PTT nedir?

PTT kurumunun görevleri nelerdir. PTT'nin açılımı neyi ifade etmektedir. PTT hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

PTT

PTT, 23 Ekim 1840 yılında kurulan vatandaşlarımıza banka, posta ve lojistik gibi alanlarda hizmet veren bir devlet kurumdur. PTT, Başbakanlığa bağlı olarak hizmet vermektedir. Türkiye’nin ilk döneminden bu yana aktif olarak posta iletimlerini en önemlisinden en önemsizine kadar bu kuruluş gerçekleştirmiştir.

PTT ne demektir?

PTT, ülkemiz sınırları içerisinde lojistik ve haberleşme ağını kuran ilk kurumdur. Buna yönelik hizmetler verir ve bu doğrultuda çalışmalar yapar. İlk haberleşme ağı olması PTT için büyük bir arşiv olduğu anlamını da taşımaktadır çünkü en eski dönemlere ait olan özel posta gönderimlerinin dahi verisi burada mevcuttur. Cumhuriyet döneminin tüm önemli işlerine hizmet etmiştir. Günümüzde de birçok önemli veri transferinin yanı sıra bankalara benzer işlevler üstlenen kuruluşun artık kendine ait bir operatörü dahi bulunmaktadır.

PTT açılımı nedir?

PTT, açılımı Cumhuriyet’in kurulduğu günlerden 2013 yılına kadar Posta telefon Telgraf Genel Müdürlüğü iken 2013 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinin aldığı karar ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi adını almıştır. Telefon ve Telekomünikasyon biriminin özelleşmesiyle bu konudaki çalışmalarını özel sektöre devretmiştir. 2017 yılında çıkan kararname ile devlete ait olan hisseleri Türkiye Varlık Fonuna devredilmiştir. PTT hala devlet denetiminde olan ancak özelleştirilmiş bir kuruluştur.

PTT görevleri nelerdir?  

PTT ülkemizde birçok görev üstlenmiştir ve gelişen teknoloji ile daha birçok görev üstleneceğini kendine kattığı yenilikler ile net bir şekilde ortaya koymuştur.

  • PTT, ülkemiz içerisinde ve yurt dışı posta hizmetini sağlamaktadır.
  • PTT günümüzde banka hizmeti ve para transfer hizmeti de vermektedir. Çok hızlı bir şekilde İnternet üzerinden para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilmektedir.
  • Birçok faturanın ödenmesi ülke geneline yayılmış geniş hizmet ağı sayesinde sağlamaktadırlar.
  • Ülke çapına yayılan geniş hizmet noktaları ile her türlü lojistik hizmeti de bünyesinde barındırmakta ve vatandaşlarımıza çok hızlı bir şekilde hizmet vermektedirler.
  • Devlet ile ilgili birçok ceza ödemesini PTT ile gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kara yolları ile yaptığı anlaşma ile de HGS ve OGS sistemlerine para yükleme işlemlerini yapabilirsiniz.
  • Her türlü kargo, mektup ve havale işlemlerinizi gerçekleştirebilmenize olanak sağlayacaktır.

DİĞER PTT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

ElemanUzman.com, ptt konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.com'dan yapılan ptt duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazın :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir