Ana Sayfa Meslekler Uzman Erbaş Kimdir. Nasıl Olunur. Maaşları Ne Kadar?

Uzman Erbaş Kimdir. Nasıl Olunur. Maaşları Ne Kadar?

277
Uzman Erbaş

Uzman Erbaş Nedir? Kimlere Uzman Erbaş Denir?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin erbaş kadrolarında devamlılık arz eden teknik ve kritik görevlerde yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak maksadıyla belirli bir ücret karşılığı 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu kapsamında istihdam edilen uzman onbaşı ve uzman çavuş kadrolarında görev yapan asker kişilere Uzman Erbaş denilmektedir

Uzman Erbaş Nasıl Olunur? Kimler Uzman Erbaş Olabilir?

Uzman Erbaş alımları, güncel olarak Milli Savunma Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanmaktadır. Başvurular, site üzerinden online olarak yapılmaktadır. Öncelikle, site üzerindeki başvuru formu doldurulacaktır. Bilgilerin güncel ve doğru olması ulaşım açısından önem taşımaktadır. Başvuru sonrasında, başvurusu kabul edilen adayların sınava gelmesi için MSB’nin resmi sitesinde başvuru sonuçları yayınlanmaktadır.

  • T.C. vatandaşı olanlar
  • 26 yaşından gün almamış olanlar
  • Askerlik hizmetinin 6.ayı ile terhisinden sonra geçen 3 yıl içerisinde başvuru yapanlar
  • Ortaokul, yüksek okul ve fakülte mezunu olanlar
  • Daha önce TSK’da istihdam edilmemiş olanlar
  • “Komando Uzman Erbaş Olur, Paraşütle Atlar”, diğer sınıflar için “Sağlam, Uzman Erbaş Olur” kayıtlı sağlık raporu almış olanlar
  • En az 1.64 cm boyunda olanlar

Uzman Erbaşların Görevleri Nelerdir?

Uzman Erbaşlar TSK’da kadro ile belirtilmiş görevleri yaparlar. Ancak kendilerine erbaşlara verilen görevlerinde verilebilmesi kanun olarak mümkündür. TSK her ne statüde ( subay, astsubay, uzman erbaş, erbaş ve er) olursa olsun  personelini sınıflara ayırmaktadır. Bu sınıflar Piyade, Tankçı, Topçu, Hava Savunma, İkmal gibi sınıflardır. Yapacağınız görev ve alacağınız eğitim mensubu olduğunuz sınıfa göre değişir. Bu yüzden Uzman Erbaş olurken, sivil hayatınızda yaptığınız mesleği göz önünde bulunarak sınıf tercihi yapmanız hem sizin hem TSK’nın lehinedir. Mesela sivilde tamirciliğiniz varsa Bakım sınıfı seçin, elektronik ve haberleşme bilginiz varsa Muhabere sınıfını seçin veya yemekten anlıyorsanız İkmal sınıfı tercih edin. Bu kapsamda yapacağınız tercih sizin yapacağınız işide belirleyecektir. Kendinizi savaşçı ve Komando olarak görüyorsanız güçlü ve çevik iseniz gözünüz kapalı Piyade olun. Piyade görevlerinde hem daha fazla ücret alacaksınız hemde muharip gücü arttırmış olacaksınız. Uzman Erbaşlar için Personel ve Maliye sınıfı yoktur. Uzman Erbaşların sorumluluğu çok yüksek değildir. Astsubaylar kadar üzerinde zimmetli eşyaları da yoktur.

2021 Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar?

Silahlı Kuvvetlerde görev alan personellerin maaşları görev yaptıkları yerlere göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin batıda görev yapan uzman erbaşlar 4,500 bin lira ile 6,500 bin lira arasında maaş alıyor. Bu durum doğu bölgelerinde ise farklı. Şartların daha çok zorlaştığı doğu bölgesinde görev yapan uzman erbaşlar iç güvenlik tazminatı kapsamında 5 bin liraya kadar maaş alma imkanı buluyor. Belirli hizmet süresini tamamlayan Uzman Erbaşlar belli şartları tamamladıkları takdirde başka kamu kurumlarına memur olarak geçiş yapabilmektedir.

Konu hakkındaki soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere iletebilirsiniz. Bizleri sosyal medya hesabımızdan ( Facebook ) takip ederek güncel personel, memur, işçi alımlarını takip edebilir ayrıca kamu ve özel sektör firmalarına nasıl iş başvurusunda bulunacağınızı detayları ile öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…