Ana Sayfa Bilgi Bankası Yeni Mezunlar Nasıl İş Bulabilir?

Yeni Mezunlar Nasıl İş Bulabilir?

164

Yeni Mezunlar Nasıl İş Bulabilir?

Uzun yıllar, zorlayıcı süreç sınav stresleri, yoğun ders temposu geride kaldı, artık mezun oldunuz. Bu noktadan sonra sizleri daha ayrı bir yoğunluk beklemektedir. Mezuniyetiniz’den sonra doğru, yerlerde mantıklı seçimlerle bir yerlerde çalışmak istiyorsunuz. Fakat yeni mezun olmanızdan dolayı, hem tecrübeniz bulunmamakta hem de iş arama konusunda deneyiminiz olmamaktadır. Yazımızda sizler için yardımcı olabileceğini düşündüğümüz, yeni mezunlar nasıl iş bulabilir konusunu ele aldık. Başlangıçta yapabileceğiniz önemli adımları maddeler halinde aktaracağız.

  • İlk önemli adım, doğru ve etkili bir şekilde, beceri ve yetkinliklerinizin bildirildiği bir öz geçmiş hazırlamalısınız.
  • Çalışmak istediğiniz sektör hakkında, çalışma prensipleri ve yöntemleri gibi hususların araştırmasını yapıp. Sektörünüz hakkında yeterince bilgi sahibi olmalısınız.
  • İş ilanları, kariyer ilanlarının yer aldığı internet sitelerine hazırlamış olduğunuz, özgeçmişinizi eklemelisiniz.
  • İlanlar konusunda, kendiniz için uygun gördüğünüz, istenilen görevleri yapabileceğinizi düşündüğünüz pozisyonlara başvurular yapabilirsiniz.
  • Dönüş sağlanması durumunda, katılacağınız mülakat için, gerekli olan mülakat teknikleri hakkında bilgi sahibi olmalı, bu doğrultuda araştırmalar yapmalısınız.

Özellikle yeni mezunlarda görülen, iş arama sürecinde gelişen endişeler, öz güven eksikliği, kendisine değer vermeme, iş bulamayacağım eğilimi, yapılan başvuruların olumsuz olması, mülakat esnasında kendisini ifade edememek gibi durumlar iş bulma sürecini stresli ve fazlasıyla heyecanlı bir hale getirebiliyor. Bahsi geçen bu durumlar, iyileştirilebilir ve bu sayede iş arama süreci daha olumlu hale getirilebilir. Peki, bunları nasıl yapabiliriz. Yeni mezun iş bulma stratejileri konusunda, verilen ipuçları ve önerileri uygulayarak, keyifli ve sağlıklı bir iş arama maratonu geçirebilir, doğru ve faydalı iş ortamı tercihi yapabilirsiniz.

Yeni Mezun İş Bulma Stratejileri

Farkındalık önemli

Eğitiminizin ışığında,  kendinize ait yeteneklerinizin farkında olabilmeli ve bu yeteneklerinizi uygulamaya dökerek, faydalanacak bir hale getirmelisiniz. Yeteneklerinizin bilincinde olmanız durum için, çözümleri devamında getirecektir. Farkındalıktan sonra, yeteneğinizin ilgili konu hakkında eğiliminizin üstüne gitmeniz, daha fazla uygulayarak,  defalarca denemeniz gereklidir. Yapacağınız bu uygulama oldukça fayda sağlayıcı olacaktır.

Kendinizi geliştirmekte geri durmayın

Eğitimini aldığınız bölüm ile yeteneklerinizin olduğu bölüm farklı olabilir. Önemli olan ilk madde de bahsedildiği gibi, yeteneğinizin olduğu alanın farkından olmanızdır. Yaptığınız iş başvurularından sonrasında bile kendinizi geliştirmeli, yeteneklerinizin üstüne yoğunlaşmanız gerekmektedir.

Mülakat için prova yapın

İş başvurusu öncesinde hazırlamış olduğunuz, öz geçmiş etkileyici olabilir. Fazla deneyim ve referanslarınız da bulunabilir. Ancak buna rağmen, mülakat sonucunda iş alımınız olumsuz sonuçlanabilir. Mülakat esnasında olan tutumunuz, iletişiminiz olumsuz sonuçlanmasına sebebiyet verebilir. Bu konuda da kendinizi geliştirmeniz, çeşitli provalar yapmanız fayda sağlayıcı bir etki bırakabilir.

Yeni Mezun

Sosyal medya önemli

Günümüzde gelişen iletişim ağlarında sosyal medya baş sıralarda gelmektedir. Firmalar, iş alımı sürecinde başvurusu bulunan adayları bazen sosyal medya hesapları üzerinden de araştırmada bulunabiliyor, hakkında bilgilere erişim sağlamayı tercih ediyorlar. İşiniz ve yetkinliğiniz hakkında kısa da olsa yeterli bilgilerin sosyal medya hesaplarınızda da bulunması ve erişilebilir olması önem arz etmektedir. Sosyal medya üzerinden iletişim halinde olduğunuz kişilerinde iş arayışında olduğunuzu bilmesi fayda sağlayabilir. İş imkan ve ihtiyacı durumunda sizi, hatırlayabilir, öneride bulunabilirler.

İş fuarları çok önemli

Çeşitli firmalar, kariyer fuarlarında bulunur, genellikle yeni mezun olanları ya da iş dünyasında yetkinliği bulunan kişiler ile görüşmelerde bulunabilirler. Kariyer fuarlarına katılmanız, sektörünüze ait firmalarla iletişim halinde olmanız fark edilmenizi sağlayabilir.

Çevrenizin haberi olsun

Etrafınızda bulunan kişilerin, iş arayışı içinde olduğunuzu bilmesi fayda sağlayıcı olabilir. İş anlamında oluşan çevreleri veya kendi bünyelerinde var olan çalışan ihtiyacında, sizinle iletişime geçebilir, işiniz ve yetkinliğiniz hakkında size tekliflerde bulunabilirler. Buda iş arama sürecinize olumlu anlamda katkı sağlayıcı bir etki bırakabilir.

Yeni mezunlar nasıl iş bulabilir? ve Yeni mezun iş bulma stratejileri hakkında önerileri ve bilgiler yazımız da sizler için sunulmuştur. Verilen bilgiler uygulandığı takdirde, olumlu sonuçlara erişebileceğiniz ön görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…