Ana Sayfa Meslekler Noterlerin Gelirleri Ne Kadardır?

Noterlerin Gelirleri Ne Kadardır?

Noterler ne kadar kazanır? Noter maaşları ne kadardır? 2020 noterlerin ortalama geliri. Noter ne kadar para kazanıyor? Noter aylık ve yıllık ne kadar kazanır? Noter ne kadar para alır? Noter olursam ne kadar para kazanırım? Noterlerin net geliri ne kadardır?

Noter

Noterler, en çok merak edilen ve oldukça az bilinen meslek dallarından bir tanesi. İki kişi arasında uzlaşma sağlamak amacıyla ortaya çıkan bu meslek dalı oldukça eskiye dayanan bir tarihe sahip. Günümüzde ise her ilde oldukça fazla sayıda noter bulunuyor. Noterler, gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerini yapmak, protesto, ihbarname ve ihtarname göndermek, kanunen tescili gereken işlemleri tescil etmek, belgeleri bir dilden başka bir dile çevirmek, imza, mühür veya herhangi bir işareti veya kağıdı onaylamak gibi görevlere sahiptir. Noter kimdir, ne iş yapar bir önceki yazımızda detaylı olarak anlattık. İlgili yazıya ulaşmak için hemen TIKLAYIN.

Noter Maaşları 2020

Peki her il ve ilçede bulunan noterler ne kadar kazanç elde ediyorlar? Noter tarafından alınan ücretler uzun zamandır halk arasında tepkilere yol açıyor. Bir onay için alınan ücretin daha düşük olması gerektiği savunuluyor. Bu ücretler karşılığında noterlerin kazandıkları para ise merak konusu. Öncelikle bahsetmek gerekirse noterler devletten herhangi bir maaş almazlar. Yapmış oldukları iş karşılığı gelir elde ederler ve aynı diğer işletmelerde olduğu gibi kazandıkları para karşılığında devlete vergi öderler. Yani bir noterin kazanmış olduğu para ile diğer noterin kazanmış olduğu para aynı değildir. Peki noterlerin aylık veya yıllık gelirleri ne kadardır?

Noterler Ne Kadar Kazanır?

Noterlerin aylık olarak devletten almış oldukları bir maaş bulunmadığı ve yapmış oldukları işlem kadar ücret yani gelir elde ettikleri için birkaç noter ile iletişime geçerek ne kadar para kazandıklarını sorduk.  Buna göre üçüncü sınıf bir noterin gayri safi geliri yıllık 50 bin lirayı aşıyor. Birinci sınıf bir noter ise yılda 2 milyon TL’den fazla gelir elde ediyor. Buna göre noterlerin kazandıkları paranın sınıflara göre değişkenlik gösterdiğini de açıkça görebilmekteyiz. Bu gelir üzerinden kira gideri, personel ücretleri, sigorta, kırtasiye giderleri karşılanıyor. Kalan net gelir üzerinden de vergi veriliyor.

Gelirleri düşünüldüğünde noter olmayı istemek sanırsak hiç de sürpriz olmayacaktır. Ancak noter olmak için meşakkatli bir yolu aşmanız gerekmektedir. Öncelikle noter olmak için hukuk fakültelerinden mezun olmanız şarttır. Diğer şartları öğrenmek ve noter nasıl olunur bilgi almak için hemen TIKLAYIN.


DİĞER NOTER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

ElemanUzman.com, noter konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.com'dan yapılan noter duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazın :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir