Ana Sayfa Meslekler Noter Nedir? Noterler Ne İş Yaparlar?

Noter Nedir? Noterler Ne İş Yaparlar?

687
Noter

Noter Nedir?

Noter, noterlik mesleğini icra eden kimselere denilmektedir. Noterler, hukuki muamelelere muteberlik eden, kuvvet kazandırmak amacı ile bunları hazırlayan ya da hazırlanışları tescil etmek ile görevli resmi memurlardır. Her asliye ve münferit sulh mahkemesinin bulunduğu yerde, o mahkemenin yargı çerçevesinde noterlik işlerini görmeye yetkili bir noter bulunmaktadır.

Noterlik Nedir?

Noterlikler dört sınıfta incelenmektedir. Birinci, ikinci ve üçüncü sınıf noterlikler, Türkiye Noterler Birliğinin mütaalası alınarak Adalet Bakanlığı tarafından sınıflara ayrılır. Bu sınıflandırma işlemi, noterliğin yetki çevresi içinde bulunan nüfus, iş yoğunluğu ve noterliğin elde ettiği kazanca göre yapılmaktadır. Çoğu durumda aynı mahkemeye bağlı olan noterliklerin sınıfları da aynıdır.

Sadece noterlikler değil, noterler de kendi aralarında ayrılmaktadır. İlk kez üçüncü sınıf bir noterliğe atanarak mesleğe girmiş olanlar, işe başladıkları tarihte üçüncü sınıf hizmeti başlar. Noterlerin ikinci ve üçüncü sınıf asgari hizmet süresi dört yıl olarak belirlenmiştir. Bu süre dolduktan sonra noterlerin sınıflarının yükseltilmesi, Adalet Bakanlığınca yapılmaktadır. Noterliğin sınıfında değişiklik yapılması herhangi bir şekilde noterin sınıfını etkilememektedir.

Kimler Noter Olabilir?

Hukuk veya muadili yüksek öğrenim görmüş olan, en az 4 senelik yargıçlık, avukatlık ve hukuk hocalığı yapmış, 25 yaşını doldurmuş, iyi halli kimseler noter olabilmektedirler. Noter tayinleri Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. Noter Cumhuriyet Savcılarının ve Adalet Bakanlığı  müfettişleri tarafından denetlenmektedir. Bir diğer yazımızda noter nasıl olunur detaylı olarak anlattık. İlgili yazıya ulaşmak için hemen TIKLAYIN.

Noterlerin Görevleri Nelerdir?

Noterlerin görev ve yetkileri kanunlarca belirlenmiştir. Noterlerin yapmakla yükümlü olduğu görevler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 • Hukuki güvenliği sağlayarak anlaşmazlıkların önüne geçmek
 • Gayrimenkul satış vaatlerini onaylamak
 • Resmi yazılı belgelerin örneklerini vermek
 • Belgelerin bir dilden başka bir dile çeviri işlemini gerçekleştirmek
 • İhtarname, ihbarname ve protesto göndermek
 • Tescili gereken işlemleri tescil etmek
 • Tespit işlemlerini gerçekleştirmek
 • Emanet işlemlerini gerçekleştirmek
 • Defter onaylama işlemlerini gerçekleştirmek
 • Vasiyetname ve ölüme bağlı tasarruf işlemlerini yapmak
 • Dışarıda hazırlanmış olan kağıtlarda bulunan mühür, imza, tarih ve herhangi bir işareti onaylamak

Türkiye Noterler Birliği

Bütün noterler, Türkiye Noterler Birliği üyesidir. Türkiye Noterler Birliği 1972 yılında kurulmuştur. Noterlerin yapmış olduğu işlemlerden Harçlar Kanunu kapsamında almış oldukları ücretin her sene tespit edilmesi, yeniden düzenlenmesi Noterler Birliği’nin görev ve sorumluluğundadır.

Hayatımıza Latinceden gelen Noter kelimesi ülkemizde ve dünyada uzun bir geçmişe sahiptir. Devletin resmi bir hizmeti olan noter hakkında bu yazımızda noter nedir, noter kimdir, noterler ne iş yaparlar ve noterlerin görevleri nelerdir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…