Ana Sayfa Bilgi Bankası İstihdam Oranı Nedir? İstihdam Oranı Nasıl Hesaplanır?

İstihdam Oranı Nedir? İstihdam Oranı Nasıl Hesaplanır?

İstihdam oranı nedir? İşgücüne katılım oranı ne demektir? İstihdam oranı ne anlama geliyor? İstihdam oranı nasıl hesaplanır, bulunur? İstihdam oranı formülü, kurumsal olmayan nüfus ve istihdam oranı hakkında daha detaylı bilgiler haberimiz devamında yer almaktadır.

personel

İstihdam Oranı Nedir? İstihdamın, kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfus içindeki oranına istihdam oranı denilmektedir.  Bir ekonomide istihdam oranı 0.75 ise, toplam iş gücünün yüzde 75’i çalışıyor demektir. Bu mantıkla istihdam oranı, işsizlik oranının tersi olarak da düşünülebilir. İktisatçılar genellikle istihdam oranından pek bahsetmezler. Bunun yerine işsizlik oranını söylemeyi tercih ederler.  İstihdam oranı, işgücüne katılım oranı olarak da bilinmektedir.   Oysa istihdam oranı da en az işsizlik oranı kadar önemlidir ve kesinlikle yapılan analizlerde kendisinden daha fazla söz edilmesi gerekmektedir.

İstihdam Oranı Nasıl Hesaplanır?

Bu durumu bir örnekle açıklarsak daha kolay anlaşılmasına yardımcı olmuş oluruz. Bir ülke nüfusunun 100 milyon olduğunu, bunun 70 milyonu­nun aktif nüfus olduğunu ve aktif nüfusun 60 milyonunun çalış­tığını, 10 milyonunun ise çalışmadığını varsayarsak bu ülkede ak­tif nüfus oranı % 70 (70/100) ve istihdam oranı % 86 (60/70) de­mektir,

Kurumsal Olmayan Nüfus Nedir?

Bir başka tanımla istihdam edilen nüfusun kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfusa oranına istihdam oranı denilmektedir.  Burada bahsi geçen kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfus ise, üniversite yurtları, yetimhane, huzurevi, özel nitelikli hastane, hapishane, kışla ve bunun gibi kurumsal yerlerin dışında ikamet eden kişilere denilmektedir. İş gücü verilerinde kurumsal olmayan nüfus dahil edilmektedir ancak yukarıda sayılan yerlerde ikamet ede kurumsal nüfus kapsam dışında tutulmaktadır.

Diğer ülkeler ile Türkiye istihdam oranında OECD tarafından karşılaştırılmış Buna göre en fazla istihdam oranı İzlanda’da görüşmüş. Ülkemiz ise bu listede baya gerilerde yer alıyor. İlgili listeye ulaşmak için hemen TIKLAYIN.

Bu yazımızda işgücüne katılım oranı yani istihdam oranı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İSTİHDAM ORANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

ElemanUzman.com, istihdam oranı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.com'dan yapılan istihdam oranı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazın :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir