Ana Sayfa Meslekler Voleybol Hakemi Nasıl Olunur?

Voleybol Hakemi Nasıl Olunur?

Voleybol hakemi nasıl olunur? Voleybol hakemliği kursu için başvuru şartları nelerdir? Voleybol hakemi olmak istiyorum, nasıl olabilirim? Voleybol hakemliği kursu için gerekli belgeler nelerdir? Kimler voleybol hakemi olabilir? Nasıl voleybol hakemi olunur hakkında detaylı bilgi.

Voleybol hakemi

Voleybol, son yıllarda ülkemizde gelişme kaydeden spor dallarından bir tanesidir. Birçok kulübümüz uluslararası müsabakalarda önemli başarılar elde etmeyi başarmıştır. Bu yazımızda ülkemizde son dönemin oldukça revaçta olan spor dallarından birisi olan voleybolun bir parçası olan voleybol hakemlerinden bahsedeceğiz. Bir voleybol maçına baş hakem, yardımcı hakem, yazı hakemi ve çizgi hakemleri görev almaktadır. Peki voleybol hakemi nasıl olunur? Kimler voleybol hakemi olabilirler? Voleybol hakemi olmak istiyorum, nasıl olabilirim?

Voleybol Hakemi Nasıl Olunur?

Voleybol hakemi olmak isteyen adaylar Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) ile Gençlik Spor İl Müdürlükleri kapsamında açılan voleybol hakem kurslarına katılmaları gerekmektedir. Bu kursların her ilde açılma zamanları farklıdır. Talep etmeniz durumunda başka illerdeki kurslara da başvuru yapabilirsiniz. Voleybol hakemliği kursuna başvuru yapmak isteyen adaylar, aşağıda vermiş olduğumuz belgeler ile yine aşağıda vermiş olduğumuz başvuru şartlarını sağlamaları durumunda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler. Kursun süresi 5 gün olup, bu süre zarfında toplamda 40 saat ders verilmektedir.

Voleybol Hakemliği Kursları 2020

Kurslarda merkez hakem ve gözlemci kurulu tarafından görevlendirilecek kurs direktörü ve hakem eğitmeni görev almaktadır. Kurslarda; baskı materyal, görsel video ve saha uygulamalı olmak üzere 3 çeşit yöntem ile eğitim verilir. Her kursiyerin 8 saat kursa katılmama hakkı bulunmaktadır. Kursiyerler kursun sonunda yazılı sınava tabi tutulmaktadırlar. 60 dakika süren yazılı sınavdan en az 70 puan almayı başaran kursiyerler, aday hakem olmaya hak kazanmaktadırlar.

Voleybol Hakemliği Kurs Ücreti Ne Kadardır 2020?

Voleybol hakemi olmak isteyen bireyler, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri tarafından açılan voleybol hakemliği kursuna başvuru yapmalıdırlar. Bu kurslara katılmadan önce de Türkiye Voleybol Federasyonu hesabına 125 TL kurs ücretini yatırmaları gerekmektedir.

Voleybol Hakemi Olma Şartları Nelerdir 2020?

Voleybol hakemi olmak isteyen kişiler kurslara katılabilmek için bazı şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir. Bu başvuru şartları aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 •  Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.
 •  En az Lise veya Dengi okullardan birisinden mezun olmak.
 • 19 yaşından gün almış ve 31 yaşından (yaş hesabında içinde bulunulan takvim yılının 31 Aralık tarihi baz alınır) gün almamış olmak (30 yaşını aşan süreyi faal sporcu veya antrenör olarak geçirenler için 36 yaşından gün almamış olmak).
 • Adli sicil kaydı bulunmamak.
 • Disiplin kurullarınca 6 ay veya daha uzun süreli cezalandırılmamış olmak.

Voleybol Hakemi Olmak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Her il müdürlüğünde başvuru için gerekli belgeler değişiklik göstermektedir. Genellikle sabıka kaydı, diploma fotokopisi, sağlık raporu, başvuru dilekçesi, fotoğraf ve kimlik fotokopisi talep edilse de bunlara ek olarak bazı belgeler istenebilir. Bu sebepten başvuru yapmak isteğiniz müdürlükten istenilen belgeler ile ilgili bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. Bu yazımızda nasıl voleybol hakemi olunur detaylı olarak anlattık. Voleybol hakemliği hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER VOLEYBOL HAKEMLİĞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

ElemanUzman.com, voleybol hakemliği konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.com'dan yapılan voleybol hakemliği duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazın :

One Comment

 1. Hatice

  21 Mart 2019 at 00:29

  Ben voleyboluydum fakat yaşım şuan 35 ama lisanslıydım. Ben de 36 Yaşından gün almamışa giriyormuyum acaba başvurup hakem olmak istiyorum ?? Cevap yazarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir