Ana Sayfa Meslekler Beden işçisi nedir, ne iş yapar, nasıl olunur?

Beden işçisi nedir, ne iş yapar, nasıl olunur?

5,683
İşçi alımı

Beden işçisi nedir, ne demektir?

Beden işçisi; kas gücü gerektiren işlerde belirli bir ücret karşılığında çalışan kişilerdir. Günümüzde kamuda ve özel sektörde beden işçiliği mesleğini icra eden çok sayıda kişi bulunmaktadır.

Beden işçisi ne iş yapar?

Beden işçilerini günlük hayatta birçok yerde görmeniz mümkündür. Özellikle inşaat sektöründe bu tür çalışma prensibi ile işe alınmış birçok kişi görebilirsiniz.

Beden işçisinin özellikleri nedir?

Beden işçisi olarak çalışmak isteyen kişilerin belirli özelliklere sahip olması gereklidir. Bu özellikler kişinin sağlığı açısından mutlaka kendini değerlendirmesi ve ardından bu meslek dalına yönelmesi açısından önem arz eder.

 • Beden işçisinin kas sisteminde bir problem olmaması gereklidir. Gün boyu ağır yük taşıma, kaldırma ve indirme işleri yapması gerekeceği için kas sistemindeki bir bozukluk daha büyük sorunlara neden olabilir.
 • Beden işçisinin iskelet sisteminde sorun olmamalıdır. Sürekli yaşanan çıkıklar ya da önemli kemiklerdeki eski kırıklar ve kireçlenmeler beden işçisi için büyük sorunların açılmasına neden olabilir.
 • Beden işçisinin hızlı olması ve analitik düşünebilmesi önemlidir. Örneğin; taşıma işi yapan bir kişinin tek tek ürün taşıması vakit kaybı olacağı için gücünün el verdiği en fazla yükü ne şekilde götürebileceğinin hesabını yapabilmelidir.
 • Nefes alıp verme problemi olan kişiler için bu meslek zorlayıcı olabilir çünkü yapılan iş kişiyi çok fazla yorduğu için kişinin oksijen ihtiyacı artar. Bu aşamada tozdan etkilenen bir yapınız varsa ve astım gibi bir hastalığa sahipseniz iş yerinde ya da çalıştığınız alanda sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bu özellikleri taşıdığına inanan kişiler beden işçisi olarak başarılı ve tercih edilir hale gelebilirler.

Beden işçisi nasıl olunur?

Beden işçisi olmak için mesleki bir eğitim gerekmez ancak çalışacağınız işin durumuna göre sağlığınızı koruma amaçlı ve araç gereç kullanımını öğrenmeniz amaçlı kurs ve eğitimler almanız gerekebilir. Okur yazar olmanız bu mesleği gerçekleştirmeniz için yeterlidir. Şayet kamuda çalışmak istiyorsanız da www.elemanuzman.com tarafından yayınlanan beden işçisi alımlarına dair ilanlara göz gezdirebilirsiniz.

Beden işçisi nerelerde iş bulabilir?

Beden işçisi olarak çalışan kişiler;

 • Tekstil firmalarında,
 • İnşaat işi yapan yerlerde,
 • Yapı marketlerde,
 • Depolarda,
 • Ziraat işi yapan yerlerde,
 • Belediyelerde,
 • Taşıma işi yapan firmalarda rahatlıkla çalışabilirler.

Beden İşçisi Maaşları Ne Kadardır?

Özel sektörde çalışan beden işçileri ve kamuda çalışan beden işçileri genel itibariyle asgari ücret düzeyinde maaş almaktadırlar. Ancak bazı mesleklerin zorluğu göz önünde bulundurulursa maaşlar 2 bin ile 2 bin 500 TL seviyelerine de çıkabilmektedir. Bazı durumlarda ise günlük yevmiye şeklinde ücret alırlar. Burada da günlük ücretler 100 TL seviyelerine çıkabilir.

One Comment

 1. Şahin Eroğlu

  5 Mayıs 2021 at 21:13

  Slm ben şahin İstanbul Pendik güllü bağlar mahallesi oturmaktayım evliyim daha önce havalimanı deneyimim var apron yerhizmetleri yükleme personeli olarak çalıştım iş arıyorum saygılarımla

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…