Ana Sayfa Meslekler Aile Danışmanı Nasıl Olunur?

Aile Danışmanı Nasıl Olunur?

280
Aile resmi

Nüfus artışı ve teknolojik gelişmelerin etkisi olarak her geçen gün yeni bir meslek dalı daha hayatımıza giriyor. Bunlardan bir tanesi de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından açıklanmış olan ve yakın zamanda çok sayıda alımı yapılacak olan aile danışmanlığı mesleği. Aile danışmanları toplumun belki de en önemli yapısı olan aile içi sorunların çözümü hakkında görev alan, bakanlık tarafından onaylı kimselerdir. Bir önceki yazımızda aile danışmanı yani ilişki uzmanı nedir, ne iş yapar gibi detaylı bilgiler verdik. İlgili yazıya ulaşmak için hemen TIKLAYIN. Bu yazımızda aile danışmanı nasıl olunur, ilişki uzmanı nasıl olunur, gereken şartlar nelerdir, kimler aile danışmanı olabilir gibi bilgiler vereceğiz.

Kimler Aile Danışmanı Olabilir?

Öncelikle aile danışmanı olmak için sağlamanız gereken bazı şartlar bulunmaktadır.  Öncelikle 657 sayılı devlet memurları kanunu gereği belirtilmiş olan şartları sağlamalısınız. Bunun yanında aile danışmanı olmak için sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi alanlarının en az bir tanesinin 4 senelik lisans programlarından mezun olmanız gerekmektedir.  Bu belirtmiş olduğumuz kişiler aile danışmanı sertifikası almak için başvuru yapabilmektedirler. Peki nereden, nasıl alınacak bu sertifika?

Aile Danışmanı Nasıl Olunur?

Yukarıda saymış olduğumuz bölümlerden mezun olan kimseler aile danışmanlığı sertifikası alabilirler. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu yada üniversitelerde verilmekte olan en az üç yüz saati teorik ve en az otuz saati süpervizyon eşliğinde gerçekleştirilen 450 saatlik aile danışmanlığı alanında bir eğitim programına katılmak ve programı başarı ile tamamlamak gerekmektedir. Programın ardından yapılacak olan sınav ve uzmanların değerlendirmelerinden başarı ile geçen kimseler aile danışmanı olabilmektedir.  Aile danışmanı olma şartları ve aile danışmanı nasıl olunur hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? ve ne kadar kazanırım diye soran herkesin bu yazımızı okumas…