Ana Sayfa Bilgi Bankası Mesai Saatleri Özel Güvenlik Görevlileri Mesai Saatleri Nedir?

Özel Güvenlik Görevlileri Mesai Saatleri Nedir?

Özel Güvenlik Görevlilerinin mesai saatleri ne kadar? İş Kanununa göre özel güvenlikler kaç saat çalışabilirler? Özel Güvenliklerin gece mesai süreleri ne kadar? Özel Güvenlik Görevlileri azami kaç saat çalıştırılabilir sorularının cevapları konumuzda...

Özel Güvenlik Mesai Süreleri

Özel güvenlik görevlileri (ÖGG) Mesai Saatleri genellikle 24 saat esasına göre düzenlenmektedir Birçok işyerinin niteliği gereği, işyerinde normal çalışma bitse bile işyeri ve eklentilerini beklemek zorunda olan güvenlik görevlileri çoğu zaman üç vardiya halinde çalışır. Peki özel güvenliklere yönelik hususi bir çalışma saati var mıdır?

İş Kanununda Özel Güvenlik Görevlilerinin Mesai Saatleri?

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir. Bu 45 saat, aksi iş sözleşmesiyle kararlaştırılmamışsa haftanın çalışılan günlerine eşit olarak dağıtılır. Yine işçilere haftada en ez 24 saat kesintisiz hafta tatili de verilmesi gerekir.

Özel Güvenlik Görevlilerinin Azami Mesai Saatleri?

İş Kanunu çalışma süresini haftalık olarak belirlerken bazı sınırlamaları da beraberinde getirmiştir. Bunların ilki, günlük çalışma süresinin hiçbir şekilde 11 saati aşmaması gerektiğidir. İkinci kural ise gece döneminde yapılan çalışmanın 7,5 saati geçmemesi yönündedir. Buradaki çalışma sürelerine ara dinlenmelerinin eklenmemesi gerekir. Yani işçinin yemek ve çay gibi mola süreleri düşülmeli ve kalan süre çalışma saati olarak kabul edilmelidir.

Temel olarak şunu söyleyebiliriz: İş Kanununda çalışma süresine dair yer alan hükümlerin tamamı ÖGG’ler için de geçerlidir. Ancak bir kural için bunu söyleyemeyiz. Bu da gece döneminde yapılan çalışmanın en çok 7,5 saat sürebileceği kuralıdır.

Bir başka deyişle; özel güvenlik görevlileri için de haftalık çalışma süresi 45 saattir, bunların da günlük çalıştırılabilecekleri azami süre 11 saattir ve bu işçilere de haftada en az bir defa kesintisiz 24 saat ara dinlenmesi verilmesi gerekir. Fakat özel güvenlik görevlileri, gece döneminde 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilir.

Özel Güvenlik Görevlilerinin Gece Mesai Saatleri?

Gece dönemi akşam 20:00 ile 06:00 arasındaki zaman dilimidir. Eğer bir işçinin mesai saatlerinin bir kısmı gündüze ve bir kısmı da geceye rastlamışsa, işçinin mesaisinin ağırlıklı olarak hangi dilimde geçirildiğine bakılır. Çalışma süresinin yarısından fazlası geceye denk gelen işçi, gece çalışmış kabul edilir.

İşte en çok 7,5 saat çalışma yapılabilen bu gece döneminde, özel güvenlik görevlileri için böyle bir sınırlama yoktur. Bu çalışanlar, gece 11 saate kadar çalıştırılabilir.

Özel güvenlik görevlilerine ilişkin özel bir çalışma süresi ya da mesai saatleri yoktur. Bunlar da tıpkı diğer işçiler gibi, İş Kanununun getirdiği genel düzenlemeler kapsamında çalışır. Ancak ÖGG’lerin diğer işçilerden farklı bir uygulamaya tabi olduğu tek bir durum vardır: Gece mesaisi.

Gece döneminde işçilerin 7,5 saatten çok çalıştırılması kanunen yasal değilken, İş Kanunu bu hususta 3 meslek grubuna istisna getirmiştir. Bunlardan birisi de özel güvenlik görevlileridir. Özel güvenlik görevlileri gece döneminde 11 saate kadar çalıştırılabilir.

Diğer Meslekler için : 2021 Mesai Saat Süreleri

DİĞER MESAİ SAATLERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

ElemanUzman.com, mesai saatleri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.com'dan yapılan mesai saatleri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

4 Comments

 1. eren

  7 Ekim 2020 at 00:49

  merhaba bir şey sorabilir miyim işkur üzerinden okula verilen özel güvenlik görevlisi çalışması gereken saatin dışında çalışıyorsa bunu idare eden kişi anlamıyorsa hakkımızı nasıl arayabiliriz

  Reply

 2. Şükrü

  18 Ocak 2021 at 01:59

  Gece mesaisi 14 saat aksam üzeri 18.15 sabah-08. 15 mesai alamıyoruz gündüz 10 saat aylık 220 saat fazla mesai olarak alamadığımız için bırakmak istediğimizde alabilirmiyim

  Reply

 3. Diyar

  1 Şubat 2021 at 10:23

  Merhaba özel güvenlik mesleğini düşünüyorum da yazdığınız beni çelişkiye düşürdü size bir kaç soru sorabilirmiyim özel güvenlik hakkında merak etkinlerimle ilgili sizin için uygunsa Instagram üzerinden vs.

  Reply

 4. Kaya

  15 Şubat 2021 at 05:38

  Merhaba ben 14.36 sistemi ile çalışıyorum hafta sonları da 20 saat uzun nöbet tutuyorum bu normal mi bana lütfen birisi acıklasın teşekkürler.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Tüvtürk Çalışma Saatleri ve Günleri

Tüvtürk Çalışma Saatleri ve Günleri ile alakalı konumuza hoş geldiniz. Konumuz içeriğinde …