Ana Sayfa Meslekler Siber güvenlik uzmanı nedir, ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Siber güvenlik uzmanı nedir, ne iş yapar, görevleri nelerdir?

1,910

Siber güvenlik uzmanı nedir, kimdir, kime denir?

İş dünyasında, ya da kişisel olarak bilgilerin depoladığı veriler bulunmakta, bu veriler İnternet ağları ve protokolleri üzerinden işlemlerini gerçekleştirmektedir. Siber dünya, günümüzde oldukça gelişmiş daha çok kullanıcı ve alana ulaşmış durumdadır. Örnek olarak; devlette bulunan gizli bilgiler ve devlete ait kayıtlı bulunan yapıların bilgileri siber güvenlik alanına dahildir. Kamu hizmetlerinden, sağlık alanına özel bankalarda bulunan yapılara kadar hepsi siber dünyada bulunmaktadır. Gelişmiş haliyle birlikte ağ protokolleri üzerinde ki, karışıklık toparlanmış yeni yeni algoritmaların kullanımı başlamıştır. Var olan bu geniş alanda ki bütün veriler, bilgiler siber saldırılara uğrayarak, kaybedilme silinme gibi durumlara maruz kalması mümkündür. Bu risklerin önüne geçilmesi, engellenmesi adına da siber güvenlik kavramı ve siber güvenlik uzmanı ihtiyaç ve gereksinimi duyulmaktadır.

Siber saldırganlar, üretilen yeni programlar kullanılmakta ve bu programlar ile siber saldırıları yapmaktadırlar. Bu durumu engellemek adına var olan siber güvenlik uzmanları, günümüzde eskiye nazaran daha çok bilinen ve ihtiyaç duyulan meslekler arasında yerini almaktadır. Çoğu yerde ve çoğu görüşte geleceğin meslekleri içinde yerini almaktadır.

Siber güvenlik uzmanı ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Gelişmiş teknolojiye bağlı olarak, kurumların ve kişilerin verilerinin, siber saldırılara karşı risk altında olduğu bilgisini ve bu riski engellemek adına siber güvenlik uzmanlarının bulunduğu bilgisini aktardık. Şimdi de sizler için, Siber Güvenlik uzmanlarının, görevleri ve ne iş yaptıkları konusunda bilgilendir aktarabiliriz.

Siber güvenlik uzmanları, oluşabilecek saldırılara karşı, kullanmış ve uygulamış oldukları algoritmalara sürekli güncelleme geliştirerek karşılık verirler. Saldırıya karşı koruyacağı sistemin güvenlik açıkları konusunda inceleme yapar ve çeşitli testlerle bu güvenlik açıklarını kapatırlar. Yapılan siber saldırının başlamış ve devam ediyor halde olması durumunda, meydana gelecek kaybı en aza indirecek şeklide strateji geliştirir ve uygularlar. Sürekli olarak saldırılara karşı, yeni yazılımlar meydana getirir yazılımları çalışır bir halde üretirler. Aynı zamanda üretmiş oldukları bu yazılımların, üstün performansta kullanımını sağlarlar. Analitik düşünce yapısıyla, hızlı ve doğru çözümlemeyi amaç edinerek işlemleri uygularlar. Siber güvenlik uzmanları, zararlı yazılımlar, hackingler, DDos saldırıları, çeşitli virüsler ve yazılım açıkları gibi yapılar hakkında bilgi sahibidirler. Her saldırı için, ayrı ayrı savunma mekanizması geliştirmekte ve köreltici yazılımları, sürekli güncel tutmaktadırlar.

Bu yazımızda Siber güvenlik uzmanı kime denir, ne demektir, Siber güvenlik uzmanı görev tanımı, görev yetki ve sorumlulukları, hangi işleri yaparlar, ne iş yaparlar gibi Siber güvenlik uzmanı mesleği hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Siber güvenlik uzmanı mesleği hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca bu mesleği icra etmek isteyen kişiler siber güvenlik uzmanı nasıl olunur başlıklı yazımızı inceleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…