Ana Sayfa Meslekler Sayısal Meslekler, Sayısal Bölümü Meslekleri

Sayısal Meslekler, Sayısal Bölümü Meslekleri

193
Sayısal Bölümler ve Maaşları

Ortaöğrenimini sayısal bölümde okumuş olan öğrenciler, üniversite sınav sonucuna göre sayısal meslekler tercih etmektedirler. Sayısal meslek tercihi yapabilmek için sayısal puan türünün oluşması gerekmektedir. Hal böyle olunca internette en çok aratılan konulardan biri de en çok kazanan sayısal meslekler olmaktadır. Geleceğini garanti altına almak isteyen öğrenciler, sayısal bölümlerden mezun olduktan sonra, hangi mesleği yapacaklarını merak etmektedirler.

Sayısal Meslekler ve Maaşları

Üniversite sınav sonuçlarının ardından tercih edecekleri bölümleri düşünen öğrenciler, para kazandıran meslekleri araştırmaktadır. Sayısal meslekler hakkında daha fazla bilgi almak isteyen öğrenciler, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda meslek seçimi yapmak istemektedir. “Hangi mesleğin maaşı daha fazla”, “hangi meslek bana göre” diyorsanız, işte sizin için derlediğimiz sayısal meslekler ve maaşları…

 1. Acil Yardım ve Afet Yönetimi Uzmanlığı

  Acil Yardım ve Afet Yönetimi Uzmanı olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünün okunması gerekmektedir. Bu bölümünden mezun olunduktan sonra, KPSS sınavından 80 üzeri puanla atama yapılmaktadır. Acil yardım ile ilgili tüm faaliyetler konusunda uzmanlık üzerine öğrenim görülmektedir ve işe başladıktan sonra aylık ortalama maaşı 3.500-4.000 TL civarındadır.

  Acil Yardım ve Afet Yönetimi Uzmanlığı nedir

   Acil Yardım ve Afet Yönetimi Uzmanlığı Mesleği
 2. Astronomi Öğretmenliği

  Astronomi Öğretmeni olabilmek için, üniversitelerin 4 yıllık Fizik, Matematik ya da Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Ortaöğretim kurumlarında çalışan Astronomi öğretmenlerinin aylık ortalama maaşları ise 4.470 TL’den başlamaktadır.

  Astronomi Öğretmenliği nedir
  Astronomi Öğretmenliği Mesleği
 3. Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği

  Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği, ataması en az yapılan bölümlerden biridir. Ancak ülkemizde en fazla tercih edilen sayısal bölümler arasında yer almaktadır. Üniversitelerin 4 yıllık Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünden mezun olma koşulu bulunmaktadır. Aylık ortalama maaşı ise 4.100 TL’den başlamaktadır.

  Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği
  Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği Mesleği
 4. Biyokimya Uzmanlığı

  Aylık maaşı 8.000 TL’den başlayan ve ortalama 13.700 TL olan Biyokimya Uzmanlığı için genellikle Tıp bölümünden mezun olunmaktadır. Bunun dışında üniversitelerin Biyokimya, Kimya ve Eczacılık gibi bölümlerinden mezun olduktan sonra da tercih edilebilmektedir. Kazancı yüksek olan sayısal meslekler arasında popüler bir meslektir.

  Biyokimya Uzmanlığı Nedir
  Biyokimya Uzmanlığı Mesleği
 5. Çevre Mühendisliği

  Çevre Mühendisliği, sayısal puan türüne göre tercih edilen sayısal meslekler arasındadır. Üniversitelerin 4 yıllık Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olma koşulu bulunmaktadır. Çevre Mühendisleri doğal dengeye zarar verecek faktörlerin araştırılması ve çözüm üretilmesine yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Aylık ortalama 4.400 TL maaş alabilmektedirler.

  Çevre Mühendisliği nedir
  Çevre Mühendisliği Mesleği
 6. Diş Hekimliği

  En çok atanan sayısal meslekler arasında yer alan Diş Hekimliği, yüksek sayısal puan türü isteyen bölümlerden biridir. Aylık maaşı 7.880 – 18.500 arasında değişiklik göstermektedir. Üniversitelerin 4 yıllık Diş Hekimliği bölümünden mezun olunması gerekmektedir. Diş Hekimleri ağız ve diş sağlığı ile ilgili teşhis ve tedavi yapmaktadır.

  diş hekimi nasıl olunur
  Diş Hekimliği Mesleği
 7. Doktor

  Sayısal meslekler denince akıllara ilk gelen mesleklerden biri doktordur. Ülkemizdeki en saygın meslekler arasında yer alan Doktorluk için üniversitelerin 6 yıllık Tıp Fakültesi bölümünden mezun olma koşulu bulunmaktadır. Ardından 1 sene staj yapılması gerekmektedir. Mezun olunduktan sonra TUS Sınavına girilmesi gerekmektedir. 2021 yılı itibariyle en düşük doktor maaşı 6.163 TL’dir.

  doktor nasıl olunur
  Doktorluk Mesleği
 8. Ebelik

  Sayısal meslekler arasında en fazla tercih edilenlerden biri de ebeliktir. Ebe maaşları aylık ortalama 3.890 TL’dir. Görevleri doğuma yardımcı olmak ve anne ile bebek sağlığına yardımcı olmaktır. Üniversitelerin 4 yıllık Ebelik bölümünden mezun olunması koşulu vardır.

  ebe nasıl olunur
  Ebelik Mesleği
 9. Eczacılık

  4 yıllık sayısal bölümler arasında yer alan Eczacılık bölümünden mezun olunması gerekmektedir. Eczacılar doktorların yazmış olduğu ilaç reçetelerine uygun olarak ilaçları hazırlamakta ve kullanım bilgisi vermektedir. Aylık ortalama maaşları ise 5.800 TL civarındadır.

  Eczacı Nasıl Olunur?
  Eczacılık Mesleği
 10. Endüstri Mühendisliği

  Endüstri Mühendisi olmak için üniversitelerin 4 yıllık Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olma gerekliliği vardır. Sayısal meslekler arasında sıklıkla tercih edilen bölümlerden biridir ve aylık ortalama 6.950 TL maaşı bulunmaktadır. Üretim süreçleri, üretim yöntemleri ve üretim tasarım gibi alanlarda uzmanlıkları bulunmaktadır.

  endustri mühendisliği
  Endüstri Mühendisliği Mesleği
 11. Fen Bilgisi Öğretmenliği

  Fen Bilgisi Öğretmenliği, ülkemizde en fazla tercih edilen sayısal meslekler arasındadır. Üniversitelerin 4 yıllık Fizik, Kimya, Biyoloji bölümlerinden mezun olunduktan sonra Pedagojik Formasyon alınarak ya da Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümünden mezun olunarak olunabilmektedir. Aylık ortalama maaşları ise 3.800 TL’den başlamaktadır.

  Fen Bilgisi Öğretmeni Nasıl Olunur
  Fen Bilgisi Öğretmenliği Mesleği
 12. Fizyoterapist

  Sayısal puan türüyle girilen üniversitelerin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümlerinden mezun olunması gerekmektedir. Fizyoterapistler, uzman hekim teşhisinin ardından hastaya gerekli fizyoterapi ve rehabilitasyon yöntemleri uygulamaktadır. Aylık ortalama maaşları ise 4.070 TL’dir.

  fizyoterapist nasıl olunur
  Fizyoterapist Mesleği
 13. Gıda Mühendisliği

  Gıda Mühendisi olabilmek için üniversitelerin sayısal puan türüyle alan Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Aylık maaşları 4.220-7.000 arasında değişiklik göstermektedir. Gıda Mühendisleri gıda üretimi, paketleme gibi konularda fen bilimlerinin ışığında hijyen kurallarını denetleme gibi görevler yapmaktadırlar.

  Gıda Mühendisi Kimdir
  Gıda Mühendisi Mesleği
 14. Hemşirelik

  Aylık ortalama 3.500 TL kazanan Hemşireler için üniversitelerin sayısal puan türüne göre aldığı Hemşirelik bölümünden mezun olma koşulu vardır. Sayısal meslekler arasında oldukça fazla tercih edilmektedir. Hemşireler özel kliniklerde, hastanelerde, yaşlı bakım merkezleri ve cezaevi gibi kurumlarda çalışabilmektedirler.

  Hemşirelik Nedir
  Hemşirelik Mesleği
 15. İnşaat Mühendisliği

  İnşaat Mühendisleri aylık 5.000-10.000 arasında maaş alabilmektedirler. Üniversitelerin 4 yıllık İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. İnşaat Mühendisleri çeşitli sektörlerde çalışabilmektedirler.

  inşaat mühendisi nasıl olunur
  İnşaat Mühendisliği Mesleği
 16. İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı

  Sayısal meslekler arsında yer alan ve en fazla tercih edilen bir diğer meslek de İş Sağlığı Güvenliği Uzmanlığıdır. İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık ilgili mühendislik bölümlerinden ya da İş Sağlığı Güvenliği önlisans bölümlerinden mezun olma koşulu bulunmaktadır. Aylık ortalama 4.400 TL maaş almaktadırlar.

  iş güvenliği uzmanı nasıl olunur
  İş Güvenliği Uzmanı Mesleği
 17. Makine Mühendisliği

  Makine Mühendisi olabilmek için üniversitelerin Makine Mühendisliği bölümünden mezun olunması koşulu bulunmaktadır. Makine Mühendisleri çalıştığı sektöre bağlı olarak aylık ortalama 5.000-10.000 TL maaş alabilmektedirler. Temel fizik kurallarını göz önünde bulundurarak makineler üzerinde çalışmalar yapmaktadırlar.

  Makine Mühendisi Nasıl Olunur?
  Makine Mühendisliği Mesleği
 18. Mimarlık

  Çalıştıkları kuruma göre aylık maaşları 5.000-11.000 TL arasında değişiklik gösteren mimarlar, üniversitelerin sayısal puan türüyle alan, 4 yıllık Mimarlık bölümünden lisans derecesinde mezun olmaktadırlar. Kamu kurumlarında çalışabilmeleri için ise KPSS sınavına girme koşulu vardır.

  mimarlık
  Mimarlık Mesleği
 19. Veteriner Hekimlik

  Veteriner Hekimler çalışma alanlarına göre aylık 6.050- 10.000 TL arasında maaş alabilmektedirler. Üniversitelerin 5 yıllık Veterinerlik bölümünden mezun olduktan sonra intörnlük eğitimi almaktadırlar. Hayvan sağlığı üzerinde uzmanlıkları bulunmaktadır.

  Veteriner Hekim Nasıl Olunur?
  Veteriner Hekimlik Mesleği
 20. Ziraat Mühendisliği

  Sayısal meslekler arasında oldukça popüler olan bir diğer meslek de Ziraat Mühendisliğidir. Ziraat Mühendisleri, aylık ortalama 4.300 TL maaş almaktadırlar. Biyoloji ve mühendislik teknolojisi uzmanlığı ile tarımsal sorunlara çözüm bulmaktadırlar.

  Ziraat Mühendisliği Nasıl Olunur
  Ziraat Mühendisliği Mesleği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…