Ana Sayfa Bilgi Bankası 2B arazisi nedir, nasıl alınır?

2B arazisi nedir, nasıl alınır?

179
2B Arazisi

2B arazi; eskiden orman olan ancak sonrasında orman olma durumunu kaybeden arazidir. 2B arazi; orman sınırına dahil iken kadastro bu arazileri orman arazisi olmaktan dışa çıkarır ve bu araziler bütün çabalara rağmen geri kazanılamamış ve ıslah edilmesi mümkün olmayan araziler olarak bilinmelidir.

2B arazisi nasıl alınır? Orman olma imkanı olmayan 2B arazilerin; orman köylüsü olan kişilerden başka 3. Şahıslarca satın alınması mümkün değildir. Bu konu Anayasa üzerinde yer alan 169 ile 170 maddeleri ile net bir şekilde yasaklanmıştır.

2B araziler üzerinde hak sahibi olmak?

2011 yılında çıkan yasa ile 2011 yılı öncesinde bu tarz arazileri kullanan kişilerin, ödeme yapması halinde bu arazileri alması bir başkası tarafından dava açılmaması durumunda mümkündür.

2B arazilerin bedeli nasıl belirlenir?

Başvuru bedeli; mücavir alan 2000 TL bu alan dışında yer alan kısımlar ise 1000 TL olarak belirlenmiştir. Arazinin tutarı ise %70 rayiç bedeline göre belirlenmektedir.

Bu alanlar ile ilgili 2011 yılından önce çalışma yapan kişilerin kadastro ile görüşerek bulundukları yerin sahibi olması mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Freelance Çalışanlar Vergi Vermek Zorunda Mıdır?

Freelance çalışma sisteminde vergilendirme, sözleşme dahilinde hukuki bir işlem halinde ge…