Ana Sayfa Kamu Kurumları TYP – Toplum Yararına Programlar nedir? Nasıl Başvulur? Ücretler ve Başvuru Tarihleri Nedir?

TYP – Toplum Yararına Programlar nedir? Nasıl Başvulur? Ücretler ve Başvuru Tarihleri Nedir?

154
Toplum Yararına Programlar Nedir

TYP – Toplum Yararına Programlar nedir? : TYP Dönemlik veya sezonluk iş ihtiyacını karşılamak için kamu kurum ve kuruluşları, özel şirketler adına, İş kur tarafından düzenlenen, iş verenler ile iş arayanları buluşturan programa verilen isimdir. Yılın her döneminde eleman alımı, personel alımı, işçi alımı ihtiyaçlarını karşılamak için iş ilanları yayınlanmakta ve kurslar düzenlenmekte. Özellikle ev hanımlarının ek gelir elde etmek için katıldıkları TYP’lerde bayanların rağbet ettiği programlar oldukça fazla. Yazımızın devamında mevcut işleri görebilirsiniz İş Başvuru Formu linkine tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

TYP’lara nasıl başvuruda bulunabilirim? Başvuru tarihleri ne zaman , nereden öğrenebilirim ?

Yılın her döneminde Türkiye’nin her şehrinde alım yapılan TYP programlarına başvuruda bulunmak için İşKur’a kayıtlı olmanız gerekiyor. Kayıt olduktan sonra Mevcut işler ve iş verenler hakkında bilgileri kurumun resmi web sitesi üzerinden görebilirsiniz. Siteye girdiğinizde TYP başvurusu bölümünden alım yapılan iş ilanlarını, meslek edindirme kurslarını, iş başı eğitim programlarını, toplum yararına programları bulabilirsiniz. Yaşadığınız şehire göre arama yapabilir aktif olan iş ilanlarını görebilir başvuruda bulunabilirsiniz. Aramalarınızı kurumun TYP numarasına, başvuru tarihlerini seçerek ( çalışmak istediğiniz dönem tarihi ) , program başlangıç tarihi ve uygulama alanı ( çalışmak istediğiniz meslek ) şeklinde yapabilirsiniz.Daha detaylı bilgi almak için işkur’un bilgi edinme hattını arayabilir veya iş veren kurum – firma ile iletişime geçebilirsiniz.

TYP’da hangi işlerde çalışabilirim? Hangi işler mevcut?

Program kapsamın bir çok iş bulunmakta. Belediye tarafından açılan işlerin yanında, kamu kurumları ve özel kurumlarda bu program kapsamında eleman ihtiyacı duymakta. Bu kurumlar arasında Diyanet İşleri Başkanlığı ( kurslarda yardımcı eleman ) , Milli Eğitim Bakanlığı ( okullarda çalışacak personel ) elemana en çok ihtiyaç duyan kurumlardır.Mevcut işler arasında;

 1. Ağaçlandırma işleri için personel
 2. Çevre temizliği için eleman ( parkların temizlenmesi vs)
 3. Erezyon engelleme çalışmaları için çalışacak elemanlar
 4. Kamusal alt yapı yenilenmesi çalışmaları için personeller
 5. MEB bakım onarım ve temizlik elemanları
 6. MEB çevre düzenlemesi
 7. MEB güvenlik
 8. Park ve Bahçelerin düzenlenmesi
 9. Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması
 10. Vadi ve derelerin ıslah çalışmaları için işçiler
 11. Diyanet Kurslarında Çalışacak Elemanlar

TYP’larda Çalışma Süreleri Ne Kadar? İzin Kullanabiliyormuyuz?

TYP kapsamında MEB’e alınan personellerin haftalık çalışma süresi 45 saattir. Bu İşl Kanununa göre sabit kılınmıştır. TYP uygulama süresi, her bir dönem için en fazla 9 aydır. Bir aday farklı dönemlerde TYP kapsamında, aynı kurumda en fazla 24 ay çalışabilir. Bu süre daha 18 ay iken geçtiğimiz haftalarda bir değişiklik yapıldı ve bu süre 24 aya çıkarıldı.

Yine Toplum Yararına Program kapsamında alınan personeller, çalışma sürelerinin 20’de 1’i kadar izin kullanabilir. Kurumun onayıyla alınacak izin süresince çalışanlara ücret ödenmez.

TYP’larda verilen ücretler ne kadar? Ne Kadar maaş alacağım?

Programlarda verilen ücreti belirleyen en önemli faktörler yaşanılan şehir, yapılacak iş ve kurumun belirlediği miktardır.. Asgari ücret veya bunun biraz altında veya üstünde olabilir. Aklınıza takılan soruları alt taraftaki yorum gönder bölümünden sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan memnun oluruz.

Toplum yararına programlar başvuru adresi ve detaylı bilgi TIKLAYIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Tai İş Başvurusu 2022 – Tusaş İş İlanları Açıldı

Tai İş Başvurusu yani Tusaş Personel Alımı ilanları 2022 yılı için yeniden açıldı. Tusaş İ…