Ana Sayfa Meslekler Vergi Müfettişi nasıl olunur, Vergi Müfettişi olma şartları nelerdir ?

Vergi Müfettişi nasıl olunur, Vergi Müfettişi olma şartları nelerdir ?

438
Vergi müfettişi

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur?

Veri Müfettişi öncesinde, Gelirler Kontrolü, Hesap Uzmanı, Vergi Denetmeni ve Maliye Müfettişi adıyla adlandırılmaktaydı mevcutta kullanılan adlandırma Vergi Müfettişidir. Vergi Müfettişi, vergiler üzerinde inceleme yapmakta, teftiş ve soruşturma konularını yürütmektedir. Maliye Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadır bir denetim elemanıdır. Vergi Müfettişi nedir ne iş yapar konusunda bilgileri daha önce hazırlamış olduğumuz yazımızdan edinebilirsiniz.  Vergi Müfettişi nasıl olunur? Konusunda ise sizler için ayrıntılı bilgiler, yazımızda yer almaktadır.  Vergi Müfettişi olabilmek için, ilk etapta belirli bazı sınavlardan başarılı olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra, Vergi Müfettişi olmak için öncesinde Vergi Müfettişi Yardımcısı olma gerekliliğinin sağlanmış olması gerekmektedir.

Vergi Müfettişi Yardımcılığı sınavı için, gerekli olan sınavların ilk başında Kamu Personeli Seçme Sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Akabinde, Maliye Bakanlığı’nın Vergi Müfettiş Yardımcısı sınav ilanının beklenmesi gerekmektedir. Sınav her yıl düzenli olarak yapılmamakta ihtiyaç ve istekler doğrultusunda Maliye Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Vergi Müfettişi Yardımcılığı Sınavına tabi tutulacak adaylar için gerekli olacak sınav tarihleri, sınav yeri ve başvuru tarihleri gibi hususlar Vergi Denetim Kurulu Başkanlığınca belirlenmekte ve uygulanmaktadır.  Vergi müfettiş Yardımcılığı sınavı için en önemli kıstaslar ve şartlar; üniversitelerin dört yıllık Hukuk, Siyasal Bilimler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden herhangi birinden mezun olunmalıdır. Sınavın uygulandığı tarih itibariyle otuz beş yaşını doldurmamış olması gerekmektedir ve sınava sadece iki defa giriş hakkı olmaktadır.

Yapılan sınavın sonuçları 100 puan temel alınarak hesaplanacak, 65 puanın altına düşmemesi gerekmektedir. Sınavda sağlanan başarının kabinde sözlü mülakat uygulanacaktır. Devamında başarı sağlayan adaylar tercihlerini yaparak, atanma sürecini beklemelidir. Atandıktan sonra 3 yıl Vergi müfettiş Yardımcılığı görevinde bulunan kişiler için tekrar kurul kararınca belirlenecek olan Vergi Müfettişliği sınavına tabi tutulurlar başarı sağlaması durumunda Vergi Müfettişi olarak ataması yapılır.

Vergi Müfettişi Olma Şartları Nelerdir?

Vergi Müfettişi Olma Şartları için, öncelikli olarak geçerli olan şart Kamu personeli seçme sınavı ( KPSS )’den belirlenmiş olan puan sınırını sağlamış olmaktır. KPSS’den alınan puanın yeterli olmasından sonra Bakanlık tarafından uygulanan sınavdan da yeterince puan alınmalıdır. Hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri gibi dört yıllık lisans eğitimini tamamlanmış olması gerekmektedir. Sınav soruları, Hukuk, Maliye, Muhasebe ve iktisat alanları içi yapılmaktadır. Teorik bilgileri kapsayan bir sınav olmaktadır fakat ezberin ağırlıklı olduğu kadar, olayların doğru değerlendirilmesi ve yorumlanması esas alınarak hazırlanmış da olabilir. Uygulanan ikinci sınavda puan sınırının 100 üzerinden 65 altında olmaması gerektiği bilgisini aktarmıştık. Sınavdan sonra sözlü mülakat uygulanmakta ve mülakattan geçilmesi durumunda da önce Vergi Müfettiş yardımcısı olarak adayın ataması yapılır. Üç yıl bu görevde yer aldıktan sonra, yeni bir sınavdan sonra Vergi müfettişi olarak ataması yapılır.

Kimler Vergi Müfettişi Olabilir?

Kimler Vergi Müfettişi Olabilir? Sorusunun cevabı, maddeler halinde yapılan sınav duyurusunun ardından bildirilmektedir;

  • Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS )’den 80 ve üzeri puan alanlar.
  • 2 aşamalı sınav uygulaması yapılmaktadır. Sözlü ve yazılı olarak uygulanan sınavlardan yazılı sınavdan başarılı olunması durumunda sözlü sınav hakkı doğacaktır.
  • Dört yıllık fakültelerden mezun olmak gerekmektedir. Geçerli olan fakülteler ( hukuk, siyasal bilimler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler)
  • Sınav duyurusunda belirtilen şartlara sahip olmak.
  • Yazılı sınavdan en az 65 puan almış olmak gereklidir.
  • Daha önceden, iki defanın üstünde Vergi Müfettiş sınavına girmemiş olmak gerekliliği.

Genel anlamda uygulanan koşullara maddeler halinde yer verdik, fakat bu durum dönem bazında değişkenlik gösterebilmektedir. İlgili döneme ait sınav ilanlarını takip etmeniz en doğru sonuca ulaşmanızı sağlayabilmektedir. Bu yazımızda vergi müfettişi nasıl olunur, olma şartları nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan da vergi müfettişi maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…