PTT nedir?

1,274
PTT

PTT, 23 Ekim 1840 yılında kurulan vatandaşlarımıza banka, posta ve lojistik gibi alanlarda hizmet veren bir devlet kurumdur. PTT, Başbakanlığa bağlı olarak hizmet vermektedir. Türkiye’nin ilk döneminden bu yana aktif olarak posta iletimlerini en önemlisinden en önemsizine kadar bu kuruluş gerçekleştirmiştir.

PTT ne demektir?

PTT, ülkemiz sınırları içerisinde lojistik ve haberleşme ağını kuran ilk kurumdur. Buna yönelik hizmetler verir ve bu doğrultuda çalışmalar yapar. İlk haberleşme ağı olması PTT için büyük bir arşiv olduğu anlamını da taşımaktadır çünkü en eski dönemlere ait olan özel posta gönderimlerinin dahi verisi burada mevcuttur. Cumhuriyet döneminin tüm önemli işlerine hizmet etmiştir. Günümüzde de birçok önemli veri transferinin yanı sıra bankalara benzer işlevler üstlenen kuruluşun artık kendine ait bir operatörü dahi bulunmaktadır.

PTT açılımı nedir?

PTT, açılımı Cumhuriyet’in kurulduğu günlerden 2013 yılına kadar Posta telefon Telgraf Genel Müdürlüğü iken 2013 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinin aldığı karar ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi adını almıştır. Telefon ve Telekomünikasyon biriminin özelleşmesiyle bu konudaki çalışmalarını özel sektöre devretmiştir. 2017 yılında çıkan kararname ile devlete ait olan hisseleri Türkiye Varlık Fonuna devredilmiştir. PTT hala devlet denetiminde olan ancak özelleştirilmiş bir kuruluştur.

PTT görevleri nelerdir?  

PTT ülkemizde birçok görev üstlenmiştir ve gelişen teknoloji ile daha birçok görev üstleneceğini kendine kattığı yenilikler ile net bir şekilde ortaya koymuştur.

  • PTT, ülkemiz içerisinde ve yurt dışı posta hizmetini sağlamaktadır.
  • PTT günümüzde banka hizmeti ve para transfer hizmeti de vermektedir. Çok hızlı bir şekilde İnternet üzerinden para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilmektedir.
  • Birçok faturanın ödenmesi ülke geneline yayılmış geniş hizmet ağı sayesinde sağlamaktadırlar.
  • Ülke çapına yayılan geniş hizmet noktaları ile her türlü lojistik hizmeti de bünyesinde barındırmakta ve vatandaşlarımıza çok hızlı bir şekilde hizmet vermektedirler.
  • Devlet ile ilgili birçok ceza ödemesini PTT ile gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kara yolları ile yaptığı anlaşma ile de HGS ve OGS sistemlerine para yükleme işlemlerini yapabilirsiniz.
  • Her türlü kargo, mektup ve havale işlemlerinizi gerçekleştirebilmenize olanak sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…