler.

Hafta içi akşam 21’den sabah 5’e kadar uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kademeli normalleşme döneminde de devam etmektedir. Ayrıca hafta sonu da sokağa çıkma kısıtlaması bulunmaktadır. Bu kısıtlamalar marketlerin çalışma saatlerini de etkilemektedir.

A101 Çalışma Saatleri

Kademeli normalleşme ile birlikte bakkal, market, manav gibi gıda maddesi satışı yapan ticari kuruluşların çalışma saati değişti. 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sebebiyle tüm marketlerin en geç 21’de kapanması gerekiyor.

a101 çalışma saatleri
a101 Güncel Çalışma Saatleri

A101 marketler zinciri hafta içi genellikle 20.30 ile 21.00 saatleri arasında faaliyetlerini sonlandırmaktadırlar. İllere ve marketlerin bulundukları bölgelere göre bu saatler değişiklik gösterebilir. Hafta sonu ise uygulanan yasaktan ötürü tüm marketler saat 10.00’da açılmakta ve 17.00’dan itibaren kapanmaktadır.

ŞOK Çalışma Saatleri

Hafta içi yaşanan kısıtlamalardan ötürü marketlerin 21’den önce kapanması gerekmektedir. ŞOK marketler zinciri 20.00’da kapanmaktadır. Hafta sonu ise 10.00-17.00 arasında faaliyet göstermektedir.

şok market çalışma saatleri
Şok Market Corona Çalışma Saatleri

BİM Çalışma Saatleri

ŞOK ve A101 marketleri gibi BİM marketi de hafta içi 10.00’da açılmakta ve 21.00’dan önce kapanmaktadır. Resmi bir kapanma saati yoktur ve illere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genellikle 20.00’da kapanmaktadır.  Hafta sonu da yasağa bağlı olarak yine diğer marketler gibi 10.00 ile 17.00 arasında açık bulunmaktadır.

bim market çalışma saatleri 2021
2021 Yılı Bim Çalışma Saatleri

Migros Çalışma Saatleri

Migros marketleri genellikle hafta içi 09.00’da açılarak 21.00 saatine kadar faaliyet göstermektedir. Migros marketlerinin öğle arası bulunmamaktadır. Kısıtlamalardan ötürü hafta sonu da 10.00 ile 17.00 saatleri arasında açık bulunmaktadır.

2021 misgros çalışma saatleri
Corona Döneminde Migros Çalışma Saatleri

Marketler açık olmamasına rağmen birçok marketin sanal uygulaması bulunmakta ve bu şekilde evlere servis yapılmaktadır. Migros marketin Sanal Market adlı uygulaması ile marketin açık olmadığı saatlerde alışveriş yapabilirsiniz. A101 Marketinin A101 Kapıda adlı uygulaması ile ihtiyacınız olan ürünü, kısıtlama saatlerinde evinize sipariş olarak verebilirsiniz. ŞOK marketi’nin Cepte Şok adlı uygulaması ile sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günler ve saatlerde sipariş verebilir ve dışarı çıkmadan alışverişinizi yapabilirsiniz.

Online Market Uygulamaları Güvenilir Mi?

Kısıtlamaların olduğu günlerde marketlerden online alışveriş yapmak için App Store uygulamasından ve Play Store’dan uygulamaları indirmek gerekmektedir. Bu uygulamaların kullanımı şu şekildedir; Uygulama yüklendikten sonra üye olup ardından siparişler eklenmelidir. Teslimat süresi, saati, adres gibi bilgiler girildikten sonra sipariş onaylanmalıdır.

Sağlık Bakanlığı Tarafından Bahsedilen Zaruri İhtiyaçlar Hangileridir?

Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının uygulandığı gün ve saatlerde, zincir marketlerde ve süper marketlerde sadece zaruri ihtiyaçlara yer verilecek. Temel gıda madde ve hijyen ürünleri satışına izin verilecek. Cep telefonu, tablet, televizyon gibi elektronik eşyalarının alkollü içeceklerin, oyuncakların, giyim ve aksesuarlarının, otomobil aksesuarlarının satışının yapılmasına izin verilmeyecek. Bunlar haricinde geriye kalan temel ihtiyaçlarınızı bu zincir marketlerden temin edebilirsiniz.

Tam kapanmanın ardından uygulanan kısmi normalleşmenin 1 Haziran 2021 tarihine kadar devam edeceği öngörülüyor. Alınan tedbirler ve uygulanan aşılar ile birlikte kademeli normalleşme adımlarının tamamlanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

E Bebek Çalışma Saatleri 2022 (Kaçta Açılıyor? Kaçta Kapanıyor?)

E Bebek çalışma saatleri, mağaza saat kaçta açılıyor? 2022 yılı pandemi sonrası değişen ça…