Ana Sayfa Meslekler Adalet öğretmeni kimdir, nasıl olunur, nerelerde çalışır?

Adalet öğretmeni kimdir, nasıl olunur, nerelerde çalışır?

17,686
Öğretmen

Adalet öğretmeni; orta öğretim kurumlarında eğitim vermektedir. Adalet öğretmeni; adalet hakkında temel esasları ve becerileri hem teorik hem de pratik olarak öğrencilere kazandırmak ile mükelleftir.

Adalet öğretmeni nasıl olunur?

Adalet öğretmeni olmak için kişinin lisans düzeyinde bir öğretmenlik okulunda bu eğitimi alması ve ardından KPSS ile göreve atanması gerekmektedir. KPSS dışında özel okullarda sözleşmeli olarak da adalet öğretmenliği görevini sürdürmesi mümkündür.

Bir diğer seçenek ise; adalet bölümünün okunması ve ardından formasyon alınmasıdır. Formasyon eğitiminin tamamlanmasının ardından kişiler yine KPSS ya da özel kurumlar aracılığı ile öğretmenlik yapabilirler.

Adalet öğretmeni görevleri nelerdir?

 • Eğitim verdiği kişilere göre bir çalışma planı dahilinde adalet ve diğer yürürlükte olan kanunlar ile ilgili bilgiler sunmak,
 • Sorumluluğunda olan kişiler için çalışma alanlarını hazır hale getirmek,
 • Çalışma planına uygun bir şekilde hareket etmek,
 • Verdiği eğitim sonucunda, eğitim verdiği kişileri değerlendirmek ve sonuçları idare ile paylaşmak,
 • Adalet ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmek ve buna göre kendini güncellemek,
 • Öğretmenliğin gereklerini ve sorumluluklarını yerine getirmek,
 • Öğrenci ile ilgili gelişimleri yakından izlemek,
 • Mesleki gelişmeleri takip etmek ve uygulamak; adalet öğretmeninin görevleri arasında sayılmaktadır.

Kimler adalet öğretmeni olabilir?

Lisans eğitimi almış ya da adalet bölümünü okuyup formasyon eğitimi ile öğretmenlik yapmaya hak kazanmış kişiler; devlet kurumlarında çalışmak için memur olmanın şartlarını yerine getirmeleri ve KPSS’den gerekli puanı almaları halinde, özel kurumda çalışmak için de gerekli yeterlilikleri sağlamaları halinde, etik ve yasal olarak herhangi bir uygunsuzluk yoksa, adalet öğretmeni olabilirler. Bu yazımızda adalet öğretmeni nasıl olunur, adalet öğretmeni nerelerde çalışır detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

26 Comments

 1. Mutafa kopan

  8 Ağustos 2017 at 14:32

  Kızım Avukat Ankara ünüverstesinde formasyon aldı. Adelet öğretmenliği yapmak istiyor. Nerelere baş vurabiliriz. Bu konuda bilgi arz ederim.

  Reply

 2. Sinan tek

  14 Ağustos 2017 at 22:42

  Sınıf öğretmenliği mezunuyum. Meslekte 7. Yılım milli eğitim bakanlığında kadrolu sınıf öğretmeni olarak çalışmaktayım. Adalet bölümünden mezun oldum. Adalet öğretmeni olabilir miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim.

  Reply

  • Kemal gungor

   15 Eylül 2017 at 21:21

   Hocam bende aynı durumdayım nasılmis uygulama

   Reply

  • Kemal gungor

   15 Eylül 2017 at 22:53

   Nasilmis hocam

   Reply

  • Mukadder kurt

   17 Aralık 2018 at 12:13

   Hocam ayni durumdayiz ogrendoyseniz bizimle paylasir misiniz?

   Reply

  • Enes

   5 Temmuz 2020 at 00:28

   Hocam kadrolu öğretmensiniz bakın ben sınıf öğr. ücretli olarak çalışıyorum,bölümüm kamu yönetimi ve adalet öğr. olmak istiyorum lakin siz zaten kadrolusunuz 7.yılınız öğr.likte kıdeminiz var Neden sıfırdan statü olarak yatay bir geçiş yapmak istiyorsunuz*hani müdür olmak ya da daha dikey olarak daha yüksek statülü bir meslek tercih etseniz anlarım fakat bu ilginç geldi.Çocuklar çok mu yoruyor hocam:))

   Reply

 3. Esume

  10 Eylül 2018 at 17:17

  Önlisans adalet okuyan bir kişi formasyon alıp adalet ögretmenliği yapabilirmi

  Reply

 4. Gülçin

  24 Kasım 2018 at 18:13

  Bence bu devirde eşek bile öğretmenlik yapabilir

  Reply

  • Siyasetçi

   22 Temmuz 2021 at 19:59

   Kendinize şans tanıdığınız için sevindim 🙂

   Reply

  • Siyasetçi

   22 Temmuz 2021 at 20:03

   Kendinize şans tanıdığınız için çok sevindim başarılar 🙂

   Reply

 5. Tamer

  13 Aralık 2018 at 19:19

  Evet Gülçin hanım sizde öğretmenlik yapabilirsiniz

  Reply

 6. Hilal Kibar

  22 Ocak 2020 at 00:55

  Yönetmeliğe göre 1.Hukuk fakültesi 2. Siyasal bilgiler ve Kamu yönetimi 3. Kamu yönetimi mezunları Adalet alanında öğretmenlik yapabilirler. Adalet alanı meslek derslerine girebilirler. Öğretmenlik mesleği için o alanda en az lisans mezunu olma şartı var.

  Reply

 7. hilal

  5 Mayıs 2020 at 11:13

  Adalet mezunuyum, Adalelet meslek liselerinde hızlı klavye öğremeni vs. tarzı öğretmen nasıl olurum yardımcı olabilir miisniz?

  Reply

 8. Frt

  10 Temmuz 2020 at 21:31

  Adalet mezunu olup adalet öğretmeni olabilir miyim? Kesin bi bilgi bulamıyorum o yüzden soruyorum birde bu formasyon kaldırma olaylarından sonra nasıl bir yol izlemeliyim?

  Reply

  • Serap

   25 Temmuz 2020 at 18:38

   Formasyon kaldırıldı. Önlisans mezunu iken öğretmen olamıyorsunuz. Öncelikle lisans eğitimini tamamlamak gerekiyor. Lisans eğitimi tamamlandıktan sonra, kpss ile atanırsanız öğretmenlik alanında uzmanlık eğitimi veriliyor, sonrasında bu eğitimi tamamlayıp göreve başlıyorsunuz.

   Reply

   • Hilâl

    26 Haziran 2021 at 15:03

    Serap hanım kpss de alan bilgisi sınavına da girmemiz gerekiyor mu sınavlar hakkında bilgi verebilme imkanınız var mı acaba?

    Reply

 9. Yıldız

  1 Ekim 2020 at 16:13

  Bende kamu yönetimi mezunuyum ve formasyonum da var adalet öğretmenliği için kpss ye girecem ama pek bi bilgim yok yani kpss ile ilgili aydınlatır mısınız beni

  Reply

 10. Zehra

  29 Ekim 2020 at 01:09

  Bilgisayar öğretmenliği mezunuyum. Adalet bölümü bitirdim. Adalet öğretmeni olarak atanabilir miyim

  Reply

 11. Biri

  20 Aralık 2020 at 22:28

  Merhaba siyasal bilgiler ve kamu yönetimi mezunuyum. 2021 yılında adalet bölümünü de bitirmiş olurum. Ama bu öğretmenlik işi falan ben bunları nasıl öğrenebilirim. Sınıf öğretmenliği, adalet öğretmenliği falan oluşabiliyormuş. Heralde başka neler olunabiliyor bu yoldan. Formasyon kalkmış. Artık bizim bölümlerden olunamiyormu öğretmen? Ya da ücretli öğretmenlik falan nasıl olunuyor. Nasıl atabiliyor. Bu alanda bebi aydınlatırmısınız. Ya da baktım ama bulamadım nereden bulabilirim ?

  Reply

 12. hüseyin

  24 Aralık 2020 at 21:14

  Ben de Kamu yönetimi mezunuyum . Bölüme girerken her şey olunabiliyor. Ama bitince de hiçbir şey olunamıyor. Arada kalmış garip bir bölüm. Son güncelleme ile formasyon yok; Adalet öğretmenliği için sadece KPSS (eğitim biblimleri) ye girmek ve atanmayı beklemek. Atanınca MEB size kendisi bizzat formasyon verecek. Artık o kıytırık formasyonlara güvenmiyor demek ki.

  Reply

 13. Tuğba

  31 Ocak 2021 at 19:12

  Hocam ben kamu yönetimi mezunuyum. Öğretmen olabilir miyim? İzlemem gereken yol ve hangi sınavlara giremem gerektiği yönünde bana bilgi verir mısınız?

  Reply

  • Siyasetçi

   22 Temmuz 2021 at 20:01

   Öncelikle formasyon eğitimi gerekiyor

   Reply

 14. Neslihan

  25 Haziran 2021 at 13:39

  Mrb ben kamu yönetimi bölümü mezunuyum adalet liselerinde öğretmen olmak istiyorum.kpss den nelere çalışmam lâzım bilmiyorum.Bir de kaç puan almam gerekir yardimcı olursanız sevinirim.

  Reply

  • Siyasetçi

   22 Temmuz 2021 at 20:01

   Öncelikle formasyon gerekiyor

   Reply

 15. Siyasetçi

  22 Temmuz 2021 at 19:57

  neden yanlış bilgiler veriyorsunuz Adalet bölümü degil kamu yönetimi siyaset bilimi ve kamu yönetimi ve hukuk fakültesinden lisans mezunları olabiliyor öğretmen bıri de bu devirde eşek bile öğretmen oluyor yazmış terbiyesiz biz de 4 yıl okuduk üstüne formasyon aldık it gibi kpss çalışıyoruz. Alanımız zaten siyaset yönetim hukuk ne boş beleş adamlarsınız ya

  Reply

 16. Hande

  31 Ocak 2022 at 23:34

  Ben kamu yönetimi mezunuyum formasyon almadan önce kpss ye girip o sene formasyon alıp bir sonraki sene eğitim birimlerine girsem kpss puanım 1 sonraki yıl için geçerli olur mu

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…