Ana Sayfa Bilgi Bankası Zam Nasıl İstenir?

Zam Nasıl İstenir?

219
Zam nasıl istenir, zam istemenin püf noktaları

Çalışma hayatında çeşitli sıkıntılar ve kaygılar vardır. Bunlardan biride maaşınıza, zam istemek konusudur. Zam nasıl istenir,  konusunda bazen çekinceler bazen endişeler yaşayabilirsiniz.  Kendi çevremizle dahi parasal anlamda rahat tutumlar sergileyemez, çekingen olabiliriz. Bu durumda iş verenden zam talebinde bulunmanız kolay bir işlem olmayacaktır. Zam istemek konusunda bir takım kolaylıklar, püf noktalar  vardır.

Zam istemenin püf noktaları

İş verenle görüşüp maaşınıza zam istemeyi düşünüyor olabilirsiniz, sizler için olan önerilerimiz ve püf noktalar sayesinde zam isteme konusunu çözüme ulaştırabilirsiniz. Patrondan nasıl zam istenir? sorunu önerilerimiz sayesinde olumlu sonuçlanabilir.

İlk etapta maaşınızın neden az olduğunu kendiniz sorgulayın?

Aldığınız maaş, görevinizin karşılığı değil mi, motivasyonunuz için eksik bir ücret mi , eğer siz olmasanız bir başkası aldığınız ücrete çalışır mı, yaptığınız işte aldığınız maaşın artmasını gerektirecek bir performans gösteriyor musunuz? Bunlar ve bunlar gibi kendinizi sorguladığınız soruların cevabıyla, patronunuzla konuşmanız hazırlıklı ve konuya hakim olmanızı sağlayacaktır.

Piyasa değerlendirmesi yapın

Yapmış olduğunuz işin piyasa değerine ulaşmanız çeşitli analizler yapmanız gerekmektedir. Piyasada sizinle aynı işi yapan kişilerin maaşlarını sorgulamaya çalışın ve kendi çalışma periyodunuzu ilerlediğiniz yolu, doğru analiz edin. Bunun yanı sıra çalıştığınız firmanın piyasa değerlerine göre, hangi noktada olduğunuz finansal anlamda göz önünde bulundurun. Firmanızın finansal durumunun, piyasa değerlerinin altında olması mı, sizin performansınız kaynaklı mı az ücret  aldığınız noktasını, geniş çaplı sorgulayın. Bu sorgu ve araştırmaları yapmak zam isterken yapacağınız görüşmede, kanıt sunmanıza, farkındalık içinde olduğunuzu patronunuza gösterecektir. Bu şekilde zam konusu hakkında ciddiyetinizi de gösterebilirsiniz.

İşveren için maaş hassas bir konu, bunu kabul edin

Maaşınız da ücret artışı için, işvereninizle konuşmaya başladığınız an çok fazla rahat olamayacak kısa süreli sıkıntı v tedirginlik içinde olacağınızı kabullenin ve bu düşünceyle konuşmaya başlayın. Siz patronunuza zam istediğinizi belirttiğiniz anda, illaki bir gerilim olacaktır. Bu sonucun önüne geçilemeyecek olası bir durumdur.  Bu gerilimi hafifleterek konuşmayı ilerletebilmek gereklidir.  Konuya direkt  olarak zam istiyorum, maaşım az tarzında giriş yapmamalısınız. Bunun yerine performansınız ve işte gelişiminiz hakkında konular açabilsiniz. Fazlasıyla zamanı çalışmaya harcadığınız, bazı konularda yükselişe geçtiğiniz gibi bilgileri konuşmanıza dahil etmelisiniz. Firmanıza karşı olan bağınız, çalışmanızda ki mutluluğunuzu mutlaka belirtmelisiniz. Yaptığınız işin piyasa değerlerinden bahsedin. Sürekli maaşınızın artırılmasını dile getirmek yerine bu şekilde konular üzerinden konuşmak fayda sağlayacaktır.

Zam isteğiniz olumsuz sonuçlanabilir

Zam isteğiniz olumsuz sonuçlansa bile, bu durum iş veren ve sizin aranızda ki iletişime katkı sağlayacak, patronunuz sizin düşüncenizi ve isteğinizi biliyor olacaktır. Maaşın artabilmesi için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini,  ne tarz çalışma prensipleri gerektiğini de patronunuza sorabilirsiniz. Böylelikle geri çevrilme sebebinizi öğrenmiş olur hem de,  çalışmalarınızda yeniliğe ve iyileştirmeye gidebilirsiniz. Bu yöntemle de ilerleyen süreçte çalışma ücretinizde artış olabilmesine olanak sağlamış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…