Ana Sayfa İşte Haberler TBMM Çalışan ( Personel, Memur ) Maaşları Ne Kadardır?

TBMM Çalışan ( Personel, Memur ) Maaşları Ne Kadardır?

4,428
TBMM

TBMM Çalışan Personel, Memur Maaşları 2021

Türkiye Büyük Millet Meclisi (kısaca TBMM), 23 Nisan 1920’de Osmanlı Devleti’nin İtilaf Devletleri’nce işgali sırasında direniş gösteren Türk Milletinin oluşturduğu irade ile kurulan, ve yine bu iradenin sahibi olan Türk Milletinin anayasa ile verdiği yetki ile yasama görevi yapan Türkiye Cumhuriyeti anayasal devlet organıdır. “Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir” ilkesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin varoluşunun temel dayanağını oluşturur. Vatandaşlar uzun süredir “TBMM çalışanları ne kadar maaş alıyor?” merak ediyorlardı. TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlarken, Meclis’te görev yapmakta olan kadrolu personelin ücretlerine, maaşlarına ilişkin bilgiler verdi.

TBMM Personel ve Memur Maaşları 2021

Aydın’ın verdiği bilgiye göre, öğretmen unvanlı kadro net ücreti 9. derece için TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanunu’ndan önce başlayanlar 4 bin 480 lira, kanundan sonra göreve başlayanlar için 3 bin 500 lira olurken bakıcı anne unvanlı kadro net ücreti 11. derecede aynı kanundan önce başlayanlar için 3 bin 733 lira, kanundan sonra göreve başlayanlar için ise 2 bin 900 lira oldu.

11. derecede usta unvanlı kadro net ücreti de, söz konusu kanun öncesi göreve başlayanlar için 3 bin 904 lira, kanun sonrası göreve başlayanlar için 2 bin 938 lira olarak gerçekleşti. Yine aynı derecede aşçı unvanlı kadro net ücreti ise kanun öncesi göreve başlayanlarda 3 bin 917 lira, kanun sonrası işe başlayanlarda ise 2 bin 957 lira, aynı dereceden garson unvanlı kadro net ücreti, kanun öncesi göreve başlayanlarda 3 bin 915 lira, kanun sonrası göreve başlayanlarda 2 bin 957 lira, bulaşıkçı unvanlı kadro net ücreti kanun öncesi göreve başlayanlar için 3 bin 907 lira, kanun sonrası göreve başlayanlar için 2 bin 957 lira; hizmetli unvanlı kadro net ücreti kanun öncesi göreve başlayanlar için 3 bin 907 lira, kanun sonrası göreve başlayanlar için ise 2 bin 957 lira oldu.

Meclisin Ankara dışında yerleşik birimlerinde benzeri hizmetlerde görev yapan kadrolu personelden halıcı unvanlı kadrolu personel maaş ve diğer gelirler ortalaması 4 bin 380 lira olurken, dokumacı unvanlı geçici personel maaş ve diğer gelirler ortalaması 2 bin 907 lira, desinatör unvanlı geçici personel maaş ve diğer gelirlerin ortalaması 3 bin 229 lira olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kanada İşçi Alımı, İş İlanları ve Göçmenlik Başvurusu

Kanada kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde yer alan çağdaş ve teknolojik olarak ilerlemiş…