Ana Sayfa Meslekler Hemşire Nedir? Hemşirelerin Görevleri Nelerdir?

Hemşire Nedir? Hemşirelerin Görevleri Nelerdir?

1,865
hemşire

Hemşirelik Nedir?

Hemşirelik, birey, aile ve toplum sağlığını koruma ve geliştirmeye odaklanan, ideal sağlık düzeyine ve yaşam kalitesine ulaşmayı hedef edinmiş sağlık hizmetleri sektörüne bağlı bir meslektir.  Hemşireler, hekimlerin vermiş oldukları talimatlar ile bakım sağlamaktadır.

Hemşire Nedir?

Hemşire, üniversitelerin hemşirelik bölümünde eğitim almış kişilerin bu bölümü bitirerek hak kazandıkları bir unvandır. Hemşireler insanlara yardım etmekten hoşnut duyan, sorumluluk duygusu yüksek, düzensiz mesai saatlerine uyum sağlayabilen kişilerdir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde 250 bini aşkın hemşire bulunmaktadır.

Hemşirelerin Görevleri Nelerdir?

 • Hastaları kabul ederek, muayeneye hazırlamak
 • Hasta bakımını yaparken, solunum, beslenme, boşaltım, hareket ve uygun pozisyon, uyku, dinlenme, uygun giyim, temizlik vb. temel insan ihtiyaçlarını dikkate almak ve uygulama yapmak
 • Acil durumlarda ilk yardım tedavisi uygulamak
 • Hasta için öngörülen tedaviyi uygulamak, takip etmek ve düzenli olarak hastaya verilecek ilaçları temin etmek, enjeksiyon yapmak, serum takmak, ameliyat yaralarını temizlemek, bandajlamak, tansiyon ve vücut ısısını ölçmek
 • Ameliyathanelerde fiziksel ortamı hazırlamak ve ameliyat ekiplerine yardımcı olmak
 • Hastaların durumları hakkında rapor tutmak
 • Anne-çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerinin yürütülmesinde, insanların bulaşıcı hastalıklardan korunması ve istatistiki bilgilerin toplanması ve değerlendirilmesi gibi işleri yerine getirmek gibi görevleri bulunmaktadır.

Hemşirelerin Çalışma Ortamları

Hemşirelik mesleğini seçmiş kişiler hastaneler, sağlık ocakları veya özel kliniklerde çalışma imkanı bulmaktadırlar. Doktorlarla düzenli olarak iletişim halinde bulunurlar ve vardiyalı olarak çalışırlar. İnsan sağlığından sorumlu oldukları için çalışma sürecinde algıları açık ve oldukça dikkatli olmalıdırlar.

Hemşirelerin İş Bulma İmkanları

Hemşireler; özel veya resmi tüm sağlık kuruluşlarında servis hemşiresi, servis baş hemşiresi, klinik hemşiresi, ve hastane başhemşiresi olarak görev yaparlar. Hemşirelerin eğitimleri haricinde öğretmenlik eğitimi de almış olanlar sağlık meslek liselerinde ve hemşirelerin yüksek okullarında çalışma imkanı elde ederler.

Hemşireler Günü

Hemşirelik mesleğini yapacak olan kişiler tansiyon aleti, sıcaklık ölçer, EKG aleti, monitör, oksijen tüpü, enjektör, ilaçlar, solüsyon, tüp, sonda, pansuman aletleri, aspiratör ve ameliyatta gerekli diğer alet ve malzemelerin kullanımı hakkında bilgi sahibidirler.  Modern hemşireliğin kurucusu “Florence Nightingale“nin doğum günü olan 12 Mayıs günü her yıl dünyada “Hemşireler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bu yazımızda hemşire nedir, hemşirelik nedir, hemşirelik hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca hemşire nasıl olunur öğrenmek için hemen TIKLAYIN

One Comment

 1. Selahattin

  28 Ekim 2018 at 17:17

  Hemşirelerin çalışma alanları yukarıda belirtilenlerden çok daha fazladır. Tüm sağlık kuruluşlarında hemşiresiz işler yürümemektedir. Hemşirelerin görevleri için mutlaka hemşirelik yönetmeliği okunmalıdır.

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…