Ana Sayfa Meslekler Vergi müfettişi nedir, ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Vergi müfettişi nedir, ne iş yapar, görevleri nelerdir?

485
Vergi müfettişi

Vergi müfettişi nedir?

Vergi müfettişleri, maliye bakanına bağlı olarak çalışmalarını sürdüren, maliye bakanlığının vergi denetim kurul başkanlığı bünyesinde bulunan kişilerdir.  Vergiler üzerinde, gerekli prosedürleri baz alarak, inceleme yapılması asıl görevi olarak bilinen vergi müfettişleri, ayı zamanda teftiş ve soruşturma konusunda da ilgili kişi olmaktadırlar.

Vergi müfettişi ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Vergi müfettişleri, vergiler üzerinde incelemeleri ayrıntılı bir şekilde yapmaktadırlar, yapılan incelemelerden ayrıca teftiş ve soruşturma konularında da çeşitli görevleri bulunmakta ve bu görevleri gerçekleştirirler. Fakat genel anlamda yapmış oldukları çalışmaların, çoğunluklu kısmını vergi incelemeleri kapsamaktadır. Vergi müfettişi görevlerine açıklık getirmemiz gerekirse başlıklar halinde sizler için, yazımızda yer verebiliriz.

  • Vergi İncelemesi; yapılmış veya yapılacak olan vergi ödemelerinin, doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığı konusunda araştırma yapılması, akabinde sağlamasının yapılmasıdır.  Vergi konusunda geçerli olan yasal defterlerin veya belgelerin incelemesi,  vergi müfettişleri tarafından yapılmaktadır. Yaptığı incelemeler sonrasında, herhangi bir kanuna aykırı durumla karşılaşıldığında, vergi müfettişleri ceza önerisinde bulunabilmektedir. Gelir ve giderlerin ya da bunlar gibi başlıkların, vergi kanunları uygunluğu açısından değerlendirilmesi, vergi tutarlarının doğru olup olmadığı ve ödenmiş olup olmadığı konusunun kontrolünü yapmaktadır. Bütün bu işlemlerde bulunan amaç, vergiler üzerinde olan vergi kayıplarını önlemek, vergi kanununda bulunan prosedürlerin, kontrolde tutulmasını sağlamaktadır.
  • Teftiş; vergi müfettişleri, vergi incelemesinin yanı sıra, yapmış olduğu işlemlerden bir diğerinin teftiş olduğunu belirtmiştik, teftiş görevinde yapmış oldukları uygulamalar, maliye bakanlığında bulunan farklı birimleri, yapılması gereken işlemlerin yapılıp yapılmadığı konusunda incelemeler yapmaktadır. Teftişleri genellikle vergi daireleri, personel müdürlükleri, mal müdürlükleri gibi birimlere yapılmaktadır.
  • Soruşturma; vergi müfettişlerinin görevleri içinde yer alan bir diğer başlıkta soruşturmalardır. Soruşturmalar çeşitli durumlarda, farklı birimler için uygulanmaktadır. Vergi müfettişleri, maliye bakanlığı bünyesinde bulunan, devlet memurlarına yaptığı incelemeler sonucunda kanuna aykırı bir duruma rastlarsa veya usule uygun olmayan, eksik kalan işlemlere rastladığı durumlarda, soruşturma göreviyle yetkilidir.

Vergi Müfettişlerinin Çalışma Koşulları, Yerleri, Şartları

Vergi müfettişleri genel itibariyle vergi kaçırma ihtimali yüksek olan esnaf, kobi ve işletmeler ile düzenli olarak iletişim halinde çalışmalar yürütmektedir. Denetimler genel itibariyle bakanlıkta defter üzerinde gerçekleştirilmektedir. Bu sebepten dolayı aynı zamanda da bayanların da yapabileceği bir meslek grubudur.

Vergi müfettişi kimdir?, Vergi müfettişleri ne iş yapar görevleri nelerdir? gibi konularda detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca vergi müfettişi nasıl olunur ve vergi müfettişi maaşları konularımızı da okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…