Ana Sayfa Meslekler Şehir Plancısı Kimdir? Şehir Plancısı Ne İş Yapar?

Şehir Plancısı Kimdir? Şehir Plancısı Ne İş Yapar?

521
Şehir plancısı

Şehir Plancısı Kimdir?

Şehir plancısı, şehirlerin planlı ve düzenli gelişmesini sağlamak adına öneriler sunan ve bu önerileri uygulamaya koyan uzman kişidir. Bir şehir plancısı bu önerileri oluştururken şehre etkisi olabilecek tüm teknik, tarihsel, mekansal, sosyal, kültürel, estetik ve ekolojik faktörleri göz önünde bulundurmaktadır. Şehirlerde artan nüfus, şehir plancılarının önemini bir kat daha arttırmış durumdadır. Şehirlerin düzgün ve planlı bir şekilde gelişmesi, çarpık kentleşmenin önüne geçebilmesi adına şehir plancısının önemli görevleri bulunmaktadır.

Şehir Plancısı Ne İş Yapar?

Şehir plancısı, binaların şehirde nerelerde hangi yoğunlukta olacağına, arazinin sağlık, eğitim ve benzeri etkenler için nasıl kullanılacağına karar vermektedir. Ayrıca sosyal ve ekonomik gelişmeler ışığında şehirlerin gelişmesi için gerekli olan mekanların düzenlenmesini en ekonomik ve uygun bir biçimde yapmaya çalışmak şehir plancısının görevleri arasındadır.. Şehir plancıları, bir kentin planının hazırlanması ve uygulaması aşamalarında sosyal mühendislik ve yönetim birimlerinden çok sayıda uzman ile koordineli olarak çalışır.

Ülkemizde Şehir Plancısı Açığı Var Mı?

Kırsal veya kentsel bölgelerde her ilçenin kamu yönetiminde şehir plancısı açığı vardır ve kentsel – kırsal kalkınmanın gerçekleşmesine yönelik olarak yapılan her çalışmada bu mesleğe talep giderek artmaktadır. Nüfusun artması ile doğru orantılı olarak gelecekte şehir plancılarına daha çok görev düşecek ve bu mesleğe olan ilgi de bu doğrultuda artacaktır.

Şehir Plancısı Çalışma Ortamları ve Koşulları

Şehir ve bölge planlama uzmanları yani şehir plancısı kent ve kırsal alanlarda arazi çalışmaları yürütürler. Çeşitli incelemeler ve alanın bizzat görmesi gerektiği için sık sık seyahat etmesi gerekebilir. Çalışmaları sırasında çevre ve inşaat mühendisleri ile mimarlar ile ressam, istatistikçi, sosyolog gibi meslek elemanları ile sürekli iletişim halinde olmak durumundadır.

Şehir Plancılarının İş Bulma Olanakları

Şehir plancıları mekansal sorunları içeren her işte çalışabilmektedirler. Belediyelerde şehir ve bölge planlama birimlerinde iş bulabilecekleri gibi, özel sektörde konut üretiminde veya bankaların finans hizmeti sunacağı şube veya elektronik makinelerin yer seçimi ile ilgili bölümlerde iş olanakları bulunmaktadır.  Ancak ülkemizde şehir plancılarının büyük bir bölümü Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Enerji Bakanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşlarının bünyesinde çalışmaktadırlar. Aynı zamanda da serbest çalışarak şehir imar planlarını hazırlama işlerini alabilmektedirler. Şehir plancısı nasıl olunur bir önceki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Şehir plancılığı ülkemizde yeni bir meslektir ve geleceğin meslekleri arasında kendisine yer bulmaktadır. Çoğu uzman ileride şehir plancılarına olan ihtiyacın daha da artacağı yönünde görüş bildirmektedir. Bu yazımızda şehir plancısı nedir, şehir plancısı ne iş yapar detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Bunun haricinde şehir plancısı maaşları hakkında yazmış olduğumuz yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…