Ana Sayfa Meslekler Ortacı nedir, Ne iş yapar, Nasıl olunur?

Ortacı nedir, Ne iş yapar, Nasıl olunur?

Ortacı nedir? Ortacı Kimdir? Ortacı (ayakçı) nasıl olunur? Tekstilde ortacı ne demektir? Konfeksiyonda ortacı nedir? Tekstilde ayakçı ne iş yapar? Ortacı olmak istiyorum, nasıl olurum? Ortacı olma şartları nelerdir? Ortacı mesleği hakkında detaylı bilgi haberimiz devamında.

Tekstil çalışanı

Ortacı Nedir?

Ortacı; konfeksiyonda çalışan kişiler arasında çalışan ve birimler arası işlerin transferini sağlayan kişilere verilen addır. Ortacı’nın bir diğer adı da Ayakçı olarak bilinmektedir ve Tekstil ilanlarında oldukça fazla kullanılmaktadır.

Ortacı nedir; sorusuna karşılık olarak sadece Tekstil sektöründe kullanılan bir eleman türü demek doğru değildir. Maden, inşaat, ulaştırma, imalat gibi birçok sektörde Ortacı kullanılmaktadır. Ortacı; nitelik aranmayan işlerde çalışan kişilerdir. Bu kişilerin spesifik bir meslek özellikleri bulunmamaktadır. Gerekli görülen alanlarda kullanılmaktadırlar.

Ortacı ne iş yapar?

Ortacı olarak tabir edilen meslek gurubu genel olarak el ile paketleme, kesme, imalat işlerinde yer alma ve getir – götür işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Ortacı olarak görev yapan kişiler, bir işletmenin çalışma şekline göre iş yerinde bulunan ekipmanları kullanmak suretiyle; iş güvenliği esaslarını göz ardı etmeden, çevre düzeni dahilinde, mesleğin verimliliğini arttıracak şekilde ve kalite standartlarını yerine getirmeye engel olmadan;

 • İş yerindeki makine kullanan kişiler arasında işleri yerine ulaştırmak,
 • Tamamlanan işleri gerekli yerlere götürmek,
 • Çıkan ürünleri gerektiği gibi istif etmek,
 • Çalışanların ihtiyaç duyduğu malzemeleri yanlarına taşımak,
 • Çalışan kişilerin alanlarını temizlemek ve düzenli tutmak,
 • Kendine verilen görevleri yerine getirmek gibi bir misyona sahiptir.

Genel olarak; İmalat firmaları bu elemanlara aktif olarak yer vermektedir.

Ortacı nasıl olunur?

Ortacı olmak için çok belirgin bir özelliğe ihtiyaç yoktur. İlkokul mezunu olan kişiler rahat bir şekilde firmalarda Ortacı olarak çalışabilmektedirler. Ortacı olmak isteyen kişilerin;

 • Enerjik
 • Hareketli
 • Bedensel rahatsızlığı olmayan
 • Okuduğunu anlayan
 • Direktifleri yorumlayabilen kişiler olması yeterli özellikler arasında yer almaktadır.

2021 Ortacı maaşları ne kadar?

Ortacı maaşları değişkenlik göstermektedir. Ancak özel sektörde genel itibariyle tekstil ve konfeksiyon gibi sektörlerde kendilerine iş bulan ortacılar asgari ücretten başlayarak 3.500 TL arasında değişen miktarlarda maaş alabilmektedir. Bu miktar tamamen çalışmanıza ve  çalışmış olduğunuz iş yerine bağlı bir husustur. Ortacı mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Ortacı mesleği hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

DİĞER ORTACI ( AYAKÇI ) HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

ElemanUzman.com, ortacı ( ayakçı ) konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.com'dan yapılan ortacı ( ayakçı ) duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

One Comment

 1. ali

  5 Haziran 2018 at 12:16

  Maaşı Ne Kadar

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Perfüzyonist Nedir? Nasıl Olunur?

Perfüzyonist Kimdir sorusuna cevaben kalp ameliyatları ile damar operasyonları sırasında, …